Recenzja „Here”: Reżyser „Forresta Gumpa” Robert Zemeckis ponownie spotyka się z Tomem Hanksem i Robinem Wrightem, aby stworzyć złożoną historię rodzinną, która utknęła gdzieś w czasie – AFI Fest

Robert Zemeckis wyraźnie ma słabość do czasu – przeszłości, teraźniejszości i… Powrót do przyszłości. Z filmografią obejmującą także filmy takie jak Ekspres Polarny a zwłaszcza nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu Forresta Gumpa, reżyser uwielbia łączyć najnowsze technologie filmowe z historiami, które można powiązać z naszym postrzeganiem życia w miarę upływu czasu. Naprawdę mocno zagłębia się w ten temat w swojej ambitnej adaptacji powieści graficznej Richarda McGuire’a z 2014 roku, Tutaj, co robi nie wysłać ponad stuletnią obsadę postaci w przeszłość, ale raczej pozwalamy czas przyjść do ich na jednym kawałku ziemi, później dom przez cały XX wiek, trochę wcześniej i trochę później. Podobnie postąpił wielki francuski reżyser Claude LeLouch we wspaniałym romansie z 1974 roku A teraz Moja Miłość w którym przypadkowe spotkanie pary na pierwszy rzut oka poprzedza stulecie różnych pokoleń, które spotykamy, a których różnorodne życia prowadzą do tej jednej chwili.

Tutaj opiera się na pomyśle skupienia wzroku publiczności na jednym konkretnym miejscu we wszechświecie, podczas gdy ludzie przychodzą i przechodzą przez triumf, szczęście, smutek, ból serca, a przede wszystkim rodzina Akcja rozgrywa się w jednym domu, począwszy od początku XX wieku i trwa do dziś. Właściwie film zaczyna się krótko w epoce dinozaurów, przenosi się do krainy rdzennych Amerykanów, do nikogo innego jak Benjamina Franklina i jego potomstwa, a na koniec przenosi się do tego jednego domu, w którym Zemeckis odważnie ustawił kamerę w stabilnej pozycji, aby uporządkować aby uchwycić wszystkich tych ludzi, którzy zajmują się codziennym życiem przód z nas, prawie jakbyśmy oglądali sztukę. Prawdę mówiąc, myślałem dalej Tutaj byłby świetnym dziełem teatralnym z możliwością olśniewających zmian scenerii na jednym planie, podczas gdy aktorzy przychodzą i odchodzą w ciągłej akcji. Zamiast tego Zemeckis i jego Forresta Gumpa Zdobywca Oscara, współscenarzysta Eric Roth, poszedł drogą kinową i nawet przy użyciu statycznej kamery udało mu się zachować atrakcyjność wizualną, wykorzystując panele przedstawiające różne momenty stale pojawiające się na ekranie, zmieniając sceny, okresy i postacie w miarę ich otaczania. ten gobelin człowieczeństwa.

Po drodze spotykamy w 1908 roku Paulinę (Opactwo Downton Michelle Dockery), dobrze wyposażona kobieta martwiąca się o swojego męża mającego obsesję na punkcie latania. Spotykamy także parę mieszkającą w przeludnionej wersji domu, która wpada na pomysł marketingowy wart milion dolarów, który staje się leżakiem Lazy Boy. Rodzina Afroamerykanów wprowadza się tu niedawno. Jednak ostatecznie główny nacisk położony jest na nasze gwiazdy i ich dalszą rodzinę, w tym Al (Paul Bettany), który powraca z traumą po II wojnie światowej, zakładając rodzinę z gospodynią domową Rose (Kelly Reilly) i typowe małżeństwo z okresu powojennego z ich synem Richardem. (Hanks), którego obserwujemy, jak dorasta, znajduje nastoletnią miłość u koleżanki ze szkoły Margaret. Zachodzi w ciążę, w związku z czym para pobiera się w bardzo młodym wieku i mieszka z Alem i Rose, a sytuacja staje się napięta, ponieważ muszą wychowywać córkę Vanessę i zarabiać pieniądze na utrzymanie rodziny, odkładając artystyczne ambicje Richarda i marzenia Margaret o przygody poza tym domem.

