Raport ostrzega, że ​​globalna utrata lasów przekracza cele na 2023 r

Tempo utraty lasów w zeszłym roku utrzymało się na poziomie 45% powyżej poziomu niezbędnego do powstrzymania wylesiania do 2030 r.

Jak wynika z nowego raportu, w którym ostrzega się, że świat pozostaje w tyle za celami mającymi na celu położenie kresu wylesianiu, w 2023 r. lasy niemal równe wielkości Irlandii zostały zniszczone.

Z opublikowanej we wtorek oceny deklaracji leśnej na rok 2024 wynika, że ​​w zeszłym roku utracono 6,37 miliona hektarów (15,7 miliona akrów) lasów.

W raporcie stwierdzono, że zasięg utraconych lasów „znacznie przekroczył” wielkość wylesiania, która umożliwiłaby światu osiągnięcie celu, jakim jest wyeliminowanie wylesiania do 2030 r.

Celem na ubiegły rok było ograniczenie globalnego wylesiania do maksymalnie 4,4 miliona hektarów (10,9 miliona akrów).

W raporcie zauważono, że przekroczenie oznacza, że ​​globalne wylesianie utrzymuje się o 45 procent powyżej poziomu niezbędnego do osiągnięcia międzynarodowych celów.

„Od początku dekady na całym świecie wylesianie pogłębiło się, a nie poprawiło” – stwierdził Ivan Palmegiani, główny autor raportu.

„Jedynie sześć lat dzieli nas od krytycznego światowego terminu zakończenia wylesiania, a lasy w dalszym ciągu są wycinane, degradowane i podpalane w zastraszającym tempie”.

Widok z drona pokazuje ciężarówkę do wyrębu drewna załadowaną w wyciętym bloku leśnym na wschód od Young Lake w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie [File: Chris Helgren/ Reuters ]

Tropikalne kłopoty

W raporcie stwierdzono, że prawie 96 procent całego wylesiania miało miejsce w regionach tropikalnych i prawie wszystkie te obszary nie osiągnęły swoich rocznych celów, dodając, że ograniczenie wylesiania w tropikach jest „niezbędne do osiągnięcia globalnych celów w zakresie lasów”.

„Wylesianie tropikalne spowodowało emisję prawie 3,7 miliarda ton metrycznych ekwiwalentu dwutlenku węgla w 2023 r.” – stwierdzili autorzy.

W regionach wysokiego ryzyka badacze wskazali na cofanie się w Boliwii i Indonezji.

W raporcie wskazano, że w Boliwii nastąpił „alarmujący wzrost” wylesiania, które w latach 2015–2023 wzrosło o 351 procent. Twierdzą, że „tendencja nie wykazuje oznak słabnięcia” w tym kraju Ameryki Południowej.

W Indonezji wylesianie spadło w latach 2020–2022, ale w ubiegłym roku zaczęło gwałtownie rosnąć.

Przemyśl

W raporcie wskazano rolnictwo, budowę dróg, pożary i pozyskiwanie drewna w celach komercyjnych jako główne przyczyny wylesiania w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Oceania, obejmująca państwa wyspiarskie na Pacyfiku na północ i wschód od Australii, była jedynym regionem, który osiągnął swój cel w zakresie ograniczenia wylesiania na rok 2023.

Erin Matson, starszy konsultant w Climate Focus i współautorka raportu, podkreśliła potrzebę „silnej polityki i zdecydowanego egzekwowania”, aby zaradzić wylesianiu.

„Aby osiągnąć globalne cele w zakresie ochrony lasów, musimy uodpornić ochronę lasów na kaprysy polityczne i gospodarcze” – stwierdziła.

„Musimy zasadniczo przemyśleć nasz stosunek do konsumpcji i nasze modele produkcji, aby odejść od polegania na nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych” – powiedział Matson.

Zrodlo