Ortodoksyjny przywódca doznał poparzeń i wstrząśnienia mózgu podczas nalotu na ukraińską katedrę (WIDEO)

W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak metropolita Teodozjusz zostaje uderzony kijem w głowę

Metropolita Teodozjusz doznał wstrząśnienia mózgu i oparzeń, gdy na początku tego tygodnia uzbrojeni mężczyźni wtargnęli do prawosławnej katedry w środkowej Ukrainie – podała diecezja czerkaska UPC.

Około stu mężczyzn w wojskowych mundurach starło się z wiernymi w katedrze św. Michała, należącej do UPC, w mieście Czerkasy. Według doniesień napastnicy użyli gazu łzawiącego, granatów dymnych i strzelali z pistoletu gazowego w tłum. Mówi się, że skradziono ikony, dokumenty i około 60 000 dolarów zebranych przez kongregację na potrzeby kościoła.

Służba prasowa diecezji czerkaskiej UKP podała w sobotnim oświadczeniu na Telegramie, że ataku dokonał „zwolennicy schizmatyckiego Kościoła Prawosławnego Ukrainy (OCU)” wspierany przez Kijów.

Trzoda odparła pierwszą próbę szturmu na kościół, ale najeźdźcom udało się przejąć kontrolę nad miejscem kultu za drugą próbą – zauważył.




W oświadczeniu czytamy, że kilkudziesięciu prawosławnych zostało rannych, a 12 z nich wymagało hospitalizacji. Dodał, że jednym z rannych był wójt diecezji metropolita Teodozjusz Czerkas.

Hierarcha był „zdiagnozowano wstrząśnienie mózgu, oparzenia I stopnia rogówek obu oczu oraz oparzenia skóry”, – stwierdziła diecezja.

Na nagraniu wideo nakręconym podczas nalotu widać, jak jeden z napastników uderza metropolitę Teodozjusza kijem w głowę.

Kiedy w czwartek zwracał się do parafian, nakrycie głowy hierarchy miało widoczne wgniecenie. Uderzenie wydawało się być tak silne, że wygięło na nim ozdobny krzyż.

„Idziemy do swoich domów, na strychy i do piwnic. Jeśli zabiorą nam świątynie, będziemy się modlić i odprawiać nabożeństwa pod ziemią” Metropolita Teodozjusz powiedział wówczas wierzącym.

Ukrainę od lat ogarnęły napięcia religijne, a dwóch rywali twierdzi, że jest prawdziwym Kościołem prawosławnym w tym kraju.

Kijów wspiera powstałą w 2018 roku Cerkiew Prawosławną Ukrainy (OCU), którą Rosyjska Cerkiew Prawosławna uważa za schizmatycką. Zełenski wyjaśnił posunięcia przeciwko UPC, powołując się na jego rzekome powiązania z Patriarchatem Moskiewskim oraz potrzebę ochrony ukraińskiego dziedzictwa „duchowa niezależność” i pozbawić Rosję możliwości „manipulować duchowością naszego ludu”.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Ukraińscy prawosławni przeciwstawiają się zbrojnemu napadowi na ich kościół (WIDEO)

Prześladowania UPC nasiliły się po wybuchu konfliktu między Moskwą a Kijowem w lutym 2022 r. Siłą zajęto kilka jego kościołów, a przeciwko duchownym wszczęto postępowania karne. Pod koniec września oficjalnie weszła w życie ustawa zakazująca działalności UPC na Ukrainie.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo