Rozbita organizacja przestępcza zajmująca się kradzieżą pojazdów: "Zmodyfikowali pojazd, aby sprzedawać go w Europie"

Gwardia Cywilna Nawarry osiągnęła zlikwidować organizację przestępczą zajmującą się kradzieżą pojazdów w Hiszpanii. Kiedy już go zdobyli, zmodyfikowali go, aby uniemożliwić ich łatwe zlokalizowanie. Zmienili między innymi numer podwozia, aby uniknąć identyfikacji. Organizacja również sfałszował dokumentację w celu późniejszego wywiezienia do krajów trzecich i sprzedaży.

Operacja tzw “WIELKANOC” zakończyła się aresztowaniem i dochodzeniem w sprawie pięciu członków grupy przestępczej przebywających w Madrycie i Alicante, wobec których toczy się śledztwo jako domniemani sprawcy przestępstw związanych z kradzieżą pojazdów mechanicznych, fałszowaniem dokumentów i przynależnością do organizacji przestępczej. W sumie Zlokalizowano 15 pojazdów, z czego 14 zostało zmanipulowanych w innych krajach UE.

Lokalizacja skradzionego pojazdu i rozwój śledztwa

Agenci Gwardii Cywilnej Nawarry przystąpili do weryfikacji pojazdu na płatnej autostradzie A15 w Imarcoain w Pampelunie, zauważając szereg nieprawidłowości, które po przeprowadzeniu kontroli wzbudziły podejrzenia: Ustalono, że przy pojeździe doszło do manipulacji w ramie oraz że przedstawiona w nim dokumentacja była fałszywa. Pojazd ten w rzeczywistości odpowiadał pojazdowi, który został skradziony kilka dni wcześniej w rejonie Denia (Alicante). W związku z tymi zdarzeniami kierowca został zatrzymany i wszczęto śledztwo.

Dochodzenie ujawniło, że zatrzymany należał do organizacji przestępczej zajmującej się kradzieżą pojazdów w celu późniejszego ich „malowania”. to znaczy zmodyfikować numer podwozia zapisany na podwoziu, a także dokumentację, która je chroniła, wykorzystując do jej przygotowania dane uzyskane w inny sposób, odpowiadające innym pojazdom tej samej marki, modelu i cech. Po odnalezieniu pojazdu wraz z danymi i identyfikacją

inny pojazd, ten został przeniesiony do innego kraju, to wszystko do utrudniają ich lokalizację i rzeczywistą identyfikację, i w ten sposób przystąpić do jego komercjalizacji.

W wyniku przeprowadzonych dochodzeń i utrzymywanej ścisłej współpracy z resztą policji europejskiej Gwardia Cywilna Nawarry, wraz z EUROPOLEM, za pośrednictwem Jednostki Technicznej Policji Sądowej, doprowadziła do: lokalizacja 14 pojazdów skradzionych w Hiszpanii, a które znajdowały się w innych krajach europejskich, utrzymywanie stałego kontaktu z policją Francji, Rumunii, Włoch i Polski, miejscami, w których znajdowały się te pojazdy.

Organizacja składała się z 5 członków, każdy z nich wykonywał określone zadania w ramach grupy, a wszystkim kierowała jedna osoba. Podczas gdy dwóch z nich Zajmowali się kradzieżą pojazdów, zadaniem dwóch innych było fałszowanie pojazdów, jeden w odniesieniu do fizycznego pojazdu, a drugi w odniesieniu do dokumentacji.. Do transportu pojazdów poza Hiszpanię zadanie powierzono osobom spoza organizacji, w celu utrudnienia ich powiązania i identyfikacji.

Operację przeprowadziła Grupa Badań i Analiz Ruchu (GIAT) Sektora Nawarry oraz Zespół Terytorialny Policji Sądowej w Pampelunie przy UOPJ Gwardii Cywilnej Nawarry. Dochodzenie koordynuje Sąd Śledczy nr 1 w Aoiz (Nawarra).

Zrodlo