Rutte ogłasza Ukrainę „najwyższym priorytetem”, obejmując stanowisko szefa NATO

NATO musi zapewnić Ukrainie zwycięstwo w wojnie z Rosją, powiedział nowy szef transatlantyckiego sojuszu wojskowego po objęciu obowiązków.

Mark Rutte nazwał Ukrainę swoim „najwyższym priorytetem”, gdy we wtorek podczas ceremonii w Brukseli formalnie został sekretarzem generalnym NATO. Były premier Holandii przejął to stanowisko od Jensa Stoltenberga ponad trzy miesiące po mianowaniu go przez 32 członków sojuszu.

Stwierdzając, że „nie może się doczekać, aż zabierze się do pracy”, Rutte powiedział dziennikarzom: „Musimy dopilnować, aby Ukraina zwyciężyła jako suwerenny, niezależny i demokratyczny naród”.

Zauważył również, że w obliczu narastającej wojny między Izraelem a Hezbollahem monitorowanie sytuacji w Libanie również znajduje się na szczycie jego listy.

Nowy szef NATO zapewnił także, że nie martwi się zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA, gdyż mógłby współpracować z każdym z kandydatów.

Sugerowano, że kandydat Republikanów, były prezydent USA Donald Trump, w przypadku powrotu do Białego Domu po listopadowych wyborach mógłby ograniczyć wsparcie dla Ukrainy lub osłabić gwarancje bezpieczeństwa części NATO.

Rutte odnotował ciągłe naciski Trumpa na sojuszników z NATO, aby wydali więcej na obronę, ale stwierdził, że nie martwi się, ponieważ współpracował już wcześniej z kandydatem na prezydenta USA.

„Naciskał nas także na Chiny i myślę, że miał rację” – dodał.

Szef NATO zauważył także, że zwiększenie produkcji zachodniego przemysłu obronnego i pogłębienie więzi z partnerami w regionie Azji i Pacyfiku to ważne zadania.

„Mark ma doskonałe przygotowanie, aby zostać świetnym sekretarzem generalnym” – powiedział Stoltenberg, który był wyraźnie wzruszony, kończąc dekadę sprawowania urzędu.

„Był premierem przez 14 lat i przewodził czterem różnym rządom koalicyjnym… dlatego wie, jak zawierać kompromisy, tworzyć konsensus, a są to umiejętności, które są bardzo cenione tutaj, w NATO” – powiedział.

Rutte prawdopodobnie będzie musiał skorzystać z takich umiejętności, aby pokonać niepewność co do przyszłego wsparcia Zachodu dla Ukrainy. Oprócz niejasności co do przyszłego wsparcia USA, polityka Unii Europejskiej jest obciążona sprzeciwem takich osób jak Węgry.

Bez zmian

Tymczasem siły rosyjskie postępują na polu bitwy ponad dwa i pół roku po totalnej inwazji Kremla.

Według Prokuratury Generalnej Ukrainy we wtorek rano siedem osób, w tym trzy kobiety, zginęło w wyniku ostrzału rosyjskiego miasta Chersoń na południu kraju.

Biuro podało w oświadczeniu, że do ataku doszło w pobliżu centralnego przystanku autobusowego i centralnego rynku około godziny 9:00 (06:00 GMT).

Gubernator Oleksandr Prokudin opublikował film przedstawiający zamazane zwłoki w cywilnych ubraniach leżące w pobliżu straganu z pomidorami i innymi warzywami.

Rosja zaprzecza, jakoby celowała w ludność cywilną, ale regularnie atakuje miasta za linią frontu.

Kijów wezwał swoich sojuszników do zwiększenia pomocy wojskowej, która pomoże mu odeprzeć takie ataki.

NATO, którego członkowie dostarczyli Ukrainie 99 procent całej zagranicznej broni, zgodziło się na lipcowym szczycie, że odegra większą rolę w dostarczaniu broni do Kijowa, a Rutte będzie kluczowy w zarządzaniu tym wsparciem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w mediach społecznościowych, że chce „produktywnie” współpracować z Rutte na rzecz włączenia jego kraju do sojuszu wojskowego – i jest to pomysł, który Rosja ogłosiła czerwoną linię.

„Życzę mu wszelkich sukcesów w tej nowej roli i nie mogę się doczekać produktywnej współpracy na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa euroatlantyckiego i naszego partnerstwa z sojuszem, w miarę jak Ukraina kontynuuje swoją drogę do pełnoprawnego członkostwa w NATO” – napisał Zełenski w X.

Rzecznik Kremla powiedział, że Rosja nie spodziewa się zmiany polityki ze strony nowego szefa NATO.



Zrodlo