Pangandaman wzywa do uwzględniania problematyki płci w budżecie państwa

Delegacja Filipin wraz z Pierwszą Damą Louise Araneta-Marcos przewodniczyła rozpoczęciu pierwszej w historii Międzynarodowej Konferencji na szczeblu ministerialnym na temat kobiet, pokoju i bezpieczeństwa (ICWPS) w Filipińskim Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Pasay City w dniu 28 października 2024 r. .

Sekretarz Departamentu Budżetu i Zarządzania (DBM) Amenah F. Pangandaman podkreśliła potrzebę włączenia problematyki płci i rozwoju do budżetu krajowego podczas pierwszej w historii międzynarodowej konferencji ministerialnej wysokiego szczebla na temat kobiet, pokoju i bezpieczeństwa (WPS), której gospodarzem były Filipiny .

„To, co powinniśmy zrobić, zamiast oznaczać ten budżet, to (polegać na tym), powinniśmy już uwzględniać kobiety w całym budżecie krajowym. Nie przeznacza się tylko pięciu procent. Kiedy agencje, kiedy nasi przywódcy proponują budżet, muszą zadbać o to, aby Budżet Kobiet lub programy i projekty na rzecz wzmocnienia pozycji kobiet były celem tego budżetu. To tak, jakby cały budżet miał zapewniać środki do życia, pracę, pracę każdemu” – wyjaśnił szef budżetu podczas sesji tematycznej poświęconej strategiom finansowania inicjatyw WPS, która odbyła się 29 października 2024 r.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

PRZECZYTAJ: Budżet w wysokości 6,352 biliona funtów na 2025 rok zostaje zaakceptowany przez Izbę

W swoim oświadczeniu wstępnym Pangandaman poinformowała również, że 16,68% całego budżetu państwa w 2023 r. przeznaczono na problem równości płci i rozwoju (GAD), czyli znacznie więcej niż wymagane minimum 5% na programy, projekty i działania związane z równouprawnieniem płci.

Pangandaman wzywa do uwzględniania problematyki płci w budżecie państwa

Sekretarz Departamentu Budżetu i Zarządzania (DBM) Amenah F. Pangandaman

Następnie podzieliła się finansowanymi przez rząd inicjatywami WPS, które promują wzmacnianie pozycji kobiet oraz trwały pokój i bezpieczeństwo w kraju.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Należą do nich programy ochrony socjalnej, takie jak program Pantawid Pamilyang Pilipino (4P), który obejmuje również dodatkowe stypendia dla matek w ciąży i karmiących piersią, a także programy mające na celu wzmocnienie pozycji ekonomicznej kobiet, takie jak Pondo sa Pagbabago w Pag-asenso (P3). Program.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Pangandaman przytoczył także Ludowy Fundusz Przetrwania (PSF), który zaspokaja potrzeby kobiet podczas kryzysów klimatycznych i katastrof.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Jak wiecie, wzmocnienie pozycji kobiet prowadzi do równości; równość prowadzi do pokoju; pokój prowadzi do rozwoju gospodarczego; a rozwój gospodarczy prowadzi do dobrobytu” – powiedziała szefowa budżetu podczas swojego wystąpienia wstępnego.

Tymczasem australijska ambasador ds. równości płci Stephanie Copus Campbell podkreśliła kluczową rolę, jaką darczyńcy, tacy jak sektor prywatny i grupy filantropijne, odgrywają w pomyślnej realizacji inicjatyw WPS.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Pangandaman wzywa do uwzględniania problematyki płci w budżecie państwaPangandaman wzywa do uwzględniania problematyki płci w budżecie państwa

Ambasador Campbell podkreśliła również znaczenie opowiadania historii kobiet popartych badaniami i przekazywania dowodów tym, którzy mają środki na finansowanie Agendy WPS.

W związku z tym dyrektor krajowa HIAS Ukraina Maria Jose Gomez Gonzales podkreśliła znaczenie rozpowszechniania historii i świadectw kobiet na całym świecie darczyńcom i krajom.

Dyrektor Gonzales podkreślił również potrzebę długoterminowego finansowania organizacji lokalnych, obejmującego koszty operacyjne i administracyjne, zawsze wraz ze sprawozdaniem z zakończenia i wyników wdrożenia (ICR).

Wreszcie przewodnicząca Filipińskiej Komisji ds. Kobiet Ermelita V. Valdeavilla potwierdziła wyzwanie związane z wdrażaniem budżetu GAD w kraju — przedłożenie raportów z realizacji zawierających wymagane dowody potwierdzające, że agencje rządowe wdrożyły i wykorzystały budżet GAD zgodnie z zamierzeniami.

„Pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, aby wzmocnić wyniki. Dlatego wprowadzamy budżetowanie oparte na wynikach, które pozwoli nam zobaczyć wpływ [of programs and projects] w życiu kobiet” – stwierdziła Valdeavilla.

Ostatecznie paneliści zgodzili się, że jest jeszcze wiele do zrobienia, aby osiągnąć Cel Zrównoważonego Rozwoju, jakim jest równość płci i wzmocnienie pozycji wszystkich kobiet i dziewcząt.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

„Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby jeszcze bardziej wzmocnić pozycję naszych kobiet, zwłaszcza przyszłych pokoleń kobiet, które podobnie jak my będą opowiadać się za pokojem i zapewnić nie tylko bezpieczeństwo, ale także dobrobyt narodów” – podsumował Pangandaman.

Dyskusję tematyczną moderowała doświadczona dziennikarka i Ambasador Dobrej Woli ONZ Kobiet na Filipinach Karen Davila.



Zrodlo