Przywódcy wenezuelskiej opozycji Machado i Gonzalez zdobywają najwyższą nagrodę UE za prawa

Para uhonorowana trzy miesiące po wyborach, ich zdaniem, została sfałszowana na korzyść prezydenta Nicolasa Maduro.

Unia Europejska przyznała główną nagrodę w dziedzinie praw człowieka przywódcom wenezuelskiej opozycji Marii Corinie Machado i Edmundo Gonzalezowi Urrutii.

Parlament Europejski ogłosił w czwartek zwycięzców Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli, honorując Machado i Gonzaleza za „reprezentowanie narodu Wenezueli walczącego o przywrócenie wolności i demokracji”.

Machado kandydował jako kandydat opozycji demokratycznej w wyborach prezydenckich w Wenezueli w 2024 r., ale został zdyskwalifikowany przez rząd. Jej miejsce zajął Gonzalez, który wcześniej nie ubiegał się o urząd.

„Edmundo i Maria w dalszym ciągu walczyli o wolne, sprawiedliwe i pokojowe przekazanie władzy i nieustraszenie bronili wartości, które są tak drogie milionom Wenezuelczyków i tego parlamentu: sprawiedliwości, demokracji i praworządności” – powiedziała szefowa parlamentu Roberta Metsola.

Krajowa Rada Wyborcza stwierdziła, że ​​urzędujący Nicolas Maduro wygrał reelekcję, zdobywając 51 procent głosów – było to jego trzecie zwycięstwo od czasu objęcia urzędu prezydenta w 2013 r. po śmierci swojego mentora, byłego prezydenta Hugo Chaveza.

Jednak opozycja stwierdziła, że ​​wyniki zostały sfałszowane, utrzymując, że Maduro zdobył jedynie 30 procent głosów, a prawdziwym zwycięzcą był Gonzalez.

Wybuchły protesty, domagające się ogłoszenia wyników wyborów przez poszczególne lokale wyborcze.

Rząd Maduro odpowiedział brutalnym stłumieniem protestujących i przywódców opozycji, zmuszając wielu do schronienia się w zagranicznych ambasadach.

Gonzalez ukrywał się przez miesiąc, szukając schronienia w ambasadzie holenderskiej w stolicy Wenezueli, a następnie w ambasadzie hiszpańskiej, by ostatecznie we wrześniu uciec do Hiszpanii.

W czwartek Gonzalez pochwalił „głęboką solidarność” Europy ze swoim krajem, pisząc w X, że nagroda „ucieleśnia głęboką solidarność narodów Europy z narodem Wenezueli i jego walkę o przywrócenie demokracji”.

„Walka nie została zakończona. Reżim w dalszym ciągu blokuje zmiany polityczne, dopuszczając się coraz większej liczby naruszeń praw człowieka i zbrodni przeciwko ludzkości” – dodał w swoim oświadczeniu. „Demokraci w Wenezueli i poza nią muszą współpracować, aby szanować suwerenny mandat narodu wenezuelskiego”.

Nagroda UE, nazwana na cześć radzieckiego dysydenta, laureata Pokojowej Nagrody Nobla Andrieja Sacharowa, została ustanowiona w 1988 r. w celu uhonorowania osób lub grup broniących praw człowieka i podstawowych wolności.

W zeszłym roku parlament przyznał tę nagrodę Irańczykowi Mahsie Amini, który zmarł w areszcie policyjnym po aresztowaniu za naruszenie obowiązkowych zasad hidżabu, oraz ruchowi „Kobieta, Życie, Wolność” w Iranie.

Zrodlo