Rolnicy ostrzegają, że ceny żywności mogą wzrosnąć w 2025 r

Organizacja Kobiet Rolników na małą skalę w Nigerii (SWOFON) wyraziła obawę, że ceny żywności mogą wzrosnąć w 2025 r., jeśli nie zostaną należycie uwzględnione wyzwania stojące przed rolnikami.

Rolnicy przemawiali w środę w Abudży na interaktywnym forum SWOFON FCT na szczeblu stanowym, aby upamiętnić Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich i Światowy Dzień Żywności.

Światowy Dzień Żywności, międzynarodowy dzień obchodzony corocznie 16 października, ma upamiętnić założenie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w 1945 r.

Tematem roku 2024 jest „Prawo do żywności dla lepszego życia i lepszej przyszłości”.

Forum zostało zorganizowane przez SWOFON we współpracy z ActionAid Nigeria w ramach projektu Scaling Up Public Investment in Agriculture (SUPIA).

Niektóre z wyzwań wymienianych przez rolników to między innymi brak bezpieczeństwa, konflikty między rolnikami a pasterzami, brak dostępu do kredytów, gruntów, urządzeń irygacyjnych, straty po zbiorach, mechanizacja.

Pani Comfort Sunday, koordynatorka SWOFON, Oddział FCT, stwierdziła, że ​​obchody Światowego Dnia Żywności oznaczają obfitość jedzenia na stole.

Powiedziała, że ​​obecnie jest odwrotnie, gdyż większej populacji kraju nie stać na codzienny posiłek.

Sunday, która uznała drobne rolniczki za kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego kraju, stwierdziła, że ​​ich potrzebom często nie poświęcano należytej uwagi.

Według niej rolnicy stoją przed wyzwaniami związanymi z zawłaszczaniem ziemi, własnością, kradzieżą i usługami zagospodarowania przestrzennego.

„Głównym problemem, z którym się borykamy, jest kwestia gruntów. Aby zapewnić krajowi bezpieczeństwo żywnościowe, rząd powinien zapewnić ziemię rolniczkom, a także bezpieczeństwo gospodarstw i rolników” – stwierdziła.

Ponadto pani Mercy Nnnana, sekretarz FCT SWOFON, zasugerowała, że ​​ogłoszenie przez rząd federalny stanu wyjątkowego w sprawie żywności powinno być poparte działaniami polegającymi na nadaniu priorytetu utrzymującym się wyzwaniom w systemie żywnościowym.

„Ogłoszenie stanu nadzwyczajnego w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego to dobra ideologia, ale w tej chwili opłakujemy niedobory żywności i ogromne straty po żniwach; jedynym sposobem rozwiązania problemu niedoborów żywności jest powstrzymanie ogromnych strat po zbiorach.

„Należy przeprowadzić ogromne inwestycje skupiające się na eliminowaniu strat po zbiorach poprzez zapewnienie obiektów do przetwarzania, magazynów, szkoleń i dostępu do rynku” – stwierdziła.

Zmarszczyła brwi, widząc zaniedbania rolników wiejskich w kwestiach bezpieczeństwa żywnościowego, opisując tę ​​część społeczeństwa, która odpowiada za 60–75% krajowej produkcji żywności.

Nnnana, który określił wyzwania stojące przed rolnikami wiejskimi jako lukę w wiedzy, nalegał, aby rząd wypełnił tę lukę.

Doktor Princess Tochukwu, członkini SWOFON w Radzie Obszaru Bwari, zaapelowała o dokonanie przeglądu ustawy o użytkowaniu gruntów na szczeblu samorządu lokalnego, aby umożliwić kobietom-rolnikom swobodny dostęp do ziemi i zwiększyć produkcję.

Tochukwu wezwał rząd, aby połączył swoje zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego z działaniami; dodając, że często zobowiązania czasowe były podejmowane bez niezbędnych działań.

Pani Olabisi Ogedengbe, koordynatorka SWOFON w Gwagwalada, nalegała, aby administracja FCT ogłosiła stan wyjątkowy ze względu na brak bezpieczeństwa uniemożliwiający kobietom-rolnikom dostęp do ich gospodarstw.

Zaapelowała do rządu, aby zapewnił kobietom-rolnikom ulepszony sprzęt rolniczy, taki jak m.in. pompy, odwierty solarne, opryskiwacze Nafak, silosy.

Chika Orji, kierownik projektu SUPIA, stwierdziła, że ​​wydarzenie zapewniło drobnym rolnikom możliwość interakcji z podmiotami państwowymi i najważniejszymi stronami zainteresowanymi w sektorze rolnictwa i innych odpowiednich sektorach na temat ich kluczowych wyzwań.

Orji stwierdził, że dało im to również możliwość żądania działań zmierzających do sprostania wyzwaniom związanym ze zwiększoną produkcją żywności i realizacją prawa do żywności i bezpieczeństwa żywnościowego w FCT.

Zrodlo