Senat do FG: Ogłosić stan wyjątkowy w zakresie opieki i ochrony dziewcząt

W czwartek Senat nalegał, aby rząd federalny ogłosił stan wyjątkowy w celu ochrony i dobra dziewcząt – dzieci w kraju.

Wezwał także rządy stanowe, które nie udomowiły jeszcze aktów prawnych dotyczących praw dziecka, aby uczyniły to, łącząc się z tym z wykorzenieniem szkodliwych tradycyjnych praktyk, takich jak okaleczanie żeńskich narządów płciowych.

W związku z tym Czerwona Izba upoważniła swoją Komisję ds. Zgodności Legislacyjnej do monitorowania wdrażania przepisów i polityk dotyczących ochrony dziewcząt i dzieci.

Uchwały Senatu zostały podjęte w następstwie wniosku popieranego w tej sprawie przez senator Ireti Kingibe (LP, FCT).

Senator Kingibe we wniosku zatytułowanym: „Los nigeryjskiej dziewczynki – dziecka i potrzeba pilnej interwencji rządu federalnego, aby ocalić przyszłość naszych dziewcząt” ubolewał, że w Nigerii ponad 10 milionów dzieci nie uczęszcza do szkoły, przy czym dziewczynka-dziecko została nieproporcjonalnie dotknięta.

Na podstawie raportu UNICEF z 2020 r. stwierdziła, że ​​dziewczęta stanowią ponad 60% populacji pozaszkolnej, co stanowi problem pogłębiany przez bariery kulturowe, brak bezpieczeństwa i niekorzystne warunki gospodarcze, zwłaszcza na obszarach wiejskich i dotkniętych konfliktami.

Stwierdziła, że ​​przemoc ze względu na płeć, w tym gwałty, handel dziećmi i znęcanie się fizyczne, w dalszym ciągu rośnie w całej Nigerii, przy czym we wszystkich sześciu strefach geopolitycznych odnotowano liczne incydenty, często przy minimalnym dostępie prawnym lub ochronie ofiar, przez co dziewczęta są bezbronne i napiętnowane i nieobsługiwane.

Ubolewała ponadto, że małżeństwa dzieci są nadal powszechne w całej Nigerii, a w północnych strefach odnotowuje się alarmujące statystyki.

„Według badania demograficznego i zdrowotnego w Nigerii (NDHS) przeprowadzonego w 2018 r. ponad 44% dziewcząt wychodzi za mąż przed 18. rokiem życia, przy czym wysoki odsetek występuje w stanach takich jak Zamfara, Bauchi i Sokoto. Małżeństwa dzieci pozbawiają dziewczęta prawa do edukacji, zdrowia i bezpiecznego dzieciństwa, wpędzając je w pułapkę biedy i ucisku.

„Każda z sześciu stref geopolitycznych ma odrębne, ale równie pilne wyzwania stojące przed dziewczynką i cytujące scenariusze z życia wzięte, aby podkreślić pilność sytuacji.

„Rządy na wszystkich szczeblach muszą zatem, zgodnie z art. 17 ust. 3 Konstytucji Federalnej Republiki Nigerii z 1999 r., zapewnić dzieciom równy dostęp do możliwości edukacyjnych oraz zapewnić, że państwo chroni osoby bezbronne przed wyzyskiem i molestowaniem” – dodała. stwierdził.

Zrodlo