„Rita” i „Wielka Ucieczka”, czyste emocje na ekranie

W tym tygodniu w świecie kina znajdziemy szeroką gamę gatunków, stylów i narracji, które starają się przyciągnąć widza. Od animacji po dramaty, horrory i filmy biograficzne – każdy znajdzie coś dla siebie.

Zaczynamy od dwóch filmów animowanych, które zapewnią rozrywkę całej rodzinie. **„Dalia i czerwona księga”** to urocza przygoda opowiadająca o Dalii, dziewczynie, która musi kontynuować książkę rozpoczętą przez ojca, zanim tajemniczo zniknie. Fabuła jest pełna wyobraźni i fantazji, co czyni ten film idealną propozycją dla najmłodszych w domu i ich rodzin. Szczegółowa i kolorowa animacja uzupełnia ekscytującą historię, która podkreśla znaczenie odwagi i siły kreatywności.

Z kolei **„Potworna rodzina”** opowiada historię 12-letniego nastolatka, który marzy o byciu muzykiem. Nie jest jednak zwyczajną nastolatką: posiada szereg mocy i odkrywając je, zdaje sobie sprawę, że jej rodzina też nie jest tym, czym się wydaje. Film łączy w sobie elementy nadprzyrodzone z uniwersalnymi tematami, takimi jak tożsamość i samopoznanie. Pomimo mroczniejszych momentów film utrzymuje rodzinny ton i oferuje pozytywne przesłanie akceptacji i rodzinnej miłości.

W dziedzinie superbohaterów pojawia się długo oczekiwana trzecia część trylogii Venom z **„Venom: ostatni taniec”**. Jednak recenzje były mieszane. Wielu fanów tej postaci i uniwersum Marvela stwierdziło, że ten film jest najsłabszym z całej sagi. Chociaż w filmie zachowano uderzające efekty wizualne i sekwencje akcji charakterystyczne dla Venoma, wydaje się, że scenariusz stracił blask, jaki miał w poprzednich częściach. Mimo to zagorzali fani symbionta prawdopodobnie nie będą chcieli tego przegapić.

**„Reagan”** to film biograficzny będący kroniką życia 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ronalda Reagana. Film z Dennisem Quaidem w roli głównej przedstawia życie Reagana od jego dni jako aktora w Hollywood do przybycia do Białego Domu. Choć film stara się uchwycić kluczowe momenty jego kariery politycznej, wielu krytyków zgadza się, że brak głębi i niuansów uniemożliwia filmowi uchwycenie złożoności tej postaci. Dennis Quaid wykonuje przyzwoitą robotę, ale nie osiąga takiego efektu, jakiego można by się spodziewać po roli tak przesiąkniętej historią i kontrowersjami.

Z Hiszpanii pochodzi thriller **„Black Society”**, propozycja łącząca kino akcji z elementami filmu noir. Film opowiada historię informatora policji i dwóch przyjaciół, którzy próbując zmienić swoje przeznaczenie, kradną pieniądze potężnej Triadzie w Barcelonie. To, co wydawało się łatwym ciosem, szybko zamienia się w koszmar, którego konsekwencje dla bohaterów są fatalne w skutkach. Napięta atmosfera i szybkie tempo trzymają widza w napięciu, gdy film porusza takie tematy jak lojalność, zdrada i chciwość.

Kino japońskie przedstawia poruszającą historię w **Wielkiej nieobecności**, dramacie opowiadającym o relacji aktora z cierpiącym na demencję ojcem. Film porusza takie tematy, jak starzenie się, upadek i strata psychiczna, i robi to w intymny i wrażliwy sposób. To opowieść, która bada ludzką kruchość i więź między pokoleniami.

Z Festiwalu w Wenecji pochodzi **„Kobieta”**, polski film, który spotkał się z dużym uznaniem krytyków. Film opowiada historię transseksualnej kobiety i jej walki o wolność i tożsamość przez 45 lat. Przejmujący i głęboko ludzki film porusza kwestie tożsamości płciowej, dyskryminacji i pragnienia bycia akceptowanym takim, jakim jest. To film, który nie pozostawia nikogo obojętnym i skłania do refleksji.

**„Amal”** to koprodukcja belgijsko-francuska, która przedstawia walkę nauczycielki liceum z islamskim ekstremizmem w jej szkole. To film poruszający tematykę integracji, tolerancji i znaczenia dialogu w podzielonym świecie. Główna gra aktorska jest potężna, a historia wydaje się pilna i istotna w bieżącym kontekście.

W gatunku horroru **„The Cry”** wygrywa. Zdobywca Srebrnej Muszli w San Sebastián, hiszpański film opowiada historię trzech kobiet nękanych przez tajemniczą obecność. Przez cały film cała trójka słyszy ten sam niepokojący krzyk, który prowadzi ich do zmierzenia się z najgorszymi obawami. Film wyróżnia się napiętą atmosferą i niepokojącą narracją.

Kino surrealistyczne reprezentowane jest w **„Dalí”**, absurdalnej komedii o francuskim dziennikarzu, który próbuje nakręcić film dokumentalny o słynnym artyście Salvadorze Dalí. Dzięki zabawnym momentom i sporej dawce szaleństwa film staje się wizualną i narracyjną ucztą dla miłośników surrealizmu.

Wreszcie poruszająca, prawdziwa historia **„Wielkiej ucieczki”** opowiada o przygodach weterana II wojny światowej, który ucieka ze swojej rezydencji, aby dołączyć do swoich byłych towarzyszy podczas upamiętniania lądowania w Normandii. Film, po mistrzowsku zagrany przez Michaela Caine’a i Glendę Jackson, jest hołdem złożonym pamięci i ludzkiemu duchowi.

Zrodlo