Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok dożywocia pastora za handel nieletnimi

Sąd Najwyższy podtrzymuje wyrok dożywocia wydany na południowokoreańskiego pastora, który wykorzystywał trzy nieletnie osoby do pracy przymusowej. W decyzji wydanej przez zastępcę sędziego Samuela Gaerlana Trzeci Wydział SC uznał Si Younga Oh, znanego również jako „Steve Oh”, za winnego naruszenia ustawy Republiki nr 9208, znanej również jako ustawa o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi z 2003 r. | ZDJĘCIE: strona internetowa Krajowej Komisji ds. Prywatności /privacy.gov.ph

MANILA, Filipiny – Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok dożywocia wydany na południowokoreańskiego pastora, który wykorzystywał trzy nieletnie osoby do pracy przymusowej.

W decyzji wydanej przez sędziego zastępczego Samuela Gaerlana Trzeci Wydział Sądu Najwyższego uznał Si Younga Oh, znanego również jako „Steve Oh”, za winnego naruszenia ustawy Republiki nr 9208, znanej również jako ustawa o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi z 2003 r.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Si Young Oh, pastor związany ze Zgromadzeniem Ogólnym Koreańskich Chrześcijańskich Prezbiterianów z siedzibą w Seulu w Korei Południowej, przeprowadził się na Filipiny w 2008 roku”. – głosi orzeczenie – wynika z opublikowanego w poniedziałek oświadczenia Sądu Najwyższego. „Został dyrektorem szkoły teologicznej w Pampanga, ale później przyznał się, że prowadził szkołę bez niezbędnych zezwoleń rządowych”.

Sprawa wynikała z rekrutacji przez Oh trzech 17-latków, którym obiecano bezpłatną edukację i szkolenie z teologii, aby mogli zostać pastorami lub misjonarzami, ale zostali zmuszeni do „ciężkiej pracy przy projektach budowy kościołów za niewielkie lub żadne wynagrodzenie”.

PRZECZYTAJ: Handel kwalifikowany a Apollo Quiboloy: wyjaśnienie

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

W 2013 r. w ramach wspólnej operacji Departamentu Opieki Społecznej i Rozwoju oraz Krajowego Biura Śledczego uratowano nieletnich i aresztowano Koreańczyka z Korei Południowej.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Oh bronił się, twierdząc, że nieletni zgłosili się na ochotnika do prac budowlanych w ramach wychowania religijnego.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Jednak Okręgowy Sąd Okręgowy w Angeles City skazał go w 2017 r. za kwalifikowany handel ludźmi, co potwierdził Sąd Apelacyjny (Kalifornia) w 2021 r.

CZYTAĆ: Zbiegły handlarz dziećmi ze 111 ofiarami w Ph

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Oh odwołał się od wyroku CA do Sądu Najwyższego, który ostatecznie zdecydował się je odrzucić, podkreślając, że w jego sprawie występują wszystkie elementy handlu ludźmi w rozumieniu RA 9208.

Sąd Najwyższy wyjaśnił, że handel ludźmi ma miejsce, gdy osoby są „rekrutowane, transportowane lub przenoszone – niezależnie od zgody lub wiedzy – pod groźbami, przymusem, podstępem lub nadużyciem władzy” w celach wyzysku, takich jak praca przymusowa.

Podkreślono nawet, że choć nieletni mogli zgodzić się na prace budowlane ze względu na swoje przekonania religijne, „zgoda małoletniego, nawet bez użycia środków przymusu lub podstępu, nie jest udzielana z jego własnej woli”.

Ponieważ przestępstwo zostało zakwalifikowane jako handel kwalifikowany ze względu na udział nieletnich i wielu ofiar, prawo przewiduje karę dożywocia za takie naruszenie.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Oprócz dożywocia Oh został również ukarany grzywną w wysokości 2 milionów P i nakazem zapłaty ofiarom odszkodowania w wysokości 1,8 miliona P. — Stefani Tacugue, stażysta



Zrodlo