Sesja doktorancka Bahlila, w jego rozprawie doktorskiej omówiono downstreaming niklu

Środa, 16 października 2024 – 20:17 WIB

Depok, VIVA – Minister Energii i Zasobów Mineralnych (ESDM) Bahlil Lahadalia wziął dziś udział w otwartej sesji promującej doktorat na Uniwersytecie Indonezyjskim (UI) Depok. W swojej rozprawie Bahlil omawia politykę, instytucje i zarządzanie na rzecz sprawiedliwego i zrównoważonego przesyłu niklu na niższym szczeblu łańcucha dostaw w Indonezji.

Przeczytaj także:

Anindya Bakrie: Zrównoważony downstreaming przynosi korzyści społeczeństwu

Sesję prowadził prof. dr. I Ketut Surajaya, SS, MA, z prof. dr. Chandra Wijaya, mgr, MM jako promotor i dr. Teguh Dartanto, SE, ME i dr Athorm Subroto jako współpromotorzy. Zespół badawczy składa się z ekspertów, takich jak dr hab. Margaretha Hanita, SH, M.Si., prof. dr. A.Haniefa Saha Ghafura, prof. Didik Junaidi Rachbini, mgr, dr, prof. dr. Arif Satria, SP, M.Si. i prof. dr. Kosuke Mizuno.

W rozprawie, która odbyła się dziś po południu w Makara Art Center (MAC) UI Depok, wzięło udział wiele osobistości i urzędników państwowych. Między innymi Wiceprezydent Republiki Indonezji prof. dr. (HC) KH Ma’ruf Amin; Wiceprezydent Republiki Indonezji na lata 2004–2009 i 2014–2019, dr. (HC) dr. H. Muhammad Jusuf Kalla; Przewodniczący Indonezyjskiego Ludowego Zgromadzenia Doradczego (MPR), H. Ahmad Muzani, S.Sos.; Zastępca Przewodniczącego MPR, dr hab. H. Kahar Muzakir i dr. Lestari Moerdijat, SS, MM; Zastępca przewodniczącego Indonezyjskiej Izby Reprezentantów (DPR), dr. Ir. H. Adies Kadir, SH, M.Hum.; Przewodniczący Regionalnej Rady Przedstawicieli (DPD) Republiki Indonezji, H. Sultan Baktiar Najamudin, S.Sos., M.Si.; Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego prof. dr. H. Anwar Usman, SH, MH; oraz zastępca przewodniczącego Rady Doradczej Partii Gerindra, Hashim Sujono Djojohadikusumo.

Przeczytaj także:

Zdominowana przez huty niklu, zrealizowane inwestycje w sektorze niższego szczebla osiągają 91,51 biliona IDR

Minister Energii i Zasobów Mineralnych (ESDM), Bahlil Lahadalia

Bahlil ukończył studia doktoranckie w Szkole Studiów Strategicznych i Globalnych UI (SKSG) trwające dwa lata lub cztery semestry. Otrzymał tytuł Cum Laude. Bahlil przyznał, że musi dzielić swój czas pomiędzy naukę a działalność ministra i urzędnika politycznego.

Przeczytaj także:

Pięciu kandydatów oficjalnie zdało egzamin Pemira ILUNI FHUI 2024

„Kończąc studia doktoranckie w SKSG UI i kończąc właśnie otwarty egzamin, dziękuję Bogu, że ukończyłem swoje zadanie. Ponieważ przeprowadziłem badanie, zdecydowanie nie można oczekiwać opracowania na podstawie samej bibliografii. „Dlatego zdecydowanie wyruszymy w teren, przeanalizujemy i opracujemy przepisy regulacyjne z innymi krajami porównawczymi” – powiedział w środę, 16 października 2024 r.

Przyznał, że choć często uzyskiwał pozwolenie sądu ministerialnego, Bahlil był wdzięczny, że udało mu się ukończyć studia w terminie. Mimo to był zdecydowany ukończyć studia, nawet pomimo napiętych, rutynowych zajęć.

„To trochę trudne (podział czasu), ale muszę to zrobić, ponieważ odkąd byłem studentem, staram się trzymać czasu w szkole. A przy okazji nigdy nie miałem daru, w kontekście darmowego dawcy muszę walczyć. Jedną z konsekwencji tej walki jest skupienie się i poświęcenie czasu, nawet jeśli jest on ograniczony. Więc to zrobiłem” – podkreślił.

Bahlil podjął badania nad zrównoważonym pozyskiwaniem niklu na niższym szczeblu łańcucha dostaw. W ramach tego badania Bahlil musiał udać się bezpośrednio w teren, aby przeprowadzić testy.

„To dotyczy dalszego przetwarzania niklu, więc naprawdę musi być bardziej szczegółowe. „Wtedy będziemy mieć pozytywny i negatywny wpływ na kraj i będziemy prowadzić downstreaming w uczciwy sposób” – powiedział.

Generalny przewodniczący Partii Golkar podkreślił znaczenie zrównoważonego wykorzystania niklu na niższym szczeblu łańcucha dostaw i zwracania uwagi na środowisko. Bahlil powiedział, że przez prawie pięć lat pracował w Ministerstwie Inwestycji jako minister i otrzymał zadanie downstreamingu, więc poczuł potrzebę przeprowadzenia testów akademickich.

„Próbuję sprawdzić pod względem akademickim, czy to, co zrobiliśmy w tym kraju, jest dobre, czy nie. Jeśli jest dobrze, poprawię to, jeśli nie, co powinniśmy zmienić, co wprowadzimy ulepszenia. „Dlatego jedno z podejść teoretycznych polega na ocenie istniejących polityk” – powiedział.

Bahlil dodał dalej, że w jego rozprawie doktorskiej stwierdzono, że według kilku ekspertów ekonomicznych nie ma na świecie kraju, którego industrializacja mogłaby nastąpić bez zaangażowania państwa. Ale państwo w kontekście z założenia nie jest stronnicze.

„Ponieważ jeśli mówimy o Korei, Japonii, Chinach i Europie, istnieją specjalne ministerstwa odpowiedzialne za downstreaming lub instytucje. Cóż, nadal jesteśmy częściowi. Dlatego zalecam, aby ktoś odpowiadał za specjalny downstreaming. „No cóż, w Korei i Chinach takie jest podejście do licencjonowania zarządzania zasobami naturalnymi” – powiedział.

Bahlil wyjaśnił, że industrializacja różni się od downstreamu. Mówi się, że industrializacja niekoniecznie wymaga surowców i dostarcza surowce z innych krajów. Tymczasem downstreaming tworzy wartość dodaną z surowców będących własnością państwa za pomocą instrumentów przemysłowych.

Następna strona

„To dotyczy dalszego przetwarzania niklu, więc naprawdę musi być bardziej szczegółowe. „Wtedy będziemy mieć pozytywny i negatywny wpływ na kraj i będziemy prowadzić downstreaming w uczciwy sposób” – powiedział.

Następna strona



Zrodlo