Samsung Electronics przeprasza za rozczarowujące zyski w związku z problemami w chipach AI

Samsung Electronics ostrzegł, że jego zysk w trzecim kwartale będzie niższy od oczekiwań rynkowych i przeprosił za rozczarowujące wyniki, gdy technologiczny gigant pozostawał w tyle za swoimi rywalami w dostarczaniu wysokiej klasy chipów dla Nvidii na dynamicznie rozwijającym się rynku sztucznej inteligencji.

Te rzadkie przeprosiny ilustrują wyzwania stojące przed firmą, która od trzech dekad jest największym na świecie producentem chipów pamięci, ale walczy z rosnącą konkurencją zarówno w zakresie konwencjonalnych, jak i zaawansowanych chipów.

Samsung podał, że jego działalność w zakresie chipów AI prowadzona z niezidentyfikowanym głównym klientem została dotknięta opóźnieniem, podczas gdy chińscy rywale w dziedzinie chipów zwiększyli dostawy konwencjonalnych chipów, przyczyniając się do spadku zysków firmy z branży półprzewodników.

Największy na świecie producent chipów pamięci, smartfonów i telewizorów oszacował zysk operacyjny na poziomie 9,1 biliona KRW (6,78 miliarda dolarów, czyli 56 631 crore) za trzy miesiące zakończone 30 września w porównaniu do 10,3 biliona KRW (około 64 086 rupii) LSEG SmartEstimate.

Można to porównać z 2,43 biliona KRW (około 15 117 crore rupii) w tym samym okresie rok wcześniej i 10,44 biliona KRW (około 64 948 crore rupii) w poprzednim kwartale.

„Wyniki są szokiem w porównaniu z tym, czego początkowo spodziewało się wielu analityków” – powiedział Lee Min-hee, analityk w BNK Investment & Securities.

„Nie widzę poprawy zysków spółki w bieżącym kwartale” – stwierdził, stwierdzając, że pozostaje w tyle za SK Hynix w zwiększaniu sprzedaży układów pamięci o dużej przepustowości (HBM) firmie Nvidia, a duża ekspozycja firmy na rynek chiński jest bolesna.

Późna reakcja Samsunga na rynek chipów AI zwiększa jego zależność od tradycyjnych chipów o niższej marży, czyniąc go bardziej podatnym na konkurencję z Chin i spowalniając popyt na smartfony i komputery PC – twierdzą analitycy.

Wysokomarżowe chipy stosowane w serwerach AI napędzają ożywienie na rynku chipów po zeszłorocznym pogorszeniu koniunktury po pandemii. Mimo to Samsung pozostaje w tyle za SK Hynix w dostarczaniu chipów pamięci o dużej przepustowości (HBM) liderowi sztucznej inteligencji Nvidii.

„Wywołaliśmy obawy dotyczące naszej konkurencyjności technologicznej, a niektórzy mówili o kryzysie, przed którym stoi Samsung” – powiedział Young Hyun Jun, wiceprezes działu rozwiązań dla urządzeń w Samsung Electronics.

„To czasy próby” – stwierdził, zobowiązując się do przekształcenia wyzwania w szansę i skupienia się na zwiększaniu długoterminowej konkurencyjności technologicznej.

Cena akcji Samsunga, która w tym roku spadła już o ponad 20 procent, spadła o 1,3 procent, co oznacza spadek o 0,4 procent w benchmarku KOSPI.

Opóźnienie chipów HBM

Samsung stwierdził w oświadczeniu, że rozpoczęcie sprzedaży jego wysokiej klasy chipów HBM3E głównemu klientowi zostało „opóźnione w stosunku do naszych oczekiwań”. Nie szerzej omawiała tej kwestii.

Samsung zapowiedział w lipcu, że rozpocznie masową produkcję chipów w okresie od lipca do września.

Zyski firmy spadły w segmencie chipów pamięci, ponieważ chińscy rywale zwiększyli dostawy „starszych” produktów, a niektórzy klienci mobilni dostosowali zapasy, kompensując znaczny popyt na HBM i inne chipy stosowane w serwerach, dodał Samsung.

Dział kontraktowej produkcji chipów Samsunga, który projektuje i produkuje chipy na zamówienie dla innych firm, prawdopodobnie w trzecim kwartale nadal odnotowywał straty, próbując konkurować z liderem TSMC, którego klientami są Apple i Nvidia, twierdzą analitycy.

Szef Samsunga, Jay Y. Lee, powiedział w poniedziałek agencji Reuters, że nie jest zainteresowany wydzieleniem działalności związanej z kontraktową produkcją chipów ani projektowaniem układów logicznych.

Samsung stwierdził, że do spadku zysków z chipów przyczyniły się również jednorazowe koszty, takie jak rezerwy na „zachęty” i niekorzystna waluta lokalna.

Zyski działu mobilnego poprawiły się w porównaniu z poprzednim kwartałem dzięki solidnej sprzedaży flagowych smartfonów, natomiast zyski działu wyświetlaczy rosły wraz z wprowadzaniem na rynek nowych modeli przez klientów, do których należy Apple.

Szczegółowe wyniki wyników Samsung ogłosi 31 października.

W maju Samsung nagle zmienił szefa swojego działu półprzewodników, przekazując stery Junowi, który miał przezwyciężyć „kryzys chipowy”.

Jak podała we wrześniu agencja Reuters, Samsung redukuje także aż o 30 procent personelu zagranicznego w niektórych oddziałach, podkreślając stojące przed nim wyzwania.

Jej amerykański rywal Micron prognozował w zeszłym miesiącu zyski za pierwszy kwartał przed szacunkami Wall Street i zaobserwował najwyższe kwartalne przychody od ponad dekady w związku z rosnącym popytem na układy pamięci wykorzystywane w sztucznej inteligencji.

© Thomson Reuters 2024

(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie udostępnianego kanału.)

Zrodlo