Po sprawie o wymuszenie funkcjonariusze Komitetu ds. Zwalczania Korupcji znajdują alkohol i telefony komórkowe

Dżakarta, VIVA – Pełniąca obowiązki kierownika Aresztu Śledczego KPK Togi Robson Sirait wyjaśniła, że ​​w Areszcie Śledczym KPK, Czerwonym i Białym Domu Komitetu Zwalczania Korupcji, najprawdopodobniej znaleziono alkohol i telefony komórkowe. Do odkrycia doszło po wczorajszym przypadku wymuszenia w Areszcie Śledczym KPK.

Przeczytaj także:

Radca prawny zaprzecza udziałowi Haji Isama w sprawie korupcyjnej gubernatora południowego Kalimantanu Sahbirina Noora

Komisja ds. Likwidacji Korupcji (KPK) potwierdziła jednak, że znaleziska dotyczyły przedmiotów zabranych przez zatrzymanych.

„A zatem do odkrycia telefonu komórkowego doszło po wymianie bałaganu, który wczoraj skontrolowano. Nastąpiła też nagła kontrola przeprowadzona przez znajomych” – powiedziała Togi Robson w Czerwono-Białym Budynku KPK, cytowana z piątku 11 października 2024 r.

Przeczytaj także:

Mając nadzieję, że w ośrodkach detencyjnych nie będzie już dochodzić do wymuszeń, Komitet ds. Likwidacji Korupcji (KPK) zwraca się do Dyrektora Generalnego z prośbą o przysłanie funkcjonariuszy, którzy właśnie ukończyli studia

Cela w Areszcie Śledczym KPK

Zdjęcie:

  • ANTARA PHOTO/Puspa Perwitasari

„A więc to stary telefon komórkowy, nadal tam leży i nie został wyjęty” – dodał.

Przeczytaj także:

Komisarz Ade Safri bez ogródek zada to pytanie, przesłuchując Alexa Marwatę

Togi wyjaśniła, że ​​alkohol wykryto podczas wstępnej kontroli. Funkcjonariusze znaleźli jednak około 4 przenośnych telefonów komórkowych.

„Rozumieliśmy, jest ich mniej więcej trzech, czterech. O problemie alkoholowym dowiedzieliśmy się wtedy, gdy rodzina wysłała tam towar” – powiedział.

Tymczasem funkcjonariusze więzienni ustalili, że alkohol znajdował się w butelce po wodzie mineralnej, z której usunięto logo. Podkreślił, że alkohol nie został znaleziony na terenie aresztu śledczego, ale poza obszarem kontroli, gdyż został przywieziony przez rodzinę więźnia, która chciała go odwiedzić.

„Zapytaliśmy, po co daliśmy wodę pitną? Gdy otworzyliśmy, okazało się, że to woda alkoholowa” – opowiada.

Togi nie pamięta, kiedy doszło do tego zdarzenia. Potwierdził jednak, że do odkrycia doszło w okolicach maja lub czerwca.

„Nie pamiętam dokładnej daty, ale mniej więcej od piątego miesiąca (maj) do szóstego miesiąca (czerwiec)” – powiedział Togi.

Tymczasem członek zespołu rzecznika KPK Budi Prasetyo wyjaśnił, że podczas kontroli nie znaleziono alkoholu. Podczas kontroli żywności wprowadzanej do aresztu stwierdzono obecność alkoholu.

„Więc trzeba jeszcze raz podkreślić, podczas kontroli nie stwierdzono obecności alkoholu, prawda? Alkohol wykryto więc podczas kontroli żywności trafiającej do aresztu” – wyjaśnił.

