Resetowanie oczekiwań wobec obrońcy Edmonton Oilers Ty Embersona

Edmonton Oilers mają przed sobą cztery mecze sezonu NHL 2024–25, a w trzech z nich wystąpił nowy nabytek Ty Emberson.

Jego czas na lodzie (we wszystkich stanach gry) na mecz: 20:15 (mecz 1); 14:39 (mecz 2); zdrowa zdrapka (gra 3); 10:21 (mecz 4).

Bazując na tych liczbach, Emberson musi w nadchodzących dniach zbudować zaufanie do trenera Krisa Knoblaucha.

Może być ważnym zawodnikiem organizacji szczycącej się wiekiem i wysoką pensją w obronie, ale może być też zapiską w historii drużyny.

Wśród pierwszych obrońców drużyny, którzy we wtorek wieczorem wystąpią przeciwko Philadelphia Flyers, jedynie Embersona i Evana Bouchardów (obaj po 24 lata, chociaż Bouchard ma w tym tygodniu urodziny) można uważać za młodych graczy NHL. Kolejną najmłodszą startującą we wtorek była pielęgniarka Darnell, która w lutym skończy 30 lat.

Przed sezonem uważano, że Emberson jest najbardziej prawdopodobną opcją w drugiej parze, której przeznaczeniem jest rozegranie ważnych minut z Nurse.

Trwało to przez dwie tercje pierwszego meczu przeciwko Winnipeg Jets. Obawy związane z doborem pielęgniarek przytłoczyły parę i skłoniły sztab trenerski do wypróbowania wszystkich innych opcji. Oto spojrzenie na liczbę posiadania piłki przez pielęgniarkę i każdego z partnerów w czterech grach.

Wszystkie liczby pięć na pięć dzięki sztuczce Natural Stat

Travis Dermott objął stanowisko w meczach 2 i 3, a Troy Stecher grał z Nurse w meczu w Filadelfii. Najlepszy mecz pielęgniarki odbył się we wtorek.

Rozsądne jest osłabianie Emmbersona, gdy zespół ma problemy. Ma to również sens z punktu widzenia doświadczenia – Emberson rozegrał 30 meczów w NHL przed transferem do Edmonton – ale spośród członków obecnego składu to on ma najwięcej miejsca na rozwój.

Tymczasem we wtorek Emberson rozegrał swój drugi mecz z Brettem Kulakiem. Obaj zawodnicy stracili także dwa gole w stosunku pięć na pięć, ale w meczach z Kulakiem przewaga była znacznie większa.

Wszystkie liczby pięć na pięć, dzięki sztuczce Natural Stat

To mała próbka, więc daleko idące wnioski są nierozsądne. Jednak oczekiwane bramki Kulaka i Embersona są imponujące, a wynik 0:2 bramek sugeruje, że ta para nie miała szczęścia w swoim wspólnym czasie.

Pomimo wyniku 0-2 bramek w grze pięciu na pięciu, Edmonton w swoim czasie wyprzedził przeciwników 17-9. Pielęgniarka i Emberson mieli 2-6 strzałów.

Wieczór otwarcia Embersona

Kiedy latem Oilers doszli do porozumienia z San Jose Sharks (za Cody’ego Ceciego), napisałem „dokładne oświadczenie na temat Emmbersona w tamtym czasie: szybkość, inteligencja, świetne krycie. Wykroczenie? Nie spodziewaj się Boucharda, ale być może poradzi sobie jako przechodnia w outletie.

Pielęgniarkę najlepiej sprawdza się z osobą poruszającą krążkiem, a ofensywna umiejętność Embersona była intrygującym nagłówkiem w czasach, gdy doszło do wymiany.

Co wydarzyło się w pierwszej (i jedynej) grze, w którą Pielęgniarka i Emberson grali razem?

Pierwsza zmiana Embersona była dla młodego zawodnika doskonałym sprawdzianem. On i Nurse ustawili się w kolejce do pierwszego wznowienia i rozpoczęli szybki pościg, gdy krążek został natychmiast wysłany na prawo od bramkarza Edmonton Stuarta Skinnera.

Emberson dotarł do krążka na ułamek sekundy przed sprawdzającym grę graczem Winnipeg i był zremisowany. Pielęgniarka była tam, aby uporządkować grę i posłać krążek na prawą stronę. Wzdłuż muru, mniej więcej na równi z kołem wznowień, skrzydłowy Connor Brown stanął twarzą w twarz z innym zawodnikiem Jets. Brown cofnął krążek za siatkę, gdzie Emberson był najbliżej podania.

