Raporty BIS i FSB podkreślają korzyści i ryzyko związane z tokenizacją aktywów

Państwa G20 rozpoczęły prace nad ujednoliconym zestawem przepisów dotyczących kryptowalut w 2023 r., a Indie przewodniczyły tym wysiłkom podczas swojej prezydencji. Gdy Brazylia przejmie stery, kraj ten zamierza przyspieszyć prace w kierunku globalnych ram kryptograficznych. Globalne organizacje finansowe przekazują obecnie swoje opinie na temat wirtualnych aktywów cyfrowych (VDA). Niedawno Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) i Rada Stabilności Finansowej (FSB) opublikowały swoje raporty na temat VDA, które podkreślają korzyści i ryzyko związane z tokenizacją aktywów.

W swoich raportach FSB i BIS wskazały na tendencję do tokenizacji aktywów przyspieszającą na poziomie globalnym oraz na konsekwencje, jakie ten rozwój może mieć dla światowego ekosystemu monetarnego. Tokenizacja aktywów to wirtualna reprezentacja aktywów fizycznych w sieciach blockchain w formie tokenów cyfrowych. Aktywa te mogą obejmować między innymi nieruchomości, instrumenty finansowe i obligacje, a także dzieła sztuki i towary.

A Rynki i rynki raport pokazuje, że globalny rynek tokenizacji wyceniono na 2,3 miliarda dolarów (około 19 337 crore rupii) w 2021 roku i przewiduje się, że do końca 2026 roku osiągnie on poziom 5,6 miliarda dolarów (około 47 083 crore rupii).

Raport FSB pokazuje, że tokenizacja rośnie

The raport z FSB stwierdziła, że ​​ograniczone publicznie dostępne dane na temat tokenizacji sugerują, że jej stopień wykorzystania jest bardzo niski, ale wydaje się rosnąć. Instytucja z siedzibą w Szwajcarii stwierdziła, że ​​tokenizacja aktywa może poprawić efektywność rozliczania i rozliczania transakcji przy obniżonych kosztach. Inne potencjalne skutki tej tendencji mogą zapewnić inwestorom większe możliwości w zakresie przejrzystości i elastyczności w wykorzystaniu.

Tymczasem FSB wyraziła obawy dotyczące luk w stabilności finansowej związanych z tokenizacją blockchain, powiązanych z „niedopasowaniem płynności i terminów zapadalności; wpływ; cena i jakość aktywów; wzajemne powiązania; i słabości operacyjne”.

Tokenizowane aktywa są obecnie wykorzystywane do inwestycji i handlu. FSB zauważyła jednak, że w niektórych przypadkach do realizacji płatności wykorzystywano tokenizowane aktywa.

BIS twierdzi, że wpływ tokenizacji na systemy finansowe pozostaje niepewny

Przy opracowaniu BIS współpracował z Komisją ds. Płatności i Infrastruktury Rynku (CPMI). raport. W raporcie tym stwierdza się, że wpływ tokenizacji na przyszły system finansowy pozostaje niepewny, ze spektrum potencjalnych zastosowań.

„Chociaż systemy tokenizowane mogłyby pozwolić nieograniczonej liczbie anonimowych uczestników rynku na wykonywanie wielu funkcji i dostęp do wielu aktywów, taki wynik jest wysoce nieprawdopodobny na regulowanych rynkach finansowych” – stwierdza raport.

BIS i CPMI stwierdziły, że zakres tokenizacji różnych aktywów i rynków będzie ograniczać kilka czynników, w tym kompromisy inwestycyjne, a także niepowodzenia polityczne, prawne i regulacyjne.

Ponadto w raporcie tym podkreślono, że niezależność tokenizowanych aktywów jest ograniczona. Biorąc pod uwagę, że wydawanie, rejestracja i przekazywanie tokenów opiera się na realizacji funkcji na połączonej platformie, tokeny cyfrowe nie mogą istnieć niezależnie od programowalnej platformy. W raporcie przyznano również, że tendencja do tokenizacji wkracza do regulowanego sektora finansowego.

Co stanie się dalej

Ministrowie finansów i prezesi banków centralnych krajów G20 zaplanowany które odbędzie się w dniach 23-24 października. Publikacja tych sprawozdań przez te instytucje finansowe jest dobrze zgodna z tymi spotkaniami.

Członkowie G20 dokonają przeglądu sprawozdań i poprowadzą dyskusje do przodu.

Według raportu Reuters opublikowanego w maju brazylijskie władze finansowe zdecydowały się przeanalizować wszystkie przypadki użycia Web3 i ich możliwe konsekwencje w celu sformułowania nowych, szczegółowych zasad.

Po podjęciu decyzji zasady te będą wprowadzane stopniowo, aby zapewnić podmiotom z branży wystarczająco dużo czasu na dostosowanie swoich przedsiębiorstw do ich zgodności. Bank Centralny Brazylii oświadczył również, że do końca roku wprowadzi do swojej społeczności Web3 kompleksowy zestaw zasad.

Zrodlo