Kaski to drużynowe nakrycie głowy klasy robotniczej Ameryki – ludzi, którzy zbudowali Stany Zjednoczone gołymi rękami. Ludzie, którzy nadal budują USA.
Uchwyć czapkę Edwarda W. Bullarda (1893-1963), weterana armii amerykańskiej, który po powrocie z rzezi I wojny światowej stworzył najważniejszy na świecie przemysłowy sprzęt ochronny.
„Pracownicy w kaskach to odważni ludzie, którzy wykonują ważną pracę” – powiedział Wells Bullard, dyrektor generalny ED Bullard Co. w Kentucky, producenta sprzętu ochrony osobistej. Jest także prawnuczką wynalazcy kasku.
POZNAJ AMERYKAŃCA, KTÓRY WYNALAZŁ GITARĘ ELEKTRYCZNĄ I ZAINSPIROWAŁ ROCK’N’ROLL
„To ludzie budujący nasze drogi, mosty i infrastrukturę, którzy napędzają naszą gospodarkę do przodu” – dodała.
Wysiłek wymaga wielu kasków Bullarda.
Według Cama Mackeya, prezesa i dyrektora generalnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Sprzętu Bezpieczeństwa, około 33 miliony Amerykanów, czyli około 10 procent populacji kraju, pracuje obecnie w kaskach. Edward Bullard pomógł założyć stowarzyszenie handlowe non-profit w 1933 roku.
Kask to dziś coś więcej niż tylko ważny element wyposażenia osobistego.
Zaczął symbolizować rosnącą schizmę między Amerykanami z klasy robotniczej a lewicowymi elitami podczas wojny w Wietnamie, zwłaszcza podczas zamieszek w Nowym Jorku w Hard Hat w 1970 roku.
Robotnicy budowlani, oburzeni obrazami ludzi palących amerykańskie flagi, masowo opuścili swoje miejsca pracy i starli się na Dolnym Manhattanie z antyamerykańskimi demonstrantami, w większości z wyższym wykształceniem, umysłowymi demonstrantami.
Około 33 miliony Amerykanów, czyli około 10 procent populacji kraju, pracuje dziś w twardych kapeluszach.
Około 150 osób zostało pobitych i zakrwawionych na ulicach, 40 z nich odniosło rany głowy, sześciu mężczyzn zostało pobitych do nieprzytomności, David Paul Kuhn, autor książki „The Hardhat Riot: Nixon, New York City, and the Dawn of the White Working-Class” Rewolucja” – powiedział Fox News Digital.
„Od tego dnia kask stał się symbolem politycznym” – powiedział.
Naród do dziś zmaga się ze skutkami tej katastrofy.
Kask niesie ze sobą symbolikę daleko od miejsca pracy.
Zainspirowany kaskiem Doboya
Edward R. Bullard urodził się 1 grudnia 1893 roku w Liberty w stanie Nowy Meksyk, po czym jako młody chłopiec przeprowadził się wraz z rodziną do Kalifornii.
Jego ojciec, Edward D. Bullard, założył firmę ED Bullard Co. w San Francisco w 1898 roku, dostarczając lampy i inny sprzęt górnikom, którzy zalali region podczas gorączki złota. Firma w ostatnich dziesięcioleciach przeniosła swoją działalność do Kentucky.
Młodszy Bullard ukończył Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, po czym podczas I wojny światowej wyruszył do Francji.
„Był w okopach w Europie” – powiedział Wells Bullard, po czym wrócił z wojny, aby pracować w rodzinnej firmie.
AMERYKAńscy żołnierze polegli podczas I wojny światowej zapamiętani na zawsze w Nowym Jorku ALE HOUSE
„Zdając sobie sprawę z potrzeby większego bezpieczeństwa w kopalniach, Bullard zaprojektował twardy kapelusz dla górników, inspirowany stalowym hełmem z ciasta, który nosił jako żołnierz” – czytamy w biografii firmy Bullard.
„Hełm został wykonany z płótna, kleju i czarnej farby i otrzymał zastrzeżoną nazwę „Hard Boiled” ze względu na parę wykorzystywaną w procesie produkcyjnym” – podaje Narodowe Muzeum Historii Ameryki.
Kapelusz Hard Boiled, opracowany po raz pierwszy w 1919 roku, szybko ewoluował dzięki lepszym projektom i środkom bezpieczeństwa, w tym taśmom zapewniającym poduszkę przestrzeni pomiędzy skorupą hełmu a głową pracownika.
Więcej artykułów o stylu życia znajdziesz na stronie www.foxnews.com/lifestyle
Bullard złożył wniosek o patent na swój produkt w 1927 r., który uzyskał zgodę w 1929 r.
Jego kask wkrótce odegrał kluczową rolę w niektórych z najbardziej ambitnych i najniebezpieczniejszych projektów budowlanych w kraju.
Most Golden Gate, zbudowany w latach 1933–1937, był pierwszym dużym projektem budowlanym, który wymagał podczas pracy kasków – kasków Bullarda.
Do pomocy w projekcie zainspirował go fakt, że zdał sobie sprawę ze śmiertelnego niebezpieczeństwa, jakie stwarzają spadające nity. Majestatyczny most łączy ze sobą ponad 1,2 miliona nitów.
W ramach projektu zginęło jedenastu mężczyzn, co jest przerażającą liczbą według dzisiejszych standardów, ale łączna liczba ofiar śmiertelnych była znacznie wyższa niż ówczesne standardy.
Każdy z nich może okazać się zabójczy.
