Oto dlaczego nie możesz trzymać się swoich celów związanych z oszczędzaniem

Czy kiedykolwiek próbowałeś wydostać się z długów, ale kilka miesięcy później upadłeś i spłonąłeś? A może włożyłeś ciężką pracę w budowanie budżetu, aby móc zacząć oszczędzać pieniądze. Wciągasz się w to – może kupujesz nowy planista lub tworzysz skrupulatny arkusz kalkulacyjny – a kilka tygodni później nowość przestaje działać i wracasz do punktu wyjścia.

Kiedy tak się dzieje, łatwo jest obwiniać siebie. Brakuje mi silnej woli. Nie mam dyscypliny. Po prostu nie znam się na pieniądzach.

kolor.png

Berna Anat, pedagog finansowy i autorka książki Money Out Load: All the Financial Stuff, której nikt nas nie nauczył.

Byłem tam już wcześniej i jako doradca finansowy widziałem, jak wielu moich klientów wpada w tę pułapkę. Chcę Ci powiedzieć, że powodem, dla którego nie możesz trzymać się swoich celów finansowych, prawdopodobnie nie jest to, że tego nie chcesz. Dzieje się tak dlatego, że nie budujesz właściwych nawyków. Kiedy strategia finansowa opiera się wyłącznie na samodyscyplinie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że się rozpadnie, gdy życie będzie pełne zajęć.

Kiedy pisałem moją książkę Pieniądze na głosPodzieliłem się tym, czego się nauczyłem, ucząc tysiące ludzi, jak budować zrównoważone nawyki finansowe. Nasze cele finansowe powinny być dostosowane do nas – osobiste i przyjemne – ale tradycyjne porady finansowe rzadko pozostawiają miejsce na elastyczność. Trzymamy się nawyków, które lubimy – i zasługujesz na to, aby cieszyć się swoim związkiem z pieniędzmi. Dlatego wymyśliłem kilka metod, które na przestrzeni lat pomogły moim klientom rozwinąć zdrowe nastawienie do pieniędzy.

Przeczytaj więcej: Piszę o oszczędzaniu na życie. 7 poufnych wskazówek, którymi dzielę się z przyjaciółmi

1. Odpowiedz na te 4 pytania

Nie wystarczy powiedzieć sobie: „Zamierzam zaoszczędzić pieniądze” lub „Zamierzam wydawać mniej”. Aby utrzymać cel pieniężny, ważne jest, aby zagłębić się w psychologię stojącą za celem. Można to łatwo zrobić, odpowiadając na cztery pytania:

  1. Co na co oszczędzasz?
  2. Gdzie będziesz przechowywać swoje pieniądze?
  3. Jak czy oszczędzisz na ten cel?
  4. Dlaczego czy cel jest dla ciebie ważny?

Oto przykład: załóżmy, że chcesz pojechać do Grecji w przyszłym roku i musisz zaoszczędzić 4000 dolarów, aby uniknąć finansowania podróży kartą kredytową. Wykonujesz obliczenia i zdajesz sobie sprawę, że musisz zaoszczędzić 400 dolarów miesięcznie, aby zaoszczędzić czas na podróż. Teraz czas na podłączenie Co, Gdzie, Jak I Dlaczego.

  • Co = Wycieczka do Grecji.
  • Gdzie = Wysokowydajne konto oszczędnościowe, założone specjalnie z myślą o oszczędnościach wakacyjnych.
  • Jak = Skonfigurujesz regułę oszczędzania polegającą na przenoszeniu 200 dolarów z konta czekowego do funduszu urlopowego dwa razy w miesiącu.
  • Dlaczego = Planowałeś tę podróż, aby spotkać się z rodziną mieszkającą w Grecji i nie chcesz przez to popaść w długi.

