Recenzja Asus ProArt PZ13: Dla kreatywnego nomady

Chociaż tablet jest dobrym narzędziem dla kreatywnego profesjonalisty, nie oferuje wszechstronności pełnowymiarowego laptopa. Możesz zdecydować się na laptop 2 w 1, ale nie ma zbyt wielu opcji, które nie zrobią dziury w kieszeni. To znaczy do tej pory. Nowy Asus ProArt PZ13 to konkurencyjny cenowo komputer 2 w 1, wyposażony w nowy chipset Snapdragon X Plus i zapewniający doskonałą wydajność przy jeszcze lepszym czasie pracy na baterii. To dobra alternatywa dla Microsoft Surface Pro, zwłaszcza jeśli zależy nam na czymś tańszym.

ProArt PZ13 oferuje również znacznie więcej w cenie początkowej Rs. 1,04,990. Otrzymujesz doskonały wyświetlacz, dobrą obudowę, lekką konstrukcję i przydatne akcesoria. Czy to powinien być Twój nowy laptop 2 w 1? Dowiedz się poniżej.

Asus ProArt PZ13 Projekt: Przemysłowy

  • Wymiary – 297,5 x 202,9 x 9 mm
  • Waga – 0,85kg (bez klawiatury), 1,2kg (z klawiaturą)
  • Kolory – Nano Czarny

Asus zdecydował się na industrialny wygląd ProArt PZ13, który sprawia wrażenie wytrzymałego i premium. Dostaje aluminiowy unibody o ściętych krawędziach i grubości 9 mm. Faza wokół ekranu ma wzór nawiązujący do „projektu profesjonalnego aparatu”, a kilka innych elementów wyróżnia ten skądinąd nijaki wygląd. Byłoby miło, gdyby Asus umieścił wbudowaną podpórkę na tylnym panelu. Zamiast tego otrzymujesz osobne etui, które zwiększa grubość tabletu.

Tablet nie zbiera zbyt wielu odcisków palców

ProArt PZ13 oferuje również stopień ochrony IP52 i twierdzi, że przeszedł kilka testów MIL-STD-810H. Na tylnym panelu znajduje się także niewielka szczelina pełniąca funkcję wlotu powietrza oraz podtynkowa kamera. Co zaskakujące, nie zbiera dużej ilości odcisków palców i smug.

Jeśli chodzi o porty, tablet z systemem Windows ma przycisk zasilania na górnej krawędzi i otwory wentylacyjne dla pojedynczego wentylatora. Na prawej krawędzi znajdują się przyciski głośności, natomiast na lewej znajduje się odsłonięty port USB typu C, gumowa klapka skrywająca kolejny port USB typu C oraz pełnowymiarowe gniazdo kart SD.

recenzja asus proart pz133 AsusProArtPZ13 Asus

Klapka zakrywa jeden z portów USB Type-C

Na dole znajduje się magnetyczne złącze Pogo umożliwiające podłączenie dołączonej klawiatury. Tablet oferuje dwa głośniki umieszczone po obu stronach.

Wyświetlacz Asus ProArt PZ13: Ostry, jasny i żywy

  • Rozmiar i typ — 13,3-calowy ekran dotykowy OLED, 16:10, 500 nitów
  • Rozdzielczość – 2880 x 1800 pikseli
  • Częstotliwość odświeżania – 60 Hz

Wyświetlacz dotykowy ProArt PZ13 jest jasny i kolorowy. Jest także dość ostry, ponieważ 13-calowy panel OLED zapewnia rozdzielczość 2880 x 1800 pikseli, czas reakcji 0,2 ms i proporcje 16:10, co jest idealne dla użytkowników produktywnych i twórców treści. Jednak oferuje maksymalną częstotliwość odświeżania tylko 60 Hz. Wyświetlacz zapewnia dobrą jasność w pomieszczeniach, ale błyszcząca powłoka utrudnia korzystanie z niego na zewnątrz, w bezpośrednim świetle słonecznym. Aby chronić panel przed zarysowaniami, Asus zaoferował ochronę Gorilla Glass NBT.

recenzja asus proart pz135 AsusProArtPZ13 Asus

Wyświetlacze dotykowe OLED oferują ładne kolory i świetne kąty widzenia

Jeśli chodzi o kolory i inne ulepszenia, wyświetlacz obsługuje Dolby Vision, HDR i Pantone i pokrywa 100% gamę kolorów DCI-P3. Oglądanie treści na ekranie było przyjemnym przeżyciem, jednak zdjęcia w standardowym profilu kolorów mogą być nieco przesycone. Jeśli chcesz uzyskać dokładniejsze kolory, najlepiej użyć profilu kolorów DCI-P3 lub profilu sRGB do edycji zdjęć i filmów. Należy zauważyć, że aby uzyskać dostęp do dostępnych profili kolorów, należy najpierw użyć ich w aplikacji ProArt Creator Hub.

