Rozwój taksówek powietrznych wymaga wydajnych vertiportów i systemów kontroli ruchu

Przewiduje się, że pod koniec dekady rynek taksówek powietrznych będzie rósł wykładniczo, jednak eksperci ostrzegają, że jego przyszłość zależy od dobrze zaplanowanej sieci vertiportów, które należałoby zintegrować z istniejącą infrastrukturą i wspierać zaawansowanymi systemami zarządzania ruchem lotniczym. .

Według Spherical Insights, firmy badawczej zajmującej się badaniami rynku, przewiduje się, że do 2029 roku rynek taksówek powietrznych wzrośnie do 80,3 miliarda dolarów z 4,9 miliarda dolarów w zeszłym roku. Jak wynika z raportu Mordor Intelligence, popyt rynkowy „jest napędzany potrzebą alternatywnego środka transportu i rosnącym problemem zatorów komunikacyjnych w miastach metra”.

Jednak pomimo zainteresowania i popytu elektryczne samoloty pionowego startu i lądowania (eVTOL), czyli samoloty latające na małych wysokościach, które mogą podróżować między miastami i lotniskami, omijając ruch uliczny, zanim staną się rzeczywistością, muszą stawić czoła szeregowi wyzwań.

„Mobilność lotnicza zmieni nasze niebo, podobnie jak samochody zrewolucjonizowały transport naziemny w XX wieku” – powiedział Al Jazeera Amad Malik, ekspert ds. sztucznej inteligencji i lotnictwa.

„W miarę dojrzewania tej technologii będziemy świadkami stopniowego wprowadzania różnych pojazdów latających, od małych dronów dostawczych po większe taksówki powietrzne, a nawet latające karetki pogotowia. Zapewnienie bezpieczeństwa całego ruchu i braku konfliktów stanie się dużym wyzwaniem”.

Oprócz konieczności uzyskania zgody organów regulacyjnych i przekonania konsumentów, że są bezpieczne, eVTOL potrzebują infrastruktury do lądowania i startu – vertiportów.

Taksówki powietrzne na Bliskim Wschodzie

Serwis lotniczy Airports International, powołując się na zainteresowane strony z branży, przewiduje, że zaawansowana mobilność lotnicza (AAM) „stanie się rzeczywistością w Ameryce Północnej i Europie dopiero pod koniec tej dekady”. Dodał jednak, że „w ciągu kilku lat taksówki powietrzne będą obsługiwać przewozy pasażerskie na Bliskim Wschodzie”.

Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że rozpoczyna konsultacje na temat tego, w jaki sposób lotniska eVTOL będą pasować do istniejących małych lotnisk oraz w jaki sposób będą działać bezpiecznie i wydajnie.

Według IoT World Today, deweloper vertiportów, spółka Skyports Infrastructure, podpisał umowę z dubajskim dostawcą płatnych parkingów publicznych w Dubaju na zapewnienie miejsc parkingowych dla vertiportów. Początkowa sieć AAM w Dubaju będzie składać się z czterech vertiportów – na międzynarodowym lotnisku w Dubaju, Palm Jumeirah, Dubai Downtown i Dubai Marina.

„W najbliższej przyszłości będziemy świadkami budowy lub planowania większej liczby vertiportów, szczególnie w zatłoczonych obszarach, gdzie dostęp do helikopterów i tradycyjnego transportu powietrznego jest ograniczony” – powiedział Al Jazeera Nicolas Zart, założyciel Electric Air Mobility. „Początkowo te vertiporty mogą być zlokalizowane na obrzeżach dużych miast, ponieważ testują koncepcję AAM przed przeniesieniem się do ośrodków miejskich”.

Reklamując eVTOL jako przyszłość miejskiej mobilności powietrznej, rynek zyskał nie tylko dużą atrakcyjność, ale także inwestycje.

Na początku tego miesiąca Toyota Motor Corporation poinformowała, że ​​zainwestuje kolejne 500 milionów dolarów w Joby Aviation, aby wesprzeć certyfikację i komercyjną produkcję elektrycznej taksówki powietrznej Joby. W lipcu spółka macierzysta Chryslera, firma Stellantis, oznajmiła, że ​​zainwestuje dodatkowe 55 mln dolarów w Archer Aviation.

„Zarządzanie nowym ruchem powietrznym będzie przypominać modernizację skrzyżowania w małym miasteczku z kilkoma znakami stopu do złożonego systemu ruchu obejmującego całe miasto, obejmującego tysiące pojazdów. Obecne systemy kontroli ruchu lotniczego są projektowane dla ograniczonej liczby dużych samolotów, a nie dla rojów mniejszych pojazdów” – powiedział Malik.

„Chociaż istnieją inicjatywy skupiające się na dronach, potrzebujemy kompleksowego rozwiązania. To jakby mieć osobne zasady dla samochodów, motocykli i rowerów poruszających się po tej samej drodze. Może działać przy małym natężeniu ruchu, ale staje się chaotyczny wraz ze wzrostem głośności. Awaryjne pojazdy latające będą musiały mieć pierwszeństwo na nowej autostradzie powietrznej. Bez odpowiedniego zarządzania zwiększony ruch lotniczy może potencjalnie spowolnić usługi krytyczne”.

Chociaż taksówki powietrzne są obecnie skierowane również do „zamożniejszych klientów”, producent samolotów Vertical Aerospace twierdzi, że gdy produkcja wzrośnie, mogą stać się tak tanie, jak przejazd Uberem. To z kolei oznaczałoby wzrost ruchu lotniczego na małych wysokościach.

„Historycznie rzecz biorąc, nowe technologie i usługi często zaczynały się od zastosowań wojskowych, po których podążali bogatsi konsumenci. To początkowe przyjęcie napędza masową produkcję, ostatecznie czyniąc technologię dostępną dla szerszego grona odbiorców” – powiedział Zart.

„Obecnie cena jednomiejscowego eVTOL może wahać się od 90 000 do około pół miliona dolarów, ale w miarę wzrostu produkcji oczekuje się, że ceny będą bardziej zbliżone do kosztu samochodu osobowego lub autobusu”.



Zrodlo