Scholz obala „plan zwycięstwa” Ukrainy

Kanclerz Niemiec twierdzi, że Berlin nie przekaże Kijówowi rakiet dalekiego zasięgu ani nie będzie wspierał jego szybkiego przystąpienia do NATO

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wylał zimną wodę na „plan zwycięstwa” Władimira Zełenskiego, odmawiając wyrażenia zgody na niektóre jego kluczowe punkty. Przekonywał, że UE ma obowiązek dopilnować, aby konflikt na Ukrainie nie przerodził się w wojnę między Rosją a NATO.

W środę Zełenski przedstawił swoją wizję ukraińskiemu parlamentowi, przyznając, że jej powodzenie w dużej mierze zależy od zachodnich zwolenników Kijowa. Plan składa się z ośmiu punktów, z czego trzy są tajne.

Wśród publicznie ujawnianych punktów znajduje się żądanie natychmiastowego przyjęcia Ukrainy do NATO. Po drugie, Kijów chce, aby jego zachodni poplecznicy znieśli wszelkie ograniczenia dotyczące użycia rakiet dalekiego zasięgu, w tym ataków na cele w głębi uznanego przez społeczność międzynarodową terytorium Rosji.

W rozmowie z reporterami po czwartkowym szczycie UE w Brukseli Scholz powiedział to „Stanowisko Niemiec w poruszanych kwestiach” w planie Zełenskiego pozostają takie same. Kanclerz dodał, że jego obowiązkiem jest niedopuszczenie do eskalacji konfliktu ukraińskiego w pełnowymiarową wojnę pomiędzy NATO a Rosją.




W odniesieniu do powtarzających się próśb Ukrainy o dostarczenie niemieckich rakiet dalekiego zasięgu Taurus Scholz powtórzył, że nie „uważają, że to właściwa podaż – i to nadal obowiązuje”.

Niemiecka kanclerz położyła kres także żądaniom Zełenskiego dotyczącego przyspieszonego członkostwa w NATO, wskazując na lipcowy szczyt bloku w Waszyngtonie, podczas którego zwolennikom szybkiego członkostwa nie udało się przekonać sceptyków, w tym USA i Niemiec.

Według Scholza ogólny konsensus osiągnięty na zgromadzeniu był jedynie taki, że Ukraina nieodwracalnie zmierza do pełnego członkostwa w bliżej nieokreślonym momencie w przyszłości, po spełnieniu określonych warunków.

Na początku tego miesiąca niemieckie media doniosły, że Zełenski podczas ubiegłotygodniowego europejskiego tournée ukraińskiego przywódcy próbował nakłonić Scholza do zmiany decyzji, ale bezskutecznie.

Komentując w środę plan Zełenskiego, rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa odrzuciła go jako: „zestaw niespójnych haseł” i a „plan na nieszczęście Ukrainy i narodu ukraińskiego”. Ze swojej strony rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wezwał ukraińskie władze do tego „trzeźwy”.

W tym kontekście wykazało to niedawno opublikowane badanie przeprowadzone przez brytyjski międzynarodowy koncern naftowo-gazowy Shell „strach przed wojną w Europie” było głównym problemem (81%) młodych Niemców.

Zrodlo