Emberson posłał krążek na lewą stronę, a skrzydłowy Oilers (Mattias Janmark) po raz kolejny nie był w stanie wybić krążka poza linię bramkową. Tym razem obrońca Winnipeg strzelił krążek za siatką Edmonton. Emberson odzyskał piłkę, posłał długie podanie w pobliżu niebieskiej linii Jetsów i para bezpiecznie przeszła pierwszą zmianę.

Jeśli Emberson będzie w stanie konsekwentnie wykonywać taką sekwencję zagrań i zachować zdrowie (przyjmuje dużą liczbę trafień), może grać w NHL przez dekadę.

Ogólnie rzecz biorąc, w pierwszym okresie swojej kariery w Edmonton Emberson wykonał kilka dobrych podań, miał jeden znaczący problem i nie był w stanie przechwycić śmiertelnego podania po lodzie od Nino Niederreitera do Masona Appletona, który strzelił dla Jets drugiego gola w tym okresie. Brakowało mu świadomości prawdziwego niebezpieczeństwa w grze.

Pierwsze przesłuchanie młodego obrońcy w drugim składzie trwało niecały jeden mecz.

w Dostępne media po meczuKnoblauch odpowiedział na pytanie zadane przez SportowiecDaniel Nugent-Bowman opowiada o grze Embersona. „Jak wielu naszych chłopaków, on po prostu tam był. Ani pozytywne, ani negatywne.”

Nie jest to zbyt wymowne poparcie, a skrócenie czasu gry w ciągu czterech meczów wskazuje na sposób myślenia trenera.

Gra ulotkowa

Przejście Knoblaucha z Embersona do Dermotta (na dwa mecze), a następnie Stechera (na mecz z Filadelfią) jest wymowne. Trener nie znalazł odpowiedzi, a Emberson może być następny, jeśli będzie dobrze grał.

Mecz Flyers był kolejnym sprawdzianem.

W pierwszych spotkaniach Emberson nie grał zbyt często w formacie pięć na pięciu (2:43, strzały 1-1), ale dostał kilka minut po rzutach karnych (0-1 goli). Pod koniec drugiej tercji on i jego partner Kulak mieli koszmarną sekwencję podań, która zakończyła się stratami i rzutem karnym nałożonym na Kulaka. W dwóch tercjach Kulak-Emberson miał pięć czystych minut w grze pięć na pięć, 2-3 strzały i kilka momentów chaosu, z których jeden zakończył się rzutem karnym.

Na początku trzeciej tercji Kulak został rozebrany przez Owena Tippetta, co dało mu szansę na 10 dzwonków. Emberson kilka razy włączył się do akcji, ale nie stworzył okazji do zauważenia.

Konkluzja

Najlepszą parą (Mattias Ekholm i Evan Bouchard) była klasa obrony Edmonton. Bouchard strzelił wyrównującego gola i przez całą noc strzelał krążkiem. Ekholm wykonał znakomitą grę w defensywie pod koniec trzeciej kwarty, zapewniając drużynie Oilers pierwszy punkt w sezonie.

W drugiej parze Nurse rozegrał mocny mecz z Troyem Stecherem jako partnerem i to mogło wystarczyć do wygrania dnia – na razie. Stecher wygrywał bitwy i stanął w obronie swojego bramkarza, gdy inny przeciwnik przekroczył granicę Skinnera (historia rozwijająca się na początku tego sezonu).

Stecher zrobił znacznie więcej niż Emberson czy Dermott, aby zapewnić sobie pracę w parze Pielęgniarki.

W trzeciej parze Emberson nie rozegrał czystego meczu, ale wykazał się większą pewnością siebie, wchodząc do gry i przeważnie znajdował się na dobrej pozycji w obronie. Oczywistym błędem było błędne podanie, które przyczyniło się do kary w Edmonton. Jego umiejętność podań wysuwa się na pierwszy plan, gdy się zadomowi.

Ogólnie był używany sporadycznie. Ekholm (25:55), Bouchard (24:13) i Nurse (23:18) rozegrali świetne minuty, a Kulak (16:46) i Stecher (14:43) przegrywali z trzema prowadzącymi minutowymi przekąskami.

Emberson był w nocy o 22:21.

Jest jasne, że trener Knoblauch był mniej pewny Embersona niż jego pięciu pozostałych bluelinerów.

Gdzie to stawia młodego obrońcę? Szóste lub siódme miejsce, dalekie od rozmów przedsezonowych na temat drugiego połączenia.

Już raz został podrapany, może się to powtórzyć. Jest wiele rzeczy, które można lubić w Embersonie, ale spokój, jaki pokazał Sharks (rok temu był jednym z lepszych obrońców tej drużyny) nie pojawiał się jeszcze regularnie w Edmonton.

(Zdjęcie: Perry Nelson / Imagn Images)