Piłkarze zwracają się do FIFA o rozwiązanie umowy z saudyjskim koncernem naftowym

Ponad 100 zawodowych piłkarzy podpisało list otwarty, w którym wzywa FIFA do zaprzestania sponsorowania przez saudyjski gigant naftowy Aramco, ponieważ uważają to za „uderzenie w brzuch” dla sportu. Kontrakt podpisany na Mistrzostwa Świata Mężczyzn 2026 i Kobiet 2027.

Mamy obowiązek pokazać światu i następnemu pokoleniu, co jest właściwe

Vivianne Miedema, kapitan Manchesteru City

List wzywa do zakończenia sponsoringu z Aramco

FIFA ogłosiła na początku tego roku nową współpracę z saudyjskim koncernem naftowym Aramco. Umowa, która wiąże ją do 2027 r., kiedy zakończą się Mistrzostwa Świata Kobiet, i która nie spodobała się ponad 100 piłkarzom. Sygnatariuszki z 24 krajów, między innymi Sanni Franssi z Towarzystwa Królewskiego i Maitante López, dwukrotnie reprezentująca Hiszpanię, uważają, że jej zawarcie jest konieczne ze względów humanitarnych i środowiskowych.

Napastnik Manchesteru City Vivianne Miedema jest jednym z sygnatariuszy. Holenderski reprezentant rozmawiał z BBC Sport w którym jasno przedstawiła powody swojej prośby: „Myślę, że jako piłkarze, a zwłaszcza piłkarzki, Mamy obowiązek pokazać światu i następnemu pokoleniu, co jest właściwe.„. I faktycznie wskazuje na organ międzynarodowy zarządzający piłką nożną: „FIFA zawsze głosi, że chce, aby futbol był włączający i dawał przykład. Jeśli tak, pamiętaj o współpracy ze sponsorami, którzy dają przykład„.

FIFA natomiast odpowiedziała angielskim mediom BBC Sport Co „cennie sobie partnerstwo z Aramco” i podkreślił, że dochody ze sponsoringu ponownie zainwestowano w kobiecy futbol na wszystkich poziomach. Niektóre dochody, które nie są publiczne przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Piłki Nożnej, ale według „Czasy”. Wynoszą one 90 mln euro za każdy rok kontraktu.

Obraz Pucharu Świata w piłce nożnej kobiet

Powód kontrowersji

Głównymi przyczynami są oskarżenia, że ​​Arabia Saudyjska inwestuje w sport i wykorzystuje ważne wydarzenia do poprawy swojej międzynarodowej reputacji, co stanowi szereg działań kwalifikujących się jako „pranie wizerunku sportowego”. Oprócz krytyki, jaką otrzymuje za łamanie praw człowieka, łamanie praw kobiet i kryminalizację homoseksualizmu.

Niektóre skargi, które dotyczą również firmy Aramco na poziomie środowiskowym, ponieważ uważa się je za „największym korporacyjnym emitentem gazów cieplarnianych na świecie” według Śledzenie węgla. Zarzutom, którym firma zaprzecza, zapewniając, że ma „jeden z najniższych w branży śladów węglowych w segmencie wydobycia”.



Zrodlo