Pakistan zakazuje działalności prominentnej grupy praw Pasztunów, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa

Rząd twierdzi, że działalność Ruchu Pasztunów Tahaffuz „szkodziła” pokojowi i bezpieczeństwu kraju.

Pakistan zdelegalizował Ruch Pasztunów Tahaffuz (PTM), czyli Ruch Ochrony Pasztunów, wybitną grupę prawniczą, wymieniając ją jako „organizację zakazaną”.

W niedzielnym zawiadomieniu wydanym przez rząd federalny stwierdzono, że PTM „było zaangażowane w pewne działania, które szkodzą pokojowi i bezpieczeństwu kraju”.

Pasztunowie to odrębna grupa etniczna posługująca się własnym językiem paszto, zamieszkująca głównie Pakistan i Afganistan, ale podzielona przez kolonialną Linię Duranda, która dzieli oba kraje.

Ruch, założony w 2014 r., opowiada się za prawami etnicznych Pasztunów dotkniętych wojną Pakistanu z talibami i jego lokalnym oddziałem, pakistańskimi talibami, znanymi pod akronimem TTP.

PTM jest znane z ostrej krytyki potężnej armii Pakistanu za jej rolę w rzekomych wymuszonych zaginięciach i pozasądowych zabójstwach działaczy na rzecz praw człowieka i przywódców etnicznych.

Zwolennicy ruchu Pasztunów Tahaffuz trzymają transparenty podczas protestu [File: Mohsin Raza/Reuters]

PTM, która nie jest partią polityczną, w szczytowym okresie wciągnęła dziesiątki tysięcy ludzi na w dużej mierze pokojowe wiece, domagając się lepszej ochrony ze strony państwa. Stwierdzono, że w ostatnich dniach przed dżirgą, czyli radą starszych, zaplanowaną na koniec tygodnia aresztowano ponad 200 aktywistów.

W ostatnich miesiącach władze pakistańskie próbowały ograniczyć sprzeciw, dławiąc władzę uliczną uwięzionego przywódcy opozycji i byłego premiera Imrana Khana po tym, jak wywołał on falę krytyki wobec potężnych służb wojskowych i wywiadowczych.

W weekend stolica była zamknięta, punkty wjazdu i wyjazdu zostały zablokowane, a usługi telefonii komórkowej odcięte w związku z próbą protestu zwolenników Khana. Do demonstracji doszło kilka tygodni po wprowadzeniu przez rząd nowego prawa dotyczącego protestów, które ogranicza zgromadzenia.

„Ekstremalna decyzja”

Niezależna Komisja Praw Człowieka Pakistanu (HRCP) zwróciła się o wycofanie zakazu dotyczącego PTM.

„HRCP potępia decyzję rządu o zakazie PTM, ruchu opartego na prawach, który nigdy nie uciekał się do przemocy i zawsze wykorzystywał ramy konstytucyjne, aby bronić swojej sprawy” – napisano w poście na X.

„Ta ekstremalna decyzja nie była ani przejrzysta, ani uzasadniona”.

Pakistan od dawna zmaga się z przemocą na obszarach przygranicznych w pobliżu Afganistanu, a liczba ataków wzrosła od czasu przejęcia władzy w Kabulu przez talibów w 2021 r.

Zaledwie kilka dni temu krajowi uda się przyjąć kilku szefów rządów na posiedzeniu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO), bloku utworzonego przez Rosję i Chiny w celu pogłębienia stosunków z państwami Azji Środkowej.



Zrodlo