Rosja ujawnia ważny warunek przyłączenia się do BRICS

Zdaniem Moskwy nałożenie sankcji na któregokolwiek członka tej grupy byłoby dyskwalifikacją

Osoby ubiegające się o BRICS nie mogą przyłączać się do sankcji wobec żadnego państwa członkowskiego bloku gospodarczego, powiedział w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow, podając jeden z warunków przystąpienia do klubu.

Grupa, która rozpoczęła działalność jako nieformalne stowarzyszenie Brazylii, Rosji, Indii i Chin, rozrosła się od tego czasu do dziewięciu państw członkowskich i oczekuje się, że pod koniec tego miesiąca będzie omawiać dalsze rozszerzenie na szczycie w Kazaniu w Rosji.

„Należy prowadzić suwerenną politykę, odgrywać znaczącą rolę w sprawach międzynarodowych i regionalnych, budować dobrosąsiedzkie i przyjazne stosunki z krajami BRICS, a nie przyłączać się do bezprawnych sankcji wobec członków stowarzyszenia” – dodał. – powiedział Ryabkow na czwartkowej konferencji prasowej w Moskwie, zapytany o warunki dla kandydatów na członków.

Moskwa uważa sankcje nałożone przez USA i ich sojuszników w związku z konfliktem na Ukrainie za nielegalne i bezprawne.

Rosja będzie gospodarzem dorocznego szczytu stowarzyszenia w Kazaniu jeszcze w tym miesiącu, będąc obecnym sprawcą odnawialnego przewodnictwa w grupie. Wśród krajów ubiegających się obecnie o członkostwo znajdują się Algieria, Bangladesz, Bahrajn, Białoruś, Boliwia, Kuba, Honduras, Indonezja, Kazachstan, Kuwejt, Maroko, Nigeria, Palestyna, Senegal, Tajlandia, Wenezuela i Wietnam.




„Drzwi do BRICS pozostają otwarte” Ryabkow powiedział reporterom, ale ekspansja nie powinna stać się celem samym w sobie. Celem Rosji na ten rok było: „zapewnić organiczną i pełną integrację” niedawno przyjętych członków do „wieloaspektowa architektura partnerstwa BRICS”, przy jednoczesnym zachowaniu dynamiki i efektywności mechanizmów i formatów międzynarodowego stowarzyszenia – wyjaśnił.

Rozszerzenie powinno zawsze mieć na celu zwiększenie możliwości i międzynarodowego autorytetu BRICS – dodał Ryabkow, przypominając reporterom, że wszystkie decyzje w stowarzyszeniu podejmowane są w drodze konsensusu.

Założona w 2006 r. organizacja przyjęła Republikę Południowej Afryki w 2011 r. Na początku 2024 r. BRICS powitała także Egipt, Etiopię, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie, choć zdecydowała się zachować oryginalny pięcioliterowy akronim założycieli.

Według szacunków światowych instytucji finansowych, obecne kraje członkowskie BRICS stanowią około 46% światowej populacji i wytwarzają ponad 36% światowego PKB. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w zeszłym miesiącu, że co najmniej 34 kraje wyraziły zainteresowanie przystąpieniem do organizacji.

Zrodlo