Kąty widzenia i reakcja na dotyk również były całkiem dobre na panelu OLED. A skoro już mowa o reakcji na dotyk, wyświetlacz obsługuje także wprowadzanie danych za pomocą pióra, a piórem Asus Pen 2.0 można używać do szkicowania, pisania i nie tylko.

Klawiatura, touchpad, głośniki i kamery Asus ProArt PZ13

  • Klawiatura – Odłączana podświetlana klawiatura
  • Głośniki — podwójne strzelanie boczne z Dolby Atmos
  • Kamera internetowa – 5 Mpix z czujnikiem IR
  • Kamera tylna – 13 Mpix

W pudełku otrzymasz odłączaną klawiaturę. Łączy się z obudową za pomocą złączy pogo pin i mocnych magnesów. Jakość obudowy klawiatury jest dobra. Klawisze są podświetlane z odpowiednim oświetleniem w ciemności i zapewniają skok o około 1,35 mm. Pisanie jest dobre, a całość wydaje się bardzo stabilna, mimo że jest szczupła. Dostępny jest także klawisz drugiego pilota i pełny rząd klawiszy funkcyjnych.

recenzja asus proart pz137 AsusProArtPZ13 Asus

Odłączana klawiatura oferuje skok klawiszy wynoszący 1,35 mm i dotykowy touchpad

Na środku pod klawiaturą znajduje się przestronny touchpad. Ma gładką powierzchnię, obsługuje gesty wielodotykowe, a mechanizm kliknięcia działa skutecznie. Nie miałem żadnych problemów z używaniem touchpada do pracy i nawigacji.

ProArt PZ13 posiada dwa skierowane z boku głośniki stereo obsługujące Dolby Atmos. Chociaż zapewniają przyzwoitą jakość dźwięku dla tabletu, mogą nie być idealne dla laptopa. Głośniki zapewniają pełny i niezniekształcony dźwięk nawet przy maksymalnej głośności. Ich głośność jest jednak nieco ograniczona i można je przypadkowo zakryć, trzymając tablet.

recenzja asus proart pz136 AsusProArtPZ13 Asus

Obydwa aparaty w modelu ProArt PZ13 dobrze radzą sobie w świetle dziennym

Asus dostarczył dwie kamery w ProArt PZ13, które są całkiem niezłe. Przedni aparat o rozdzielczości 5 megapikseli radzi sobie dobrze w świetle dziennym, a przy słabym oświetleniu nagrywa wideo z pewnymi zakłóceniami. Obsługuje rozpoznawanie twarzy Windows Hello i jest również wyposażony w czujniki podczerwieni. Otrzymujesz także zestaw trzech mikrofonów zapewniający czyste nagrywanie głosu. Jest też 13-megapikselowy aparat tylny, ale nie jestem pewien, do czego służy. Nagrywa wideo w rozdzielczości 1080p i robi przyzwoite zdjęcia w świetle dziennym.

  • System operacyjny – Windows 11 Home
  • Dodatkowe aplikacje – MyAsus, StoryCube, ProArt Creator Hub

Nadszedł czas na oprogramowanie i oprócz standardowych narzędzi systemu Windows 11 ProArt PZ13 oferuje sporo dodatków, które obejmują niektóre funkcje sztucznej inteligencji, takie jak Copilot, Cocreator w programie Paint, napisy na żywo, efekty Windows Studio i automatyczna superrozdzielczość. Ostatecznie uzyskasz także dostęp do kontrowersyjnej funkcji przywracania systemu Windows, ale jeszcze jej nie ma.

recenzja asus proart pz139 AsusProArtPZ13 Asus

Możesz używać sztucznej inteligencji do pomocy przy rysowaniu w aplikacji Paint

Dodatkowe narzędzia urządzenia „2 w 1” obejmują sprawdzoną aplikację MyAsus, narzędzie do automatycznego porządkowania wszystkich eksportowanych plików zdjęć cyfrowych o nazwie StoryCube oraz ProArt Creator Hub, które pozwala zoptymalizować tablet tak, jak chcesz. Możesz wybrać profil wyświetlania, kontrolować prędkość wentylatora i zmieniać profile operacyjne. Na tablecie dostępna jest także aplikacja Asus ScreenXpert, która umożliwia zarządzanie różnymi aspektami ekranu dotykowego.

