PH odpowiada na obawy FATF dotyczące prania pieniędzy

PH odpowiada na obawy FATF dotyczące prania pieniędzy

Zdjęcie z FATF/Facebooka

MANILA, Filipiny – Filipiny zapobiegły powrotowi na „czarną listę” mieszczącej się w Paryżu grupy zadaniowej ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy (FATF), ale pozostaną na „szarej liście” tej grupy, ponieważ termin usunięcia wątpliwości upłynął już w styczniu 2023.

Niemniej jednak FATF na swoim październikowym posiedzeniu pochwalił ten kraj za uwzględnienie 18 obaw w walce z brudnymi pieniędzmi i finansowaniem terroryzmu.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Filipiny przeszły już przez ten proces i z radością informujemy, a ja mogę się z wami podzielić, że Filipiny rzeczywiście w znacznym stopniu ukończyły ten plan działania” – powiedziała przewodnicząca FATF Elisa de Anda Madrazo na konferencji prasowej dnia Piątkowy wieczór (czasu manilskiego).

CZYTAĆ: Nieudolna Rada ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy

Znalezienie się na szarej liście powoduje, że dany kraj jest objęty wzmożonym monitorowaniem przez FATF do czasu, aż w uzgodnionym terminie będzie w stanie wyeliminować luki w swojej obronie przed przepływem nielegalnych funduszy.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Gdyby Filipinom nie udało się do tego czasu załatać pozostałych luk, ryzyko dołączenia do Korei Północnej i Iranu na „czarnej liście” byłoby większe. Filipiny były ostatnie na czarnej liście w 2002 roku.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

CZYTAĆ: Alice Guo i 35 innych osób pozwanych za program prania pieniędzy wart 7 miliardów dolarów

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Kraje członkowskie FATF nakładają ograniczenia i dodatkowe kontrole na kraje znajdujące się na czarnej liście. Może to skutkować nieudanymi transakcjami transgranicznymi, opóźnieniami i wyższymi kosztami przekazów pieniężnych, co stanowi ratunek dla wielu Filipińczyków.

Zanim Filipiny będą mogły w końcu opuścić szarą listę, FATF będzie musiała wysłać do tego kraju zespół, aby zweryfikował postępy zgłaszane przez ten kraj i uzyskał pewność, że „niezbędne zaangażowanie polityczne nadal istnieje” – powiedział De Anda.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Zgromadzenie plenarne FATF spotyka się trzy razy w roku, zwykle w lutym, czerwcu i październiku.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Filipiny będą mogły opuścić szarą listę do lutego przyszłego roku, aczkolwiek nieco później niż wyjście z UE w styczniu 2025 r., na które liczył gubernator Bangko Sentral ng Pilipinas Eli Remolona Jr.

Wyjaśniając postępy Filipin, FATF stwierdziła, że ​​kraj ten wykazał stosowanie wiarygodnych mechanizmów kontroli przeciwko ryzyku prania pieniędzy i finansowania terroryzmu ze strony śmieci w kasynach.

Krajowi przyznano także uznanie za poprawę dostępu organów ścigania do danych dotyczących beneficjentów rzeczywistych, które można wykorzystać przeciwko osobom ukrywającym swoją nielegalną działalność i brudne pieniądze za skomplikowanymi strukturami korporacyjnymi.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

FATF odnotowała również „oparty na ryzyku” nadzór nad podatnymi podmiotami, takimi jak kasyna, prawnicy, księgowi i agenci nieruchomości. Pochwalił także wprowadzenie nowych wymogów rejestracyjnych dla operatorów przekazów pieniężnych oraz sankcji wobec niezarejestrowanych podmiotów.



Zrodlo