Rada Miasta stawia na „Zdrowie psychiczne w pracy”

Z okazji uroczystości w najbliższy czwartek 10 października br. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, Radę Miasta Murcji, za pośrednictwem CDepartament Opieki Społecznej, Rodziny i Zdrowiazorganizowała program działań, we współpracy z Federacją Zdrowia Psychicznego i innymi organizacjami w gminie, mający na celu wzmocnienie sieci i synergii już istniejących między tymi podmiotami, a także uwidocznienie i rozpowszechnienie realizowanych prac w celu poprawy dobrostanu emocjonalnego społeczeństwa, zapobiegania i ograniczania stygmatyzacji i dyskryminacji osób z diagnozą zdrowia psychicznego.

Radca ds. Opieki Społecznej, Rodziny i Zdrowia, Pilar Torres, przedstawiła dzisiaj w Centrum Kultury Puertas de Castilla działania z okazji Światowego Dnia, który w tej edycji na rok 2024 będzie obchodzony pod hasłem „Zdrowie psychiczne w pracy”. Program”skupia się i jest skierowany do wszystkich grup ludności, a ostatecznym celem jest uwidocznienie prac prowadzonych przez instytucje i organizacje wokół zdrowia psychicznego, zawsze mając na celu dobrostan emocjonalny populacji.„. Radca ds. Kultury i Tożsamości, Diego Avilesadodał znaczenie „zbliżyć się do najmłodszych poprzez wyrażenia takie jak teatr, czyniąc z nich uczestników i głównych aktorów w kwestiach takich jak zdrowie psychiczne„.

Ratusz w Murcji

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Pilar Torres przypomniała, że ​​do 30 października zostanie opracowany program obejmujący pogadanki, okrągłe stoły, wystawy, dni otwarte w organizacjach zajmujących się zdrowiem psychicznym oraz działania skierowane bezpośrednio do najsłabszej młodzieży.

W tym sensie po przedstawieniu programu nastąpił spektakl taneczno-teatralny. „MENTAL” w Audytorium Centrum Puertas de Castilla, gdzie prawie 200 uczniów z IES Miguel de Cervantes i Miguel Espinosa mogło cieszyć się przedstawieniem będącym częścią europejskiego projektu na rzecz zdrowia psychicznego dla młodzieży, promującego samopoznanie i rozwój osobisty indywidualnie i który zostanie wystawiony w tym miesiącu dla innych uczniów z gminy. Jest to narzędzie dotarcia do najmłodszych odbiorców, gdzie różnorodne działania taneczne i teatralne, poza dyskusjami dla nich, skupiają się na profilaktyce zdrowia psychicznego młodych ludzi.

Inne planowane działania to Café Tertulia „Relacja z innymi źródłem cierpienia” moderowane przez psychologa Joaquína Ramosa; Czat ”Zdrowie psychiczne poprzez kino”; Okrągłego Stołu „Praca i zdrowie psychiczne – podstawowe ogniwo”a także różne dni Drzwi Otwartych, aby dowiedzieć się z pierwszej ręki o pracy w organizacjach w Murcji, takich jak Affectamur i Telefon Nadziei.

W środę 9 października, przed obchodami tego Światowego Dnia, w Alei Wolności odbędzie się Czytanie Manifestu, podczas którego instytucje, podmioty i pacjenci dołączą do swojego głosu w obronie Zdrowia Psychicznego. 60% populacji to pracownicy, dlatego istotne jest podnoszenie świadomości i podejmowanie działań zapewniających bezpieczeństwo i zdrowie w miejscach pracy, pomagając w ten sposób promować i chronić zdrowie psychiczne, unikając jego stygmatyzacji, dyskryminacji i molestowania.

Inne działania będą polegać na partycypacyjnych działaniach podnoszących świadomość na ulicach, aby cała populacja mogła dowiedzieć się z pierwszej ręki o znaczeniu dbania o zdrowie psychiczne i jego ochrony, tym razem w miejscu pracy, w którym według Światowej Organizacji Zdrowia problemy ze zdrowiem psychicznym zmniejszają wydajność, zwiększają absencję i prowadzą do rotacji personelu; stygmatyzacja stwarza bariery w zatrudnieniu; Ważne jest, aby pomóc pracownikom rozwijać ich potencjał, aby utrzymać ich produktywność i motywację; szkolić menedżerów w zakresie promowania zdrowia psychicznego, tworząc bardziej wspierające i zdrowe środowisko, a także pamiętać, że władze publiczne muszą działać i współpracować poprzez tworzenie sprzyjającego środowiska pracy, w którym zdrowie psychiczne jest traktowane priorytetowo.

Zrodlo