Kiedy przeliterujesz to w ten sposób, będziesz w stanie wyjaśnić, dlaczego ten cel jest dla Ciebie ważny i możesz powstrzymać się od opierania się na złych nawykach, takich jak korzystanie z karty kredytowej, jeśli nie będziesz trzymać się swojego planu oszczędnościowego. Przyjrzyj się ponownie tym pytaniom i swojemu celowi na całej swojej drodze do oszczędzania — może się okazać, że odpowiedzi się zmieniły i nie ma w tym nic złego.

Możesz wykorzystać ten proces do dowolnego celu finansowego, jaki sobie wyznaczyłeś, w tym spłacenia długów, oszczędzania na prezenty świąteczne, a nawet stworzenia funduszu awaryjnego.

2. Łącz zadania związane z pieniędzmi z innymi nawykami

Jeśli trudno ci znaleźć miejsce na budowanie nawyków finansowych, spróbuj przenieść swoje zadania finansowe na istniejące nawyki. Nazywa się to układaniem nawyków i zostało psychologicznie udowodnione, że pomaga w tworzeniu trwałych nawyków.

Wybierz coś, co już robisz regularnie i połącz z tym zadanie pieniężne. Na przykład, zanim rano otworzę Instagram, otwieram aplikację do budżetowania, aby przejrzeć transakcje z poprzedniego dnia. Jeśli regularnie ćwiczysz, dodaj do swojej rutyny zadanie związane z pieniędzmi. Na przykład, zanim wskoczysz do Peletonu, upewnij się, że wszystkie Twoje rachunki za dany tydzień zostały opłacone.

To łatwiejsze niż budowanie nowego nawyku, a będziesz zaskoczony, jak szybko wpadniesz w to.

3. Przemyśl ponownie nazwy swoich kont bankowych

Przeglądanie dwóch kont bieżących i pięciu kont oszczędnościowych w celu znalezienia tego właściwego jest nie tylko czasochłonne – jest też nudne.

Być może już nadajesz swoim kontom pseudonimy, ale radzę sprecyzować nazwy swoich kont. Coś ogólnego, jak „fundusz urlopowy” lub „oszczędności biznesowe” może być dokładne, ale nie jest zabawne.

Zamiast tego pomyśl, jak będziesz się czuć, gdy osiągniesz swój cel, i wykorzystaj to do nazwania swoich kont bankowych. Na przykład, jeśli planujesz założyć własną firmę i stworzyć poduszkę, dzięki której będziesz mógł odejść z pracy od 9 do 17, nadaj swojemu kontu nazwę „Odchodzę!” może być bardziej motywujące niż „oszczędności biznesowe”.

Oszczędzasz na konkretną podróż? Fundusz wakacyjny w Grecji może stać się Twoim funduszem „Santorini i bikini”. Spłacasz zadłużenie na karcie kredytowej? Zmień nazwę swojego konta oszczędnościowego na spłatę zadłużenia na np. „Jestem wolny!” Za każdym razem, gdy dodasz pieniądze do tych kont, otrzymasz nagrodę za swój przyszły sukces.

4. Znajdź kumpla od pieniędzy

Możesz czuć się odizolowany, gdy koncentrujesz się na celach finansowych – zwłaszcza jeśli unikasz wychodzenia do jedzenia lub na wydarzenia w czasie spłacania długu. Świetnym sposobem na utrzymanie się na właściwej drodze jest znalezienie kogoś, kto będzie Cię rozliczał. Może to być przyjaciel, członek rodziny lub zaufany współpracownik. Poszukaj kogoś, kto ma umiejętności finansowe, które podziwiasz, lub kogoś, kto przechodzi podobną sytuację. Jeśli masz nadzieję spłacić zadłużenie na karcie kredytowej do nowego roku, sprawdź, czy ktoś w Twoim kręgu ma ten sam cel. Możecie się wzajemnie kibicować i pomagać sobie nawzajem w zachowaniu odpowiedzialności.

