Teixeira, lotnik niskiego szczebla, przyznał się do udostępnienia setek tajnych plików w serwisie społecznościowym Discord.
Prokuratorzy Stanów Zjednoczonych będą domagać się 17 lat więzienia dla lotnika, który przyznał się do ujawnienia setek ściśle tajnych dokumentów wojskowych na temat wojny na Ukrainie i innych tajemnic bezpieczeństwa narodowego.
W memorandum skazującym złożonym na początku tego tygodnia prokuratorzy stwierdzili, że przestępstwo popełnione przez 22-letniego Jacka Teixeirę, członka Gwardii Narodowej Massachusetts Air, stanowi jedno z „najbardziej znaczących naruszeń ustawy o szpiegostwie w historii Ameryki”.
„Oskarżony złożył przysięgę, że będzie bronić Stanów Zjednoczonych i chronić ich tajemnic – tajemnic, które są niezbędne dla bezpieczeństwa narodowego USA i bezpieczeństwa fizycznego Amerykanów pełniących służbę za granicą” – napisali prokuratorzy. „Teixeira łamał przysięgę niemal codziennie przez ponad rok”.
Tajne zapisy zostały udostępnione w zeszłym roku przez Teixeirę w aplikacji do przesyłania wiadomości Discord. Władze twierdzą, że Teixeira zaczął od przepisania kopii, które następnie opublikował w Internecie. Później sfotografował akta, z których część nosiła oznaczenia „TAJNE” i „ŚCIŚLE TAJNE”.
Szczegóły Mosadu
Dokumenty, które wyciekły, zawierały ściśle tajne informacje na temat sojuszników i przeciwników, w tym szczegóły, od ruchów wojsk na Ukrainie po informacje wywiadowcze na temat izraelskiej agencji szpiegowskiej Mossad.
Naruszenie to zawstydziło Pentagon i zmusiło administrację prezydenta Joe Bidena do podjęcia wysiłków w celu powstrzymania skutków dyplomatycznych i wojskowych.
W przeciwieństwie do innych osób ujawniających tajemnice wojskowe Stanów Zjednoczonych, prawnicy Teixeiry twierdzą, że nie miał on żadnego celu politycznego i nie był szpiegiem pracującym dla obcego rządu.
Prawnicy nawołują do złagodzenia niższego wyroku 11 lat więzienia, twierdząc, że ich klient, który przyznał się do winy w marcu, „podjął straszliwą decyzję”, ale nigdy nie miał zamiaru wyrządzić szkody USA.
„Zamiast tego zamierzał poinformować przyjaciół o wydarzeniach na świecie, aby mieć pewność, że nie zostaną wprowadzeni w błąd przez dezinformację” – stwierdzili prawnicy. Zauważyli również, że Teixeira ma autyzm i nigdy wcześniej nie była skazana za przestępstwo.
„Jack w pełni przyjął odpowiedzialność za bezprawność swoich czynów i jest gotowy przyjąć każdą karę, jaką trzeba teraz nałożyć” – napisali prawnicy Teixeiry.
Prokuratorzy odparli, że Teixeira, który podczas pracy w operacjach związanych z cyberobroną posiadał poświadczenie bezpieczeństwa ściśle tajne, nie cierpi na niepełnosprawność intelektualną, która uniemożliwia mu odróżnianie dobra od zła. Argumentowali, że po aresztowaniu diagnoza Teixeiry jako „łagodnego, wysokofunkcjonującego” autyzmu „ma wątpliwe znaczenie w niniejszym postępowaniu”.
„Bez względu na trudności rozwojowe lub społeczne, jakich Teixeira mógł doświadczyć, jego decyzja o nielegalnym ujawnieniu informacji dotyczących obronności narodowej i narażeniu życia innych osób była dobrowolnym wyborem, którego podjął świadomie, umyślnie i za każdym razem z pełną świadomością konsekwencji – napisali prokuratorzy.
Teixeirze, którego wyrok ma zostać wydany 12 listopada, nie można postawić zarzutów o dalsze naruszenia ustawy o szpiegostwie zgodnie z warunkami przyznania się do winy.