Wiadomo, że zarzuty usłyszało 15 byłych pracowników Aresztu Śledczego KPK, a mianowicie były Kierownik Aresztu Śledczego KPK Achmad Fauzi, były p.o. Szefa Aresztu Śledczego KPK 2018 Deden Rochendi, były p.o. Kierownika Oddziału Aresztu Śledczego KPK 2021 Ristanta oraz Szef Bezpieczeństwa i Porządku (Kamtib) KPK w latach 2018-2022 Hengki. Następnie byli funkcjonariusze Komisji ds. Zwalczania Korupcji, a mianowicie Eri Angga Permana, Sopian Hadi, Agung Nugroho, Ari Rahman Hakim, Muhammad Ridwan, Mahdi Aris, Suharlan, Ricky Rachmawanto, Wardoyo, Muhammad Abduh i Ramadhan Ubaidillah.

Prokurator wyjaśnił, że w Areszcie Śledczym KPK dochodziło do wyłudzeń od maja 2019 r. do maja 2023 r. Uznano, że byli pracownicy Zakładu Karnego KPK dokonujący wymuszenia naruszyli przepisy Ustawy, Regulaminu KPK oraz Regulaminu KPK Dewas.

„Oskarżeni, jako funkcjonariusze Śledczy KPK, bezprawnie lub nadużyli swoich uprawnień, nadużyli swoich uprawnień w zakresie przyjmowania, umieszczania i zwalniania zatrzymanych, a także monitorowania bezpieczeństwa i porządku zatrzymanych w areszcie” – stwierdził prokurator.

„Co jest sprzeczne z art. 5 ustawy nr 12 z 1995 r. dotyczącej korekt; art. 3, 4 i art. 7 litery i ustawy Republiki Indonezji nr 22 z 2022 r. dotyczącej korekt; art. 3, art. 11, art. 24 i art. Art. 25 Zarządzenia Komisji ds. Zwalczania Korupcji nr 01 z 2012 r. w sprawie postępowania z osadzonymi w Areszcie Śledczym KPK; Art. 4 ust. 2 lit. b Rozporządzenia Rady Nadzorczej KPK nr 03 z 2021 r. w sprawie egzekwowania Kodeksu Etyki i Kodeksu KPK postępowania” – kontynuował.

Uważa się, że 15 byłych pracowników więzienia KPK wzbogaciło się na dokonanych wymuszeniach. Prokurator uważa, że ​​naruszyli art. 12 lit. e ustawy o przestępstwach korupcyjnych w związku z art. 55 ust. 1 pkt 1 Kodeksu karnego w związku z art. 64 ust. 1 Kodeksu karnego.

„Dokonał, zlecił dokonanie lub brał udział w dokonaniu kilku czynności, które są ze sobą powiązane w ten sposób, że należy je postrzegać jako czynności ciągłe, mające na celu przyniesienie korzyści sobie lub innym” – stwierdził prokurator.

Dane dotyczące zysków każdego z oskarżonych w sprawie wymuszenia w Areszcie Śledczym KPK:

1. Deden Rochendi łącznie 399 500 000 IDR

2. Wartość Hengki wyniosła 692 800 000 IDR

3. Ristanta o łącznej wartości 137 000 000 IDR

4. Eri Angga Permana o łącznej wartości 100 300 000 IDR

5. Sopian Hadi ogółem 322 000 000 IDR

6. Wartość Achmada Fauzi wyniosła 19 000 000 IDR

7. Agung Nugroho ogółem 91 000 000 IDR

8. Ari Rahman Hakim zarobił łącznie 29 000 000 IDR

9. Muhammad Ridwan łącznie 160 500 000 IDR

10. Mahdi Aris ogółem 96 600 000 IDR

11. Wartość Suharlan wyniosła 103 700 000 IDR

12. Ricky Rachmawanto zarobił łącznie 116 950 000 IDR

13. Wartość Wardoyo wyniosła 72 600 000 IDR

14. Muhammad Abduh łącznie 94 500 000 IDR

15. Ramadhan Ubaidillah ogółem 135 500 000 IDR

Następna strona

„Zapytaliśmy, po co daliśmy wodę pitną? Gdy otworzyliśmy, okazało się, że to woda alkoholowa” – opowiada.

Następna strona



Zrodlo