Wejście w rytm zajmuje trochę czasu Tutaj który wyobraża sobie, co mogłyby zobaczyć ściany domu z obrotowymi drzwiami, przez które przechodzili ludzie w różnych epokach. Zajęło mi trochę czasu, zanim oswoiłem się z tym, co na początku wydawało się nieco chwytliwe, wrzucaniem nas tam i z powrotem w te odmienne życia, ale nigdy nie poznałem ich na tyle, aby naprawdę zaangażować się w ich trudy, czyli do drugiej połowy filmu, kiedy Hanks a historia Wrighta zajmuje centralne miejsce. Obie gwiazdy zostały znakomicie odmłodzone cyfrowo, aby zagrać swoje młodsze wcielenia, a w innych momentach zostały upiększone, by wyglądać na starsze, a w innych momentach nie wymagały makijażu. Są bezbłędni, nawet jeśli ich własne małżeństwo podąża dość przewidywalnymi ścieżkami, bycie razem, rozstanie, frustracje, problemy zdrowotne, rzeczy życia. Pomiędzy telewizorami, od czarno-białego modelu z lat 50., poprzez zestaw kolorowy, po telewizor z dużym ekranem na ścianie, dowiadujemy się, gdzie w planie wydarzeń znajdują się te rodziny, podobnie jak kolacje z okazji Święta Dziękczynienia, będące podstawą filmu, do którego powraca i koniec. Sceny zmieniają się za dużym oknem, gdy powozy konne ustępują miejsca samochodom i tętniącej życiem okolicy, a wszystko to w tle głównej akcji.

Używanie tych paneli do ciągłego zmieniania rzeczy, niektórych większych, innych mniejszych, skupiając się na tym, gdzie pójdziemy dalej w tym domu, co jest wymarzonym zadaniem scenografa i PD Ashley Lamont, sprawia, że ​​wszystko nuci. W rzeczywistości dom jest równie wielką gwiazdą, jak każdy grający w niej człowiek. Montażysta Jesse Goldsmith zasługuje na uznanie za bardzo trudny montaż filmu ze wszystkimi panelami, które są skromniejszą wersją tego, czego użył Norman Jewison Afera Thomasa Crowna. W tym filmie z 1968 roku chodziło przede wszystkim o styl. Zemeckis chce, aby urządzenie zapewniało płynność akcji i integrację poszczególnych historii. Innym jego częstym kompozytorem jest Alan Silvestri Gump weteran zapewnia żywy, podnoszący na duchu wynik, który pomaga.

Poza Hanksem i Wrightem, którzy jak zwykle dali świetne występy, Bettany i w mniejszym stopniu Reilly to jedyni gracze drugoplanowi, którzy odgrywają jakąkolwiek znaczącą rolę, szczególnie Bettany jako człowiek, który jest zmuszony do wypicia za dużo i pełen żalu, którego nie chce przekazać synowi.

Tutaj to szlachetny eksperyment i mile widziana dawka oryginalności w roku pełnym sequeli, nawet jeśli nie do końca sprawdza się na każdym poziomie. Jeśli chodzi o mnie, bardzo próbowałam oprzeć się jego emocjonalnemu przyciąganiu, ale pod koniec w końcu się mu poddałam i uroniłam więcej niż jedną łzę, myśląc o naszym ciągle zmieniającym się miejscu na tej ziemi i o tym, jak musimy jakoś trzymać się tego, co dobre w nas. tego życia, nawet w najciemniejszych czasach.

I w duchu Tutaj Kiedy siedziałem w kultowym chińskim teatrze podczas wczorajszego debiutu AFI Fest, pomyślałem o wszystkich niesamowitych klasycznych filmach, które były wyświetlane w tym jednym miejscu na przestrzeni całej historii Hollywood i zastanawiałem się, jakie historie te ściany mogłyby opowiadać o minionych premierach.

Producentami produkcji Miramax i Image Movers są Zemeckis, Derek Hogue, Jack
Rapke’a i Billa Blocka.

Tytuł: Tutaj

Festiwal: Festiwal AFI

Dystrybutor: Zdjęcia Sony (Trójgwiazda)

Data wydania: 1 listopada 2024 r

Dyrektor: Roberta Zemeckisa

Scenariusz: Erica Rotha i Roberta Zemeckisa

Rzucać: Tom Hanks, Robin Wright, Paul Bettany, Kelly Reilly, Michelle Dockery, Nikki Amuka-Bird

Ocena: PG13

Czas trwania: 1 godzina i 44 minuty

Zrodlo