Sąd Bangladeszu wnioskuje o aresztowanie byłej premier Hasiny za „zbrodnie przeciwko ludzkości”

Obalona przywódczyni przebywa w Indiach, które mają dwustronną umowę o ekstradycji z Bangladeszem – choć luka może uniemożliwić jej powrót.

Sąd w Bangladeszu nakazał aresztowanie byłej premier Szejka Hasiny, która uciekła do Indii ponad dwa miesiące temu po obaleniu go w powstaniu kierowanym przez studentów.

Jak podaje lokalna gazeta The Daily Star, Mohammad Tajul Islam, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału ds. Zbrodni w Bangladeszu (ICT), powiedział w czwartek, że sąd wydał nakazy aresztowania Hasiny i 45 innych osób, nakazując im stawienie się w sądzie do 18 listopada.

„Szejk Hasina stał na czele tych, którzy dopuścili się masakr, zabójstw i zbrodni przeciwko ludzkości w okresie od lipca do sierpnia” – oznajmił Islam, odnosząc się do stłumienia protestów studenckich, w których według tymczasowego Ministerstwa Zdrowia zginęło ponad 1000 osób.

Ruch kierowany przez studentów rozpoczął się od demonstracji, w których domagano się od rządu zaprzestania praktyki rezerwowania jednej trzeciej stanowisk w służbie cywilnej dla krewnych weteranów wojennych, po czym przerodził się w szersze protesty wzywające do rezygnacji Hasiny.

Organizacje praw człowieka oskarżyły premier o użycie nadmiernej siły wobec protestujących, czemu zaprzeczyła.

Po tygodniach niepokojów w całym kraju Hasina podała się do dymisji i na początku sierpnia uciekła do Indii. Zastąpiła ją laureat Pokojowej Nagrody Nobla, ekonomista Muhammad Yunus, który obecnie stoi na czele tymczasowego rządu kraju.

Od czasu opuszczenia Bangladeszu Hasiny nie widziano publicznie. Ostatnie oficjalne miejsce pobytu 77-latka to wojskowa baza lotnicza w pobliżu stolicy Indii, New Delhi.

Jej obecność w Indiach rozwścieczyła Bangladesz, który unieważnił paszport dyplomatyczny Hasiny. Obydwa kraje mają dwustronną umowę ekstradycyjną, która teoretycznie mogłaby zmusić ją do powrotu przed sądem karnym.

Jednakże klauzula traktatu stanowi, że można odmówić ekstradycji, jeśli przestępstwo ma „charakter polityczny”.

Nie jest jasne, czy była ikona prodemokratyczności, która według krytyków podczas swoich 15-letnich rządów stawała się coraz bardziej autokratyczna, pozostanie w Indiach, czy uda się gdzie indziej.

To rząd Hasiny stworzył w 2010 roku głęboko kontrowersyjne ICT, aby zbadać okrucieństwa podczas wojny o niepodległość Pakistanu w 1971 roku.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i organizacje praw człowieka skrytykowały jej niedociągnięcia proceduralne, a sąd często postrzegany jest dla Hasiny jako sposób na wyeliminowanie przeciwników politycznych.

Sąd bada kilka spraw oskarżających Hasinę o zorganizowanie „masowego morderstwa” protestujących.

Zrodlo