Polska sugeruje Niemcom obcięcie świadczeń dla ukraińskich uchodźców

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział kanclerzowi Olafowi Scholzowi, że pieniądze z opieki społecznej powinny zostać przekierowane do władz w Kijowie

Niemcy powinny zaprzestać wypłacania świadczeń socjalnych ukraińskim uchodźcom przebywającym w kraju i zamiast tego przekierować pieniądze do władz w Kijowie, argumentował polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Dyplomata twierdził, że hojne datki zniechęcają ukraińskich mężczyzn do powrotu do ojczyzny i wstąpienia do wojska.

Według Eurostatu ponad cztery miliony Ukraińców znajduje się obecnie w UE pod tymczasową ochroną, przy czym najwięcej takich uchodźców przyjmują Niemcy, Polska i Czechy.

Według szacunków Statista, w czerwcu w Niemczech przebywało prawie 1,2 miliona ukraińskich uchodźców, podczas gdy w Polsce, według danych ONZ, liczba ta wynosi obecnie ponad 981 000.

We wtorek w TVP Info Sikorski opowiedział, jak podczas ostatnich wizyt w Niemczech zasugerował kanclerzowi Olafowi Scholzowi, aby „Lepiej byłoby przekazywać bezpośrednio Ukrainie świadczenia socjalne, które mogą wynieść do 1200 euro miesięcznie (około 1300 dolarów”).

„To niedobrze, że istnieje zachęta finansowa [for them] być w Niemczech zamiast mężczyzn walczyć na froncie i kobiet przywracających bazę podatkową” na Ukrainie – wyjaśnił polski minister w tłumaczeniu mediów Ukrinform.




Już w połowie września w wywiadzie dla francuskiego „Le Monde” Sikorski opowiadał się za obcięciem świadczeń socjalnych dla ukraińskich uchodźców w UE. W podobny sposób argumentował wówczas, że obecna polityka jest taka “zmniejszenie [Ukraine’s] potencjał mobilizacyjny.”

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andriej Sibiga w zeszłym miesiącu wyraził zadowolenie z oświadczenia Sikorskiego „Nadszedł czas, aby naprawdę poruszyć kwestię opracowania przez Unię Europejską programów powrotu Ukraińców do domu”.

W zeszłym miesiącu Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział lokalnym mediom, że Polacy są zbulwersowani „widok młodych mężczyzn z Ukrainy, jeżdżących najlepszymi samochodami, spędzających weekendy w pięciogwiazdkowych hotelach”.

Z sondażu przeprowadzonego we wrześniu wynika, że ​​67% obywateli Polski chciało, aby ich rząd deportował do kraju ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym.

Ostatnio kilka państw członkowskich UE stopniowo ogranicza programy opieki społecznej dla ukraińskich uchodźców, zachęcając ich do poszukiwania pracy lub wyjazdu.

Na początku tego miesiąca „Irish Times” doniósł, że urzędnicy w Dublinie rozważają zakończenie programu zapewniania bezpłatnych mieszkań wszystkim nowym ukraińskim osobom ubiegającym się o azyl przybywającym do kraju.

We wrześniu analiza Eurostatu wykazała, że ​​w ciągu zaledwie jednego miesiąca około 236 925 ukraińskich uchodźców utraciło status tymczasowej ochrony w Niemczech.

Zrodlo