Kask Bullarda zadziałał. W ramach projektu zginęło jedenastu mężczyzn, co jest przerażającą liczbą według dzisiejszych standardów, ale łączna liczba ofiar śmiertelnych była znacznie wyższa niż ówczesne standardy.
Prognozy wskazywały, że podczas budowy mostu Golden Gate zginęło aż 35 pracowników, podaje Constructors Inc.
Zapora Hoovera i różne projekty New Deal, takie jak władze Tennessee Valley, również posłużyły jako poligon doświadczalny dla sprzętu ochronnego.
Kaski stały się obowiązkowe na większości stanowisk pracy wraz z uchwaleniem ustawy o bezpieczeństwie i higienie pracy (OSHA) w grudniu 1970 r. Rok ten okazał się krytyczny w historii kasku.
Hard Hat Riot: Amerykańscy robotnicy kontratakują
Twarde kapelusze znalazły się w centrum amerykańskiej wojny kulturowej w 1970 roku, kiedy na ulicach Manhattanu rozlała się krew.
Antyamerykańskie protesty wybuchły w całym kraju po zamordowaniu czterech studentów Kent State University 4 maja tego roku.
Protesty w Nowym Jorku skupiły się wokół Wall Street i ratusza na Dolnym Manhattanie.
„Dzięki zbiegowi historii protesty te odbyły się tuż pod jednym z największych skupisk pracowników fizycznych w historii Ameryki” – powiedział autor Kuhn.
To byłoby World Trade Center.
W 1970 r. około 5000 pracowników w kaskach pracowało codziennie przy kolosalnym projekcie budowlanym, w tym przy kultowych Bliźniaczych Wieżach, zaledwie kilka przecznic od protestów.
POZNAJ AMERYKAŃCA, KTÓRY NAPISAŁ „HYMN BITWNY REPUBLIKI”
„Ci pracownicy byli bardziej prawdopodobni [than the protesters] mieć krewnych, kolegów i sąsiadów w Wietnamie” – powiedział Kuhn.
Wśród innych zniewag wobec Amerykanów w kaskach: ówczesny burmistrz John Lindsay nakazał opuszczenie flag ratusza do połowy masztu po zabójstwach w stanie Kent.
„Zamieszki w Hard Hat były wstępem do podziału, z jakim obecnie żyjemy w Ameryce”. — David Paul Kuhn
Pracownicy w kaskach w Nowym Jorku mają dość. Opuścili World Trade Center i inne miejsca pracy w całym mieście i udali się do centrum Manhattanu, aby odzyskać swój kraj – z kaskami dumnie spoczywającymi na głowach.
„Pracownicy budowlani maszerowali wąskimi uliczkami dzielnicy finansowej w kierunku ratusza, gdzie odśpiewali „Sztandar z gwiazdami” i zażądali, aby burmistrz Lindsay podniosła flagi do pełnego masztu” – podaje Smithsonian Magazine.
„W końcu dopięli swego”.
Media szybko nazwały to wydarzenie Hard Hat Riot. Gwałtowna bójka „była the preludium do podziału, z jakim żyjemy obecnie w Ameryce, pomiędzy białą klasą robotniczą a wysoko wykształconą elitą” – powiedział Kuhn.
Ameryka klasy robotniczej poparła prezydenta Richarda Nixona podczas jego starań o reelekcję w 1972 r., pomagając mu zdobyć 49 z 50 stanów i uzyskać 61% głosów powszechnych nad Demokratą Georgem McGovernem.
Kuhn zauważył, że „koalicja FDR” złożona z elit Ivy League i robotników amerykańskich szybko rozpadła się w następstwie zamieszek w Hard Hat.
KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER LIFESTYLE
„W 1972 roku Nixon zdobył poparcie prawie sześciu na dziesięciu członków białych związków zawodowych” – powiedział. „Pokolenie później zostaliby nazwani Demokratami Reagana. A pod koniec lat 90. większość stanowili Republikanie. Większość z ostatnich, którzy pozostali Demokratami – Trump wygrał w 2016 roku”.
Zamiłowanie do ochrony pracowników
Edward W. Bullard zmarł 18 kwietnia 1963 roku w szpitalu Marin General Hospital po tym, jak wieloletni palacz walczył z rozedmą płuc. Miał 69 lat.
Aby przeczytać więcej historii z tej wyjątkowej serii „Poznaj Amerykanina, który…” wydanej przez Fox News Digital, kliknij tutaj.
Bullard został dziś pochowany na cmentarzu Cypress Lawn w Colma w Kalifornii, na południe od San Francisco.
„Moim zdaniem Dziadek był bardzo pokorny” – powiedział Wells Bullard.
„Po prostu naprawdę otwarty, kreatywny, pełen ciepła i bardzo mądry człowiek. Jego prawdziwą pasją było chronienie pracowników i zwiększanie ich bezpieczeństwa”.
Jego dziedzictwo żyje do dziś w sukcesach wielu z najbardziej ambitnych projektów budowlanych w kraju oraz w codziennym doświadczeniu milionów pracowników w kaskach od wybrzeża do wybrzeża.
Według źródeł branżowych Amerykanie kupują co roku około 6 milionów nowych kasków budowlanych.
KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS
„Jako facet, który został uderzony w głowę wieloma przedmiotami w wielu miejscach pracy, pozwolę sobie poświęcić chwilę, aby podziękować i pogratulować Edwardowi Bullardowi za uczynienie niebezpiecznego świata choć trochę bezpieczniejszym” – Mike Rowe, gospodarz z “Jak działa Ameryka„ w Fox Nation, powiedział Fox News Digital.
Dodał: „W imieniu wszystkich brudnych robotników w twardych kapeluszach jesteśmy wdzięczni”.