Palestyńczycy „umierają z głodu” w północnej Strefie Gazy, gdy Izrael przystępuje do ataku

Palestyńscy urzędnicy ds. zdrowia wezwali do utworzenia korytarza humanitarnego prowadzącego do trzech szpitali w północnej Gazie, które były bliskie zawalenia po tym, jak wojska izraelskie odcięły ten obszar w ciągu prawie dwóch tygodni wznowionego ataku lądowego.

Lekarze w szpitalach Kamal Adwan, al-Awda i indonezyjskich szpitalach odmówili opuszczenia swoich pacjentów pomimo nakazów ewakuacji wydanych 12 dni temu przez izraelskie wojsko na początku ofensywy w rejonie Dżabalii w północnej Gazie.

„Wzywamy społeczność międzynarodową, Czerwony Krzyż i Światową Organizację Zdrowia, aby odegrały swą humanitarną rolę, otwierając korytarz prowadzący do naszego systemu opieki zdrowotnej i umożliwiając napływ paliwa, środków medycznych, delegacji, zaopatrzenia i żywności” – powiedział Hussam W środę Abu Safiya, dyrektor szpitala Kamal Adwan.

„Mówimy o ponad 300 pracownikach medycznych pracujących w szpitalu Kamal Adwan i nie jesteśmy w stanie zapewnić im ani jednego posiłku, aby mogli bezpiecznie świadczyć usługi medyczne”.

Oprócz Dżabalii izraelski atak naziemny w spustoszonej północnej Strefie Gazy wycelował także w Beit Hanoon i Beit Lahiya. Od czasu, gdy Izrael rozpoczął atak na Gazę w październiku ubiegłego roku, obszar ten był wielokrotnie bombardowany i najeżdżany przez izraelskie wojska lądowe.

Według rzecznika Palestyńskiej Obrony Cywilnej Mahmuda Basala od czasu ostatniego wtargnięcia został on całkowicie odgrodzony.

ONZ szacuje, że około 400 000 ludzi jest uwięzionych w północnej Strefie Gazy i nie może jej opuścić z powodu intensywnego bombardowania, a także obecności izraelskich snajperów i wojsk lądowych.

Basal powiedział, że przez 12 dni na ten obszar nie dostarczono żadnej żywności.

„Są nie tylko uwięzieni, ale także brakuje im żywności, napojów i lekarstw” – powiedział, dodając, że skąpe środki medyczne również się kurczą.

Ministerstwo Zdrowia Gazy podało, że w trwającej izraelskiej ofensywie w Dżabalii i pobliskich obszarach zginęło około 350 Palestyńczyków.

Medycy podali, że w środę w mieście Gaza w izraelskim nalocie na dom zginęło 13 osób. W swojej codziennej aktualizacji Ministerstwo Zdrowia Gazy podaje, że w ciągu ostatnich 24 godzin w izraelskich atakach wojskowych w całej enklawie zginęło co najmniej 65 Palestyńczyków.

Munir al-Bursh, dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Gazy, powiedział, że ponad połowa zabitych to kobiety i dzieci, a wiele ciał pozostaje na ulicach i pod gruzami, a ekipy ratownicze nie mogą do nich dotrzeć z powodu izraelskich ataków.

„Zniknęły całe rodziny” – powiedział al-Bursh.

„Ludzie głodują”

Tragiczna sytuacja humanitarna wywołała alarm na całym świecie, a Stany Zjednoczone wydały Izraelowi jedno ze swoich najostrzejszych ostrzeżeń, że musi poprawić sytuację lub stawić czoła potencjalnym ograniczeniom pomocy wojskowej.

„Polityka głodu w północnej Gazie byłaby straszliwa i nie do przyjęcia oraz miałaby konsekwencje w świetle prawa międzynarodowego i prawa Stanów Zjednoczonych” – powiedziała w środę podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ Linda Thomas-Greenfield, ambasador USA przy ONZ.

Stany Zjednoczone zawetowały już wiele rezolucji wzywających do zawieszenia broni w izraelskiej wojnie w Gazie.

Francja i Chiny również wezwały do ​​zakończenia wojny i natychmiastowej pomocy humanitarnej na północy Gazy.

Tymczasem izraelskie wojsko oświadczyło, że w ostatnich dniach w nalotach i walkach w zwarciu zginęło ponad 50 palestyńskich bojowników. Nakazała ludziom ewakuację do, jej zdaniem, bezpieczniejszych obszarów na południu, podsycając wśród Palestyńczyków obawy, że celem tej akcji jest trwałe oczyszczenie ich z północnej Gazy.

Izraelskie wojsko zaprzecza ograniczaniu dostaw pomocy, twierdząc, że od 1 października przez różne przejścia graniczne do Gazy przybyło ponad 9 000 ton pomocy humanitarnej, w tym żywności, wody, gazu, wyposażenia schronów i środków medycznych.

Stwierdzono, że część tej pomocy została przekazana bezpośrednio do północnej Gazy. Biuro ds. Mediów Rządu Gazy odrzuciło to twierdzenie, twierdząc, że „kłamstwa” Izraela na temat wpuszczania ciężarówek są całkowicie fałszywe.

„Nic nie przedostało się do północnej Gazy. Mieszkańcy północnej Gazy głodują” – powiedział Hadeel Obeid, pielęgniarka przełożona w indonezyjskim szpitalu, w którym leczonych było 28 pacjentów.

„Nasz kierownik administracyjny zapewnia tylko jeden posiłek wszystkim osobom, w tym lekarzom, pielęgniarkom, pacjentom i ich towarzyszom. To niewielka kwota, niewystarczająca dla dorosłej osoby” – powiedziała agencji informacyjnej Reuters za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości.

Podobnie jak Basal stwierdziła, że ​​zapasy środków medycznych wyczerpują się ze względu na codzienną opiekę nad rannymi.

Tareq Abu Azzoum z Al Jazeery, donoszący z Deir el-Balah, powiedział, że co najmniej 50 ciężarówek z pomocą humanitarną ze stolicy Jordanii, Ammanu, przybyło do miasta Gaza, ale „nie dotarły one do oblężonych obszarów, w tym Dżabalii, Beit Hanoon i Beit Lahiya” ”.

Powiedział, że izraelskie ataki są kontynuowane także w całej Gazie, w tym w obszarach centralnych.

Szczepienia na polio

Tymczasem Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) podała, że ​​drugiego dnia kampanii szczepień przeciwko polio w Gazie ponad 64 000 dzieci otrzymało krople i 51 000 dawek witaminy A.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała Izrael do zapewnienia warunków niezbędnych do zakończenia prac nad szczepieniem dzieci w Gazie przeciwko polio,

„Apelujemy o dalsze przestrzeganie przerw humanitarnych. Wzywamy do zawieszenia broni i pokoju” – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus w programie X.

Rachael Cummings, specjalistka ds. zdrowia w organizacji Save the Children, stwierdziła, że ​​sytuacja dzieci w całej nadmorskiej enklawie jest „całkowicie tragiczna”.

„Ludzie są w trybie przetrwania.[…]Ludzie szukają pożywienia, szukają wody. Nie ma odpowiednich warunków sanitarnych, a praktyki higieniczne są dziesiątkowane” – Cummings powiedział Al Jazeera.

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia od października 2023 r. w wojnie Izraela ze Strefą Gazy zginęło co najmniej 42 400 osób, głównie kobiet i dzieci.

Zrodlo