Federalny Sąd Najwyższy w Abudży w czwartek oddalił pozew złożony przez społeczności produkujące ropę naftową w stanach Bayelsa i Delta, mające na celu unieważnienie nominacji Chiedu Ebiego na przewodniczącego Komisji Rozwoju Delty Nigru (NDDC).
Sędzia Joyce Abdulmalik odmówił zwolnienia Ebiego zgodnie z modlitwą społeczności, które zwróciły się do sądu z prośbą o unieważnienie jego nominacji przez prezydenta Bolę Tinubu.
W pozwie powodowie argumentowali, że Ebie nie miał kwalifikacji do stania na czele Zarządu NDDC, ponieważ nie pochodził z obszaru wydobycia ropy naftowej o największej wielkości wydobycia ropy.
Podnosili, że powołanie odbyło się z naruszeniem obowiązujących przepisów ustawy NDDC, a powodowie wnosili o interwencję sądu w tej sprawie.
Oprócz Prezydenta Tinubu, innymi respondentami w tej sprawie byli Prezydent Senatu, Prokurator Generalny Federacji, NDDC i sam Ebie.
Społeczności stwierdziły przed sądem, że choć V Pozwany, Ebie, pochodzi ze społeczności wydobywającej ropę naftową, to jednak „wydobywana przez nią ropa jest niewystarczająca, zatem zgodnie z przepisami prawa nie kwalifikuje się on na stanowisko Przewodniczącego 4. zarząd pozwanego (NDDC).”
Jednakże wydając wyrok, sędzia Abdulmalki stwierdził, że biorąc pod uwagę art. 24 ust. 2 ustawy NDDC, powodowie nie mieli legitymacji czynnej do wszczęcia sprawy.
Stwierdziła, że powodowie nie wnieśli pozwu w terminie trzech miesięcy od nominacji prezydenta Tinubu zgodnie z prawem, wyjaśniając, że choć Ebie został mianowany na stanowisko szefa NDDC w dniu 29 sierpnia 2023 r., powodowie złożyli pozew w dniu 11 stycznia 2024 r. z naruszeniem art. 24 ust. 1 i 2 Ustawy NDDC.
Sekcja ta brzmiała: „Bez względu na jakiekolwiek inne przepisy prawa lub rozporządzenia, żaden pozew nie może zostać wniesiony przeciwko żadnemu członkowi Zarządu, Dyrektorowi Zarządzającemu lub jakiemukolwiek innemu urzędnikowi lub pracownikowi Komisji za jakiekolwiek działanie podjęte na mocy lub wykonaniu niniejszej Ustawy lub jakiegokolwiek innego prawa lub aktu prawnego, lub jakiegokolwiek obowiązku lub władzy publicznej, lub w związku z jakimkolwiek rzekomym zaniedbaniem lub uchybieniem w wykonaniu niniejszej ustawy lub takiego prawa lub aktu prawnego, obowiązku lub władzy, będą rozstrzygane lub wszczęte w jakimkolwiek sądzie.
Z tych właśnie powodów sąd oddalił powództwo w całości.
W reakcji na wyrok Ebie określił orzeczenie jako przemyślane, inteligentnie wydane i odważnie rozsądne.
„Wydając orzeczenie, wymiar sprawiedliwości po raz kolejny udowodnił, że w Świątyni Sprawiedliwości nigdy nie brakuje sprawiedliwości” – stwierdził, wyrażając radość, że orzeczenie w końcu położyło kres temu, co nazwał wszelkimi dwuznacznościami, aluzjami, półprawdami i fałszywymi przedstawieniami fakty dotyczące przepisów ustawy NDDC o mianowaniu.
W oświadczeniu wydanym przez jego asystenta ds. mediów, Jerome’a Utomiego, Ebie zauważył, że wyrok był rażącym przełomem i podkreślił, że prezydent Tinubu jest przezornym przywódcą, cieszącym się opinią działającego w całkowitej zgodności z obowiązującym prawem, jeśli chodzi o nominacje na stanowiska publiczne.
Powiedział: „Wyrok jest niezwykły i jeszcze bardziej pobudzi moje zaangażowanie na stanowisku kierowniczym, aby wnieść nieoceniony wkład w rozwój regionu. Gratuluję wszystkim mieszkańcom Delty Nigru wyroku.
„Patrząc na poziom pokoju i harmonii, jaki panował wśród członków zarządu i kierownictwa, jestem pewien, że będziemy nadal osiągać doskonałe wyniki i osiągać nowe szczyty w świadczeniu usług doskonałej jakości dla regionu i jego mieszkańców” – stwierdził.
„Wzywam wszystkich mieszkańców Delty Nigru, aby unikali wszelkich form rozpraszania uwagi poprzez błahe spory sądowe, które odwracają uwagę zarządu i kierownictwa Komisji, i zamiast tego przyswoili sobie cnotę zaangażowania i inne pozytywne cechy potrzebne do wspierania pokoju i jedności, promowania innowacji w celu wywierania wpływu kroków w kierunku dalszego rozwoju regionu” – dodał.