Singapurski Festiwal Filmowy ku czci Jafara Panahiego, „Stranger Eyes” wybrany jako film otwierający

Irański reżyser Jafar Panahi otrzyma w tym roku nagrodę honorową na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Singapurze (SGIFF).

Podczas 35. edycji SGIFF odbędzie się szczególny hołd i sesja dialogowa z Panahi, który otrzyma najwyższe wyróżnienie festiwalu – Honorową Nagrodę Kina. Jest to również pierwsza osobista wizyta Panahi w SGIFF po zniesieniu jego 14-letniego zakazu podróżowania. Filmy Panahiego lubią Koło, To nie jest film I Karmazynowe złoto zostanie pokazany na festiwalu.

Honorowa Nagroda Kina festiwalu została przyznana w 2014 roku i została wyróżniona takimi twórcami filmowymi, jak Fruit Chan z Hongkongu, Garin Nugroho z Indonezji, Rithy Panh z Kambodży i Takashi Miike z Japonii.

„To niesamowity zaszczyt zostać laureatem Honorowej Nagrody Kina przyznanej przez SGIFF” – powiedział Panahi. „Od czasu mojej wizyty na festiwalu w 1998 roku z moim filmem LustroJestem pod wielkim wrażeniem osiągnięć festiwalu w zakresie wspierania i zachęcania wschodzących twórców filmowych i krytyków filmowych, przy jednoczesnym promowaniu azjatyckiej kinematografii. Jestem niezmiernie wdzięczny za uznanie i nie mogę się doczekać kolejnych kroków w niezwykłej podróży SGIFF.”

Yeo Siew Hua Obce oczy otworzy festiwal; był to pierwszy film z Singapuru, który na początku tego roku walczył o Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Yeo Wyimaginowana kraina zdobył Złotego Lamparta w Locarno w 2018 r. i był także pierwszym filmem singapurskim, który zdobył nagrodę dla najlepszego azjatyckiego filmu fabularnego na festiwalu SGIFF w 2019 r.

Yeo powiedział: „SGIFF był dla mnie bardzo ważny przez całą moją karierę filmowca, ponieważ pokazywałem tu wszystkie moje filmy od pierwszego. To dla mnie prawdziwy zaszczyt, że mój film będzie otwarty podczas tej edycji festiwalu. Jestem bardzo podekscytowany, że w końcu mogę podzielić się owocami naszej ciężkiej pracy i miłością do kina z widzami tutaj, w domu.

Nowy zespół kierowniczy festiwalu pod przewodnictwem dyrektora zarządzającego i weterana producenta filmowego Jeremy’ego Chua również wprowadził nowe inicjatywy, w tym odnowioną nagrodę publiczności, aby zwiększyć wsparcie dla lokalnych twórców filmowych. Na inauguracyjną ambasadorkę festiwalu wyznaczyli także czołową lokalną aktorkę Rebeccę Lim.

Rebecca Lim mówi: „Jako wielka zwolenniczka filmów singapurskich jestem podekscytowana możliwością bycia częścią SGIFF jako jej inauguracyjna ambasadorka. Nasi lokalni twórcy posiadają wyjątkową umiejętność uchwycenia istoty nie tylko naszej codziennej rzeczywistości, ale także naszych marzeń i aspiracji. Jestem zaszczycona możliwością bycia częścią SGIFF i wspierania niesamowitych talentów, dlatego zachęcam wszystkich Singapurczyków, aby również przyłączyli się do mnie i wspierali ich pracę”.

Jeremy Chua, dyrektor generalny SGIFF, mówi: „W SGIFF nasze zaangażowanie w promowanie przełomowego kina Azji Południowo-Wschodniej utrzymuje nas w ścisłym związku z lokalną branżą filmową i medialną. Jesteśmy podekscytowani możliwością powitania Rebeki, wybitnej postaci ucieleśniającej współczesnego aktora, płynnie poruszającego się pomiędzy srebrnym ekranem a telewizją. Wyobrażamy sobie jej rolę jako ambasadorki festiwalu, która ma pogłębić rozmowę między lokalną i międzynarodową publicznością i wspólnie staramy się rzucić światło na nasze niezwykłe, rodzime talenty”.

Na festiwalu będzie miało premierę ponad 30 singapurskich filmów fabularnych, krótkometrażowych i koprodukcji.

Festiwal nazwał także Eric Khoo’s Świat Duchów w składzie. W filmie występują francuska aktorka Catherine Deneuve, a także Yutaka Takenouchi i Masaaki Sakai. Świat Duchów był także pierwszym filmem singapurskim, który został wybrany jako film zamykający Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan.

Łącząc dramat historyczny i gatunek filmów o potworach, Rybi Ludzie czerpie z folkloru Azji Południowo-Wschodniej, aby opowiedzieć historię dwóch więźniów z Wielkiej Brytanii i Japonii, którzy utknęli na mieliźnie podczas II wojny światowej, tworzących nieprawdopodobne pokrewieństwo, próbując przetrwać w nieznanym. Film wyreżyserował Mike Wiluan, który był współproducentem Szalenie bogaci Azjaci i producent HBO Max’s Folklor.

Inne filmy wymienione w programie festiwalu to Duong Dieu Linh Nie płacz, Motylkuktóry zdobył dwie nagrody na Festiwalu Filmowym w Wenecji, jak również Wong Chen-Hsi Miasto Małych Błogosławieństw.

Duong powiedziała: „Jako Wietnamka, która uważa Singapur za swój drugi dom i mieszkając tutaj, zbudowała całą swoją karierę filmową, jestem niezwykle dumna i szczęśliwa, że ​​mogę podzielić się Nie płacz, Motylku z moimi przyjaciółmi i współpracownikami. Wraz z premierą filmu w Singapurze czuję, że zatoczyłem koło, a moje serce przepełnia wdzięczność.”

Thong Kay Wee, dyrektor programowa SGIFF, mówi: „SGIFF zawsze był dumny z prezentowania kina singapurskiego i oferowania naszym lokalnym filmowcom platformy do dzielenia się swoimi historiami z publicznością lokalną i międzynarodową. Tegoroczna selekcja filmów lokalnych odzwierciedla bogaty zbiór doświadczeń i perspektyw, które definiują naszą tętniącą życiem branżę filmową, i wierzymy, że odbiją się one głębokim echem wśród wielu osób w Singapurze i poza nim”.

W tym roku festiwal zmienił także Nagrodę Publiczności. Nagroda była wcześniej otwarta dla wszystkich filmów znajdujących się w programie festiwalu, teraz będzie dostępna wyłącznie dla filmów i koprodukcji singapurskich, a zwycięzca zostanie wyłoniony wyłącznie w drodze głosowania publiczności. SGIFF twierdzi, że festiwal ma nadzieję, że dzięki tej modernizacji lokalni twórcy filmowi zyskają większą widoczność swoich filmów, co potencjalnie zwiększy ich szanse na zdobycie umów dystrybucyjnych.

Zrodlo