Przedstawiciele odrzucają projekt ustawy rozszerzającej jurysdykcję sądu szariatu

Izba Reprezentantów odrzuciła projekt ustawy proponujący zmianę konstytucji umożliwiającą rozszerzenie prawa islamskiego w konstytucji Nigerii z 1999 roku.

Projekt ustawy, którego zwolennikiem jest Aliyu Missau, chce wyeliminować słowo „osobisty” z artykułów 24, 262, 277 i 288, w których w konstytucji pojawia się „prawo islamskie”.

Sednem propozycji była modyfikacja art. 262 ust. 1, który obecnie ogranicza jurysdykcję Sądu Apelacyjnego szariatu.

Artykuł ten brzmi: „Sąd Apelacyjny szariatu, oprócz innej jurysdykcji przyznanej mu na mocy Aktu Zgromadzenia Narodowego, sprawuje jurysdykcję apelacyjną i nadzorczą w postępowaniach cywilnych dotyczących kwestii islamskiego prawa osobistego”.

Missau, poseł do parlamentu reprezentujący federalny okręg wyborczy Misau/Dambam w stanie Bauchi, argumentował, że ograniczenie to nie uwzględnia nowoczesnych rozwiązań, takich jak bankowość islamska.

„Konstytucja z 1999 r. przewidywała osobiste prawo islamskie. Konstytucja nie przewidywała dynamiki i rozwoju, jaki może nadejść w kraju.

„Na przykład w 2003 roku konstytucja nie przewidywała powstania Jaiz Bank, który działa na podstawie komercyjnego prawa islamskiego” – powiedział.

Podczas gdy prawodawcy z północy opowiedzieli się za poprawką, twierdząc, że zachęca ona do przyjęcia islamskiego prawa handlowego i międzynarodowego, ich odpowiednicy z południa sprzeciwili się tej ustawie.

Solomon Bob, reprezentujący okręgi wyborcze Abua/Odual i Ahoada East w stanie Rivers, ostrzegł, że usunięcie słowa „osobiste” z wyżej wymienionych części Konstytucji z 1999 r. rozszerzy prawo islamskie poza jego zamierzony zakres.

Cytując Boba: „Konsekwencją jest to, że jeśli usunie się słowo „osobisty”, prawo islamskie będzie miało szersze implikacje. Słowo „osobisty” zostało tam umieszczone nie bez powodu.”

Bamidele Salam, która reprezentuje federalne okręgi wyborcze Ede North, Ede South, Egbedore i Ejigbo stanu Osun, powiedziała: „Jako studenci historii wszyscy znamy tło tej konkretnej sekcji podczas różnych zgromadzeń konstytucyjnych w latach 1979, 1989 i 1999. Twórcy konstytucji byli bardzo wrażliwi na religię” – stwierdził.

„Na Zgromadzeniu Konstytucyjnym w 1979 r. ta konkretna sekcja była bardzo kontrowersyjna, dopóki wojsko nie interweniowało, aby przerwać dalszą debatę, stwierdzając, że stosowanie prawa islamskiego będzie ograniczone do spraw osobistych, takich jak majątek.

„Musimy zachować ostrożność przy wszelkich zmianach w konstytucji, które mogłyby jeszcze bardziej pogłębić podziały w Nigerii. W każdym razie kwestie, którymi chce się zająć mój kolega, są już objęte obowiązującymi przepisami”.

Zrodlo