Reformy Tinubu skierowały gospodarkę Nigerii na ścieżkę wzrostu – Bagudu

Minister budżetu i planowania gospodarczego, senator Abubakar Bagudu powiedział, że pomimo burzy wywołanej obecnymi reformami, nigeryjska gospodarka stopniowo nabiera kształtów.

Minister, który powiedział to podczas ceremonii zamknięcia nigeryjskiego szczytu gospodarczego w środę w Abudży, dodał, że reformy nie tylko powstrzymały upadek gospodarczy kraju, ale są nastawione na rozwój i wzrost.

Reprezentując wiceprezydenta Kashima Shettimę Bagudu podkreślił, że gospodarka zmierza we właściwym kierunku, ponieważ dryf został zatrzymany.

Według niego przyniosło to stabilizację, co przełożyło się na poprawę wskaźników mikroekonomicznych.

29 maja 2023 r., wraz z objęciem urzędu, administracja prezydenta Boli zakończyła irytujący reżim dotacyjny i zharmonizowała rynek walutowy.

Eksperci ekonomiczni wyrazili zaniepokojenie. twierdząc, że reformy jedynie pomogły w jeszcze większym ucisku Nigeryjczyków.

Jednakże Bagudu powiedział: „Nasz ogólny PKB wzrósł z 2,98% w pierwszym kwartale 2024 r. do 3,19% w drugim kwartale 2024 r. w porównaniu z 2,31% w pierwszym kwartale 2023 r. i 2,51% w drugim kwartale 2023 r. Inflacja wykazuje tendencję spadkową z 33,40% w lipcu 2024 r. do 32,15% w sierpniu 2024 r.

„Nasze rezerwy zagraniczne wynoszą 39,07 miliarda dolarów na dzień 19 września 2024 r. Nasz bilans handlu zagranicznego poprawił się do 6945,4 miliarda funtów w drugim kwartale 2024 r. Świadczy to o skuteczności rządowego programu reform.

„Reformy te wiążą się z przejściowymi trudnościami, ale jesteśmy przekonani, że są niezbędne dla wzrostu i rozwoju naszego drogiego kraju”.

Odnotowując, że pojawiło się światełko w tunelu, minister powiedział, że administracja prezydenta Bola Tinubu będzie nadal podążać ścieżką postępu, szybko śledząc realizację Zmienionego Narodowego Planu Rozwoju poprzez uwzględnienie priorytetów Odnowionej Nadziei.

„Nasze dążenie do osiągnięcia pożądanego celu rozwoju Nigerii wymagało rewizji Narodowego Planu Rozwoju na lata 2021–2025. Plan ten uwzględnia pełną wyzwań dynamikę makroekonomii i obejmuje 8 obszarów priorytetowych oraz Program Odnowionej Nadziei tej Administracji.

„Ponadto poprawiony NPR 2021–2025, który uwzględnia priorytety Odnowionej Nadziei, jest wyjątkowy, ponieważ koncentruje się na sektorach strategicznych, które pobudzą wzrost w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Zajmuje się także obecną niestabilnością makroekonomiczną, w szczególności kursem walutowym, inflacją i bezrobociem, a także ma na celu osiągnięcie trwałego wzrostu i rozwoju gospodarczego” – stwierdził.

Zrodlo