Wydajność Asus ProArt PZ13: Nie elitarna

  • Procesor – Snapdragon X Plus X1P42100
  • RAM – 16 GB LPDDR5x (bez możliwości rozbudowy)
  • Pamięć masowa — 1 TB M.2 NVMe (bez możliwości rozbudowy)
  • Karta graficzna – Adreno X1-45

No dobrze, porozmawiajmy o wydajności. ProArt PZ13 jest wyposażony w chipset Snapdragon X Plus niższej klasy, co jest dość zauważalne podczas uruchamiania ciężkich aplikacji lub wykonywania zadań wymagających dużej ilości zasobów. Tablet zaczyna się nagrzewać także podczas otwierania wielu kart w przeglądarce Chrome lub podczas przesyłania strumieniowego filmów w serwisach Netflix, YouTube i Prime Video. Jeśli obciążysz chipset, zauważysz pewne opóźnienie w wydajności. W porównaniu z chipsetem X Elite, przy użyciu wielu rdzeni występuje spadek mocy wyjściowej. Można się tego spodziewać, ponieważ X Plus ma ośmiordzeniowy procesor, podczas gdy X Elite ma 12 rdzeni. Jednak jeśli chodzi o przetwarzanie sztucznej inteligencji, nie ma dużej różnicy.

recenzja asus proart pz134 AsusProArtPZ13 Asus

Snapdragon X Plus to ośmiordzeniowy procesor

Przeprowadziłem kilka syntetycznych testów porównawczych na PZ13, aby zobaczyć, jak radzi sobie w porównaniu z laptopem z procesorem Snapdragon X Elite. Zgodnie z oczekiwaniami, wyniki wielu rdzeni w Geekbench, Cinebench i 3DMark są niższe, ale wydajność AI jest dość podobna. Wszystkie testy porównawcze przeprowadzono w profilu Performance.

Reper Asus ProArt PZ13
Singiel z Geekbencha 6 2410
Geekbench 6 Multi 11209
AI w Geekbenchu 20439 (kwantyzowane)
3DMark Steel Nomad Light (GPU) 1141
Profil procesora w 3DMark 6237
Nocny nalot 3DMark (GPU) 16068
Singiel Cinebench 2024 107
Cinebench 2024 Multi 551

Możesz używać ProArt PZ13 do większości codziennych zadań, takich jak przeglądanie Internetu, tworzenie grafiki za pomocą rysika, oglądanie treści i wiele więcej, bez konieczności napotykania większych problemów. Uważam, że większość aplikacji jest kompatybilna z ARM; jeśli coś nie działa, zawsze możesz uruchomić to w trybie emulowanym. Jednak podczas testów nie napotkałem takich problemów ze zgodnością, przynajmniej w przypadku aplikacji, z których korzystałem.

Na tablecie nie można grać, chyba że grasz w jakieś oldschoolowe tytuły. Próbowałem uruchomić kilka tytułów z Xbox Game Pass, ale gry nawet się nie zainstalowały. Tablet nie radził sobie dobrze w testach GPU 3DMark Night Raid i Steel Nomad Light.

Jeśli chodzi o łączność, tablet oferuje trójzakresowe WiFi 7 (jeśli jest obsługiwane) i Bluetooth 5.4. W okresie objętym recenzją oba działały dobrze.

Bateria Asus ProArt PZ13: długotrwała

  • Pojemność – 70Wh
  • Ładowanie – 65W

Chociaż chipset Snapdragon X Plus może nie zapewniać najwyższej klasy wydajności, zapewnia doskonałą wydajność. Żywotność baterii ProArt PZ13 jest bardzo dobra i możesz pracować przez kilka dni bez konieczności ładowania, jeśli używasz go przez kilka godzin dziennie. Z podłączoną klawiaturą mogłem z łatwością wykonać cały dzień pracy. Pomaga tu także duży akumulator 70Wh.

recenzja asus proart pz1311 AsusProArtPZ13 Asus

Tablet może pracować kilka dni bez ładowania, jeśli będzie używany tylko przez kilka godzin dziennie

Szybkie ładowanie jest również możliwe dzięki dołączonej ładowarce o mocy 65 W. Pełne naładowanie tabletu od 10 procent zajęło około 1 godziny i 40 minut.

Werdykt Asusa ProArt PZ13

Asus ProArt PZ13 to konkurencyjne cenowo urządzenie 2 w 1, które oferuje dobry wyświetlacz, doskonałą żywotność baterii, przyzwoitą wydajność i przenośność. Odłączana klawiatura i dodatkowa osłona podpórki sprawiają, że jest tak gruby jak tradycyjny laptop, ale dzięki rysikowi można go używać jako tabletu. Jest także tańszy niż inne dostępne na rynku urządzenia 2 w 1 z procesorem Snapdragon.

Jeśli nie chcesz wydawać dużych pieniędzy i szukasz urządzenia 2 w 1 o dobrym stosunku jakości do ceny, ze świetnym wyświetlaczem i baterią o długiej żywotności, które sprawdzi się w podróży, prawdopodobnie powinieneś rozważyć Asus ProArt PZ13 .

Zrodlo