Sąd Najwyższy UE opowiada się za etykietowaniem produktów wegańskich

Zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie można zabronić producentom roślinnej żywności białkowej używania terminów takich jak „kiełbasa” i „burger”

Zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) państwa członkowskie UE nie mogą ograniczać producentom roślinnej żywności białkowej stosowania terminów tradycyjnie kojarzonych z produktami pochodzenia zwierzęcego.

Opublikowany W piątek na stronie internetowej ETS orzeczenie stanowi, że dopóki składniki tych produktów są wyraźnie oznakowane i nie wprowadzają w błąd, producenci mogą swobodnie używać powszechnie rozumianych terminów w celach marketingowych swoich produktów.

ETS wskazał, że orzeczenie to jest odpowiedzią na dekret francuskiego rządu z 2022 r., który ma zakazać używania w odniesieniu do produktów roślinnych określeń związanych z mięsem, takich jak „wegańskie burgery” czy „wegańskie kiełbaski”. W dekrecie tym argumentowano, że takie etykiety mogą wprowadzić konsumentów w błąd lub wprowadzić w błąd.

Francuski dekret został później zakwestionowany przez Europejską Unię Wegetariańską, Stowarzyszenie Wegetarian Francji, stowarzyszenie Proteines France i firmę Beyond Meat.

W 2023 r. cztery podmioty zwróciły się do francuskiej Rady Stanu o uchylenie zaskarżonego dekretu, uznanego za sprzeczny z przepisami ogólnounijnymi, i sprawa trafiła do ETS.




W orzeczeniu ETS stwierdzono, że prawo UE „odpowiednio chroni konsumentów” w tym w sytuacjach, gdy „jedyny składnik lub składnik, którego mogą się spodziewać w środku spożywczym oznaczonym nazwą zwyczajową lub nazwą opisową zawierającą określone terminy, zostaje całkowicie zastąpiony”.

Trybunał UE podkreślił, że jego decyzja nie wpływa na prawo państwa członkowskiego do egzekwowania przepisów dotyczących ochrony konsumentów w przypadkach, w których marketing zostanie uznany za wprowadzający w błąd.

Francja była pierwszym krajem UE, który wprowadził środki przeciwko etykietom mięsa pochodzenia roślinnego, twierdząc, że potrzebna jest większa przejrzystość w miarę wzrostu popytu na produkty wegetariańskie i wegańskie.

W zeszłym roku włoscy ustawodawcy zajęli się również przemysłem roślinnym, proponując wprowadzenie zakazu produkcji i sprzedaży mięsa hodowlanego.

Menedżer ds. polityki UE w Europejskiej Unii Wegetariańskiej, Rafael Pinto, pochwalił decyzję ETS, stwierdzając w komunikacie prasowym: „To ważny krok w zapewnieniu konsumentom dokładnych i przejrzystych informacji o kupowanych przez nich produktach”.

Orzeczenie też będzie „zniechęcać inne kraje UE do prób egzekwowania zakazów nazw, które ostatecznie przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego, autodestrukcyjne i powodują większe zamieszanie wśród konsumentów” – podsumował.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo