Raport ONZ mówi, że 1,1 miliarda ludzi żyje w skrajnym ubóstwie

Indeks pokazuje, że 83,2 procent najbiedniejszych ludzi na świecie żyje w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej.

Z nowego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że ​​ponad miliard ludzi żyje w skrajnym ubóstwie, z czego prawie połowa w krajach dotkniętych konfliktami.

Według indeksu opublikowanego w czwartek przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) kraje pogrążone w wojnie charakteryzują się wyższym poziomem ubóstwa w zakresie wszystkich wskaźników „wielowymiarowego ubóstwa” woda i kanalizacja.

Badania przeprowadzone w 112 krajach i na grupie 6,3 miliarda ludzi wykazały, że według Wielowymiarowego Indeksu Ubóstwa 1,1 miliarda ludzi żyje w ubóstwie, a 455 milionów z nich żyje „w cieniu konfliktu”.

„W ostatnich latach konflikty nasiliły się i mnożyły, osiągając nowy rekord w liczbie ofiar, powodując konieczność wysiedlenia rekordowych milionów ludzi i powodując powszechne zakłócenia życia i źródeł utrzymania” – powiedział Achim Steiner z UNDP.

Indeks pokazał, że skrajnego ubóstwa doświadcza około 584 miliony osób poniżej 18 roku życia, co stanowi 27,9% dzieci na całym świecie w porównaniu z 13,5% dorosłych.

Śmiertelność dzieci w miejscach konfliktów wyniosła 8 procent, w porównaniu z 1,1 procent w krajach pokojowych.

Stwierdzono również, że 83,2 procent najuboższych ludzi na świecie żyje w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej.

Indeks, opracowany wspólnie z Oxford Poverty and Human Development Initiative (OPHI), wykorzystywał takie wskaźniki, jak brak odpowiednich warunków mieszkaniowych, warunków sanitarnych, elektryczności, paliwa do gotowania, odżywiania i uczęszczania do szkoły, aby ocenić poziom „wielowymiarowego ubóstwa”.

Afgańskie matki siedzą ze swoimi chorymi dziećmi na oddziale niedożywienia szpitala dziecięcego Indiry Gandhi w Kabulu w Afganistanie [File: Hussein Malla/AP Photo]

Indeks obejmował dogłębne badanie dotyczące Afganistanu, gdzie w latach 2015–2016 i 2022–2023 o 5,3 mln osób więcej popadło w ubóstwo. W zeszłym roku prawie dwie trzecie Afgańczyków uznano za biednych.

„Dla biednych w krajach dotkniętych konfliktem walka o podstawowe potrzeby jest o wiele trudniejszą i bardziej desperacką walką” – powiedział Yanchun Zhang, główny statystyk UNDP.

Indie były krajem o największej liczbie osób żyjących w skrajnym ubóstwie, dotykającym 234 miliony z 1,4 miliarda ludności.

Na kolejnych miejscach uplasowały się Pakistan, Etiopia, Nigeria i Demokratyczna Republika Konga. Łącznie te pięć krajów zamieszkiwało prawie połowę z 1,1 miliarda biednych ludzi.

Dyrektor OPHI Sabina Alkire stwierdziła, że ​​„redukcja ubóstwa jest wolniejsza w miejscach konfliktu, dlatego biedni w obszarach konfliktu pozostają w tyle. Liczby te zmuszają do reakcji: nie możemy położyć kresu ubóstwu, nie inwestując w pokój”.

Zrodlo