Rzekome zastraszanie sędziów utrudnia walkę z korupcją – Tinubu

Pmieszkaniec Bola Tinubu uznał, że niepoważne odwołania, rzekome zastraszanie sędziów przez prawników i wyroki wydawane ze względów technicznych to jedne z głównych wyzwań utrudniających wojnę z korupcją.

Jego zdaniem, dopóki wyzwania te nie zostaną ograniczone, będą one w dalszym ciągu utrudniać szybkie rozstrzyganie spraw dotyczących korupcji.

Tinubu oświadczył to w poniedziałek, ogłaszając otwarcie 6. Warsztatów budowania potencjału Komisji ds. Przestępstw Gospodarczych i Finansowych/Krajowego Instytutu Sądownictwa dla sędziów i sędziów w Krajowym Instytucie Sądownictwa (NJI) w Abudży.

NAN podaje, że prezydenta reprezentował wiceprezydent Kashim Shettima.

Przyznał jednak, że ściganie przypadków korupcji uległo znacznej poprawie w następstwie reform sektora wymiaru sprawiedliwości przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat.

Prezydent określił warsztaty budowania potencjału jako platformę umożliwiającą wspólne zabranie głosu przeciwko wspólnemu wrogowi Nigerii, zwanemu korupcją.

Tinubu powiedział: „Nie można zaprzeczyć faktowi, że wymiar sprawiedliwości ma kluczowe znaczenie dla powodzenia wysiłków antykorupcyjnych.

„Zaangażowanie, odwaga i patriotyzm urzędników sądowych to składniki, które robią różnicę w walce z korupcją.

„Chociaż mam świadomość, że ściganie spraw związanych z korupcją uległo poprawie w świetle reform sektora wymiaru sprawiedliwości przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat.

„Nie jesteśmy obojętni na pewne wyzwania, które w dalszym ciągu utrudniają szybkie rozstrzyganie spraw dotyczących korupcji.

„Należą do nich błahe wnioski i apelacje, mające na celu opóźnienie procesu, zastraszanie sędziów przez obrońców i orzekanie oparte nie na faktach, ale na szczegółach technicznych”.

Powiedział, że żaden Nigeryjczyk nie jest odporny na korupcję – nowotwór, który w dalszym ciągu uniemożliwia narodowi pełne korzyści płynące z zasobów danych mu przez Boga.

Tinubu nalegał, aby wymiar sprawiedliwości rządu zapewnił wyposażenie sądów w wiedzę niezbędną do zajmowania się sprawami dotyczącymi tych nowych form przestępczości.

„Jako administracja nadal angażujemy się w tworzenie odpowiedniego środowiska, w którym funkcjonariusze sądowi mogą wykonywać swoje obowiązki.

„Jednym z najważniejszych działań rządu w pierwszym roku mojej administracji była poprawa sytuacji materialnej sędziów poprzez podwyższenie ich wynagrodzeń.

„Zapewniane jest także oficjalne zakwaterowanie różnym kategoriom urzędników sądowych w prestiżowych obszarach Federalnego Terytorium Stołecznego” – stwierdził.

Prezydent zapewnił, że jego administracja dzięki inwestycjom strategicznym odzyskała wpływy z korupcji w kluczowych programach społecznych.

Dodał, że jego administracja podjęła wysiłki, aby zmniejszyć presję na bezbronnych Nigeryjczyków, aby uciekali się do praktyk korupcyjnych.

Tinubu pochwalił EFCC za zaangażowanie w zwalczanie wszelkich przestępstw gospodarczych i finansowych, zwłaszcza w wykrywanie i odzyskiwanie skradzionego mienia.

Zapewnił, że Rząd Federalny będzie w dalszym ciągu wspierał prace komisji, aby zapewnić jej dalsze wykonywanie swojego ustawowego mandatu bez przeszkód i przeszkód”.

Tinubu podziękował kierownictwu NJI i EFCC za zainicjowanie corocznych warsztatów dla prokuratorów i urzędników sądowych.

Wyraził nadzieję, że seminarium przeanalizuje wyzwania utrudniające walkę z korupcją.

Wcześniej prezes Sądu Najwyższego Nigerii, sędzia Kudirat Kekere-Ekun, pochwalił obecne kierownictwo agencji zwalczających łapówki za ich zaangażowanie i współpracę z wymiarem sprawiedliwości w zakresie zwalczania przestępstw gospodarczych i finansowych oraz powiązanych spraw.

Kekere-Ekun nalegała, aby organy ścigania zaczęły postrzegać urzędników sądowych jako partnerów w kampanii przeciwko łapówkom w Nigerii.

Zobowiązała się do wsparcia i zaangażowania wymiaru sprawiedliwości w kampanię poprzez inicjatywy mające na celu budowanie potencjału sędziów, sędziów i prokuratorów.

CJN stwierdził, że przestępstwa gospodarcze i finansowe stanowią poważne zagrożenie dla gospodarki krajowej i światowej i wszystkie zainteresowane strony muszą się nimi zająć.

Ze swojej strony Prezydent Senatu Godswill Akpabio, którego reprezentował wiceprzewodniczący Senatu senator Jibrin Barau, pochwalił współpracę agencji antykorupcyjnych z wymiarem sprawiedliwości.

„Na nas wszystkich, jako zainteresowanych stronach, spoczywa obowiązek przyjęcia i wdrożenia pragmatycznych rozwiązań, które pomogą stawić czoła wyzwaniom stojącym przed naszym krajem, w tym przestępstwom finansowym” – stwierdził.

Akpabio opowiadał się także za okresowym przeglądem przepisów dotyczących przestępstw gospodarczych i utworzeniem centralnej bazy danych do wykorzystania przez organy ścigania.

Utrzymywał, że złożoność przestępstw finansowych wymaga ciągłego ulepszania prawa.

Zrodlo