Zalecam planowanie regularnych odpraw ze swoim partnerem finansowym, aby pozostać na dobrej drodze. Możesz umówić się na cotygodniową rozmowę Zoom lub randkę przy kawie, aby porozmawiać o swoich celach i postępach.

5. Graj w osiąganie swoich celów

Załóżmy, że planujesz wycieczkę na Santoryn, ale Twoi znajomi mają inne cele związane z oszczędzaniem. Wiem, że myślenie o oszczędzaniu wystarczającej kwoty na fundusz awaryjny, wakacje lub święta jest stresujące. Dlaczego nie sprawić, że Twój cel oszczędzania stanie się zabawą dzięki grze?

Na przykład, być może ty i twoi przyjaciele unikacie wspólnych posiłków przez miesiąc, aby odłożyć więcej pieniędzy na kontach oszczędnościowych. Możecie pociągnąć siebie nawzajem do odpowiedzialności, wymieniając się pomysłami na przygotowanie posiłków, dzieląc się kwotą, jaką co tydzień przekazujecie do swoich oszczędności, a nawet nagradzając się grupową kolacją, gdy wszyscy osiągniecie swoje indywidualne cele. Istnieje kilka wyzwań związanych z oszczędzaniem, które możecie wypróbować razem i możecie czuć się mniej odizolowani, ponieważ pracujecie nad osiągnięciem swojego celu ze znajomymi. Ile licealiści wiedzą o finansach osobistych? Nie wystarczy

Możesz znaleźć różne wyzwania związane z oszczędzaniem i nawiązać kontakt z ludźmi o podobnych poglądach w mediach społecznościowych. Poszukaj wyzwań takich jak „listopad bez wydatków”, w których możesz wziąć udział z innymi ludźmi na całym świecie, którzy mają ten sam cel.

6. Stwórz ciekawe sposoby śledzenia swoich celów

Przenoszenie pieniędzy z jednego konta na drugie przy każdej wypłacie nie jest zbyt ekscytujące. Jeśli Twój cel wydaje się poza zasięgiem, może się również wydawać, że małe kroki, które podejmujesz co tydzień, nie popychają Cię do przodu. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, wykaż się kreatywnością w śledzeniu celów.

Jeśli tak jak ja potrzebujesz pomocy w wizualizacji celów, pomocne mogą okazać się wykresy i moduły śledzące w różnych kolorach. Można nawet pójść o krok dalej. Na przykład, gdy chciałem adoptować psa, byłem przytłoczony możliwością zaoszczędzenia całkowitych kosztów potrzebnych na opiekę nad zwierzęciem i zaopatrzenie. Stworzyłem więc wykres oszczędności fizycznych w kształcie prawdziwego psa (jak ten) i trochę tego dodawałam za każdym razem, gdy odkładałam pieniądze na ten cel. Robiłam to codziennie, dzięki czemu widziałam, jak powoli zbliżam się do celu. Nie ma znaczenia, czy wydawało się to głupie – zadziałało.

Nie każdego motywuje ten sam sposób. Możesz preferować solidny arkusz kalkulacyjny, w którym widzisz, jak Twoje oszczędności rosną, a zadłużenie maleje. Możesz też zaangażować swoje dzieci lub współmałżonka, aby osiągnięcie celów stało się jeszcze bardziej znaczące i przyjemne dla całej rodziny.

Spraw, aby Twoje pieniądze pracowały dla Ciebie

Będziemy musieli radzić sobie z pieniędzmi przez resztę naszego życia – dlaczego więc nie bawić się nimi? Spraw, aby zarządzanie swoimi pieniędzmi było tak proste i przyjemne, jak to tylko możliwe. W ten sposób niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zmęczony lub pozbawiony motywacji, będziesz mieć plan, którego nie będzie trudno się trzymać. Jeśli popełnisz błąd, daj sobie łaskę i wróć do niego. Twoje przyszłe ja będzie ci wdzięczne.

Więcej porad dotyczących pieniędzy:



Zrodlo