Ryzyko powodzi w związku z cyklonem Dana, który nawiedzi Indie, wyrywając linie energetyczne i drzewa

Nie zgłoszono żadnych ofiar po ewakuacji tysięcy osób; Władze ostrzegają przed silnym wiatrem i ulewnymi deszczami.

Władze podały, że cyklon Dana wyrwał drzewa i linie energetyczne po uderzeniu na wschodnie wybrzeże Indii, ostrzegając przed ulewnymi opadami deszczu i silnymi wiatrami.

Agencja informacyjna AFP podała, że ​​co najmniej 1,1 miliona ludzi w stanach Odisha i Bengal Zachodni przeniesiono do schronów przeciwsztormowych, zanim cyklon dotarł na ląd po północy w piątek, przy maksymalnej utrzymującej się prędkości około 110 km/h i porywach wiatru. do 120 km/h (75 mil/h).

Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) podał, że w piątek około południa Dana przemieszczała się w głąb lądu, wzdłuż północnego wybrzeża Odishy. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych sześciu godzin „stopniowo osłabnie” i przejdzie w depresję.

Jak dotąd nie zgłoszono żadnych ofiar śmiertelnych, powiedział premier stanu Odisha Mohan Charan Majhi indyjski dziennik The Telegraph.

„Nasza misja bez ofiar zakończyła się sukcesem dzięki współpracy wszystkich” – powiedział Majhi.

Urzędnik okręgowy Siddarth Swain powiedział AFP, że burza pozostawiła „ślad zniszczenia” w nadmorskim mieście Puri.

„Wiele drzew i słupów elektrycznych zostało wyrwanych z korzeniami” – dodał. „Prowizoryczne sklepy na rozległej plaży zostały zniszczone”.

Dana zalała także części wybrzeża po wywołaniu gwałtownego wzrostu poziomu morza do 1,15 m (3,75 stopy).

Minister Bengalu Zachodniego Bankim Chandra Hazra powiedział AFP, że w Sundarbans, największy las namorzynowy na świecie, nawiedził „huragan”, który spowodował wyrwanie setek drzew z korzeniami.

„Cyklon uszkodził także setki domów, zrywając dachy na obszarach przybrzeżnych” – dodał.

Główne lotniska zostały zamknięte od czwartkowego wieczoru w stolicy Bengalu Zachodniego, Kalkucie, trzecim co do wielkości mieście Indii i kluczowym węźle komunikacyjnym, które nękały ulewne deszcze.

Naukowcy ostrzegają, że burze stają się coraz silniejsze w miarę jak świat się ociepla w wyniku zmian klimatycznych wywołanych spalaniem paliw kopalnych. Cieplejsze powierzchnie oceanów uwalniają więcej pary wodnej, która zapewnia dodatkową energię burzom, wzmacniając wiatry.

Ocieplająca się atmosfera pozwala również burzom zatrzymać więcej wody, zwiększając obfite opady deszczu. Jednak lepsze prognozowanie i skuteczniejsze planowanie ewakuacji również radykalnie zmniejszyły liczbę ofiar śmiertelnych.

Wschodnie wybrzeża Indii od dawna są podatne na cyklony, a wzdłuż wybrzeża kraju rośnie liczba intensywnych burz.

Według danych rządowych w maju cyklon Remal zabił co najmniej 48 osób w Indiach i co najmniej 17 osób w Bangladeszu.

Rok 2023 był najbardziej śmiercionośnym sezonem cyklonów w Indiach w ostatnich latach, w którym zginęły 523 osoby, a straty szacuje się na 2,5 miliarda dolarów.

Zrodlo