Senat Kenii rozpoczyna przesłuchania w sprawie impeachmentu wiceprezydenta

Wysoki Trybunał zapala zielone światło dla postępowania po tym, jak w zeszłym tygodniu prawodawcy głosowali za postawieniem w stan oskarżenia Rigathi Gachagua za nadużycie stanowiska.

Senat Kenii rozpoczął przesłuchania w sprawie impeachmentu wiceprezydenta Rigathi Gachagua kilka godzin po orzeczeniu sądu, który uznał, że postępowanie przeciwko niemu jest zgodne z konstytucją.

W zeszłym tygodniu niższa izba parlamentu, Zgromadzenie Narodowe, głosowała za postawieniem w stan oskarżenia Gachagui na podstawie 11 zarzutów, w tym korupcji, osłabiania rządu i wzniecania nienawiści etnicznej.

59-latek zaprzeczył wszystkim zarzutom, twierdząc, że akcja impeachmentu, prowadzona przez sojuszników prezydenta Williama Ruto i wspierana przez część polityków opozycji, opiera się na kłamstwach. Z dokumentów sądowych, do których ma dostęp agencja informacyjna Reuters, nazwał ten wniosek linczem politycznym.

Gachagua złożył apelację do Sądu Najwyższego, ale w środę sędzia Eric Ogola orzekł, że proces może być kontynuowany, umożliwiając Senatowi rozpoczęcie przesłuchań i głosowanie w sprawie jego zwolnienia.

„Na tym etapie proces jest procesem zgodnym z prawem, zgodnym z konstytucją, a Senat przeprowadzi rozprawę, podczas której zostaną w tej chwili poruszone i rozstrzygnięte wszystkie kwestie podnoszone przed sądem” – powiedział sędzia w sądzie.

Opad

Gdy Senat wszczął postępowanie, Gachagua zaprzeczył 11 zarzutom odczytanym przez urzędnika Senatu Jeremiaha Nyegenye.

„Nie jestem winny” – odpowiedział Gachagua każdemu z nich.

Podczas środowej sesji parlamentarzyści opowiadający się za usunięciem Gachagui mają przedstawić senatorom swoją sprawę.

Oczekuje się, że Gachagua będzie się bronił w czwartek przed głosowaniem. Do jego odwołania potrzebna jest większość dwóch trzecich głosów.

W przypadku usunięcia Gachagua stałby się pierwszym wiceprezydentem, który opuścił urząd w ten sposób, odkąd w 2010 r. wprowadzono możliwość impeachmentu w ramach rewizji konstytucji Kenii.

Gachagua, wpływowy biznesmen z największego plemienia Kenii, Kikuju, przetrwał poprzednie skandale korupcyjne i został wiceprzewodniczącym jako kandydat na kandydata Ruto w zaciętych wyborach w sierpniu 2022 r.

Pomógł Ruto zdobyć istotne głosy ludnej środkowej Kenii, ale od tego czasu obie strony się poróżniły, a sojusze polityczne uległy zmianie.

Gachagua skarży się, że prezydent go odsuwa na bok i oskarża o wspieranie młodych antyrządowych protestów, które wybuchły w czerwcu i obnażyły ​​podziały na najwyższych szczeblach władzy.

Ruto zwolnił większość swojego gabinetu i powołał członków opozycji do tak zwanego rządu jedności po protestach przeciwko podwyżkom podatków, w których zginęło ponad 50 osób.

Ruto nie skomentował publicznie impeachmentu, ale sam Gachagua przyznał, że proces nie może być kontynuowany bez zgody prezydenta.

Zrodlo