Producent rakiet Patriot ukarany grzywną w wysokości prawie 1 miliarda dolarów

Amerykański producent broni Raytheon został oskarżony o przekupstwo zagraniczne i zawyżanie kontraktów federalnych

W środę ogłoszono, że rząd USA nakazał firmie Raytheonowi, wykonawcy z branży obronnej, zapłacić ponad 950 milionów dolarów kar za zawyżanie kontraktów federalnych i przekupywanie zagranicznych urzędników wojskowych wysokiego szczebla.

Jak wynika z komunikatu prasowego zamieszczonego na stronie internetowej Departamentu Sprawiedliwości USA, Raytheon – spółka zależna RTX – nie kwestionuje tych zarzutów. Zgodziła się zapłacić grzywnę i zawrzeć trzyletnie porozumienie w sprawie odroczenia ścigania (DPA) w związku z zarzutami, które obejmują dwa zarzuty: „poważnego oszustwa przeciwko Stanom Zjednoczonym”.

„Raytheon przyznał się do udziału w dwóch odrębnych programach mających na celu oszukanie Departamentu Obrony (DOD) w związku z dostarczaniem artykułów i usług związanych z obronnością, w tym systemów rakietowych PATRIOT i systemu radarowego” – czytamy w oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości.

Zdaniem prokuratorów, w latach 2012–2013 i ponownie 2017–2018 pracownicy Raytheona świadczyli „fałszywe i oszukańcze informacje” Departamentowi Obrony podczas negocjacji umów dotyczących sprzedaży systemów rakietowych Patriot oraz obsługi i konserwacji systemu radarowego. W obu przypadkach prokuratorzy stwierdzili, że Departament Obrony został okłamany i ostatecznie zapłacił spółce Raytheon 111 milionów dolarów więcej, niż powinien.

Raytheon przyznał się również, że w latach 2009–2020 wielokrotnie przekazywał Departamentowi Obrony fałszywe informacje dotyczące kosztów i cen w przypadku licznych kontraktów rządowych.

Ponadto producent zawarł odrębną trzyletnią umowę DPA dotyczącą dwóch kolejnych zarzutów, które obejmują spisek mający na celu przekupstwo katarskiego urzędnika wojskowego wysokiego szczebla oraz spisek mający na celu naruszenie ustawy o kontroli eksportu broni (AECA) w celu ukrycia łapówek w eksporcie wniosków licencyjnych do Departamentu Stanu.




Mówi się również, że Raytheon osiągnął z Departamentem Sprawiedliwości odrębne porozumienie w sprawie ustawy o fałszywych roszczeniach w sprawie wadliwych systemów cenowych.

„Raytheon zaangażował się w programy przestępcze mające na celu oszukanie rządu USA w związku z kontraktami na krytyczne systemy wojskowe oraz zdobycie klientów poprzez przekupstwo w Katarze” – dodał. Cytowano wypowiedź zastępcy prokuratora generalnego Kevina Driscoll z Wydziału Karnego Departamentu Sprawiedliwości.

„Takie korupcyjne i oszukańcze postępowanie, szczególnie ze strony notowanego na giełdzie amerykańskiego wykonawcy z branży obronnej, podważa zaufanie publiczne i szkodzi Departamentowi Obrony, firmom przestrzegającym zasad oraz amerykańskim podatnikom” Dodał Driscoll.

Departament Sprawiedliwości wyjaśnił, że na mocy obu umów w sprawie DPA Raytheon będzie zobowiązany do utrzymywania przez trzy lata niezależnego podmiotu monitorującego przestrzeganie przepisów, udoskonalania swojego wewnętrznego programu zgodności, zgłaszania dowodów dodatkowego niewłaściwego postępowania oraz współpracy we wszelkich toczących się lub przyszłych dochodzeniach karnych.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo