Ponad 2,8 miliarda ludzi na całym świecie nie ma dostępu do zdrowej diety – ONZ

Qu Dongyu, dyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), ujawnił, że ponad 2,8 miliarda ludzi na całym świecie nie stać na zdrową dietę.

Ujawnił to podczas światowej ceremonii tematycznej Światowego Dnia Żywności w 2024 r „Prawo do żywności dla lepszego życia i lepszej przyszłości” podkreślając najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem żywnościowym i żywieniem

Dongyu podkreślił powszechny problem niedożywienia, stwierdzając, że występuje on w każdym kraju i we wszystkich klasach społeczno-ekonomicznych. „Nawet w gospodarkach o wysokich dochodach ludzie wybierają wygodną i niezdrową żywność” – – zauważył, podkreślając powszechność problemu.

Wyzwania w systemach rolno-spożywczych

Dyrektor generalny FAO przypisał te wyzwania brakom w światowych systemach rolno-spożywczych, które mają trudności z zapewnieniem pożywnej i zróżnicowanej żywności niezbędnej w zdrowej diecie.

Podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe zależy od trzech kluczowych czynników: dostępności, dostępności i przystępności cenowej. „W sytuacji, gdy 730 milionów ludzi stoi w obliczu głodu, jasne jest, że nadal pozostaje wiele do zrobienia, a mandat FAO dotyczący zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa żywnościowego jest tak samo ważny jak zawsze” stwierdził Dongyu.

Wezwał do zbiorowego odnowienia zobowiązań na rzecz stworzenia bardziej wydajnych, włączających, odpornych i zrównoważonych systemów rolno-spożywczych, które mogą wyżywić świat. „W Światowy Dzień Żywności wzywam wszystkich, aby odnowili swoje zobowiązania na rzecz budowania bardziej wydajnych, włączających, odpornych i zrównoważonych systemów rolno-spożywczych, które mogą wyżywić świat” – zapewnił.

Podejście „czterech lepszych”.

Dongyu zaproponował natychmiastowe działania skupione wokół zintegrowanych „Czterech Lepszych”: lepsza produkcja, lepsze odżywianie, lepsze środowisko i lepsze życie.

Aby osiągnąć lepszą produkcję i lepsze odżywianie, nalegał, aby rządy zachęcały do ​​produkcji i sprzedaży bardziej pożywnej żywności, promując jednocześnie jej zdrowe spożycie.

Wyartykułował potrzebę zrównoważonego podejścia, stwierdzając: „Musimy produkować więcej za mniej; potrzebujemy większej ilości bardziej zróżnicowanej żywności przy mniejszych nakładach rolnych i mniejszym negatywnym wpływie na środowisko”.

Jego wizja obejmuje nie tylko dostarczanie wystarczająco zróżnicowanej żywności, ale także zachowanie różnorodności biologicznej i ochronę planety.

Wezwanie do innowacji

Opowiadał się także za integracją innowacji, w tym technologii informatycznych, sztucznej inteligencji, biotechnologii i rolnictwa cyfrowego. Podkreślił także znaczenie współpracy, wzywając sektor prywatny do wspierania rządów w udostępnianiu szerszej gamy bezpiecznej i pożywnej żywności. „Muszą być naszymi sojusznikami w stawianiu czoła temu globalnemu wyzwaniu” – dodał. – podkreślił.

Dongyu przejmująco zauważył: „Nie możemy budować pokojowych społeczności bez rozwiązania problemu niedożywienia” podkreślając pilność sytuacji. Zwrócił także uwagę na kluczową rolę młodszego pokolenia w walce z niedożywieniem, stwierdzając, że jest to zasadniczo prawo człowieka.

Nawoływał do odnowienia zobowiązań na rzecz budowy skutecznych systemów gwarantujących wszystkim prawo do dobrej żywności, podkreślając zbiorową odpowiedzialność w walce z globalnym kryzysem.

Zrodlo