ONZ twierdzi, że wojna Izraela ze Strefą Gazy cofnęła rozwój kraju o 69 lat

Z oceny UNDP wynika, że ​​w 2024 r. ubóstwo przekroczy 74 procent, dotykając 4,1 miliona ludzi na terytorium Palestyny.

Z nowego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że ​​wojna Izraela ze Strefą Gazy cofnęła wskaźniki rozwoju, takie jak zdrowie i edukacja, o prawie 70 lat, a kolejne miliony Palestyńczyków znalazły się poniżej progu ubóstwa.

W opublikowanym we wtorek raporcie Program Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNDP) stwierdził, że ogólna gospodarka palestyńska jest obecnie o 35 procent mniejsza w porównaniu z rokiem temu, na początku izraelskiej ofensywy w Gazie, a bezrobocie „potencjalnie rośnie” do szacunkowych 49,9 procent.

Badania UNDP wykazały, że wskaźnik rozwoju społecznego (HDI) dla Gazy, miara „przeciętnych osiągnięć w kluczowych wymiarach rozwoju społecznego”, ma spaść do poziomu szacowanego na rok 1955, „wymazując ponad 69 lat postępu”.

Oczekiwano, że na okupowanym Zachodnim Brzegu wskaźnik HDI spadnie do poziomu „odzwierciedlającego stratę 16 lat” – stwierdzono w raporcie, ostrzegając, że „prawdopodobnie ulegnie dalszemu pogorszeniu”, jeśli izraelskie ataki wojskowe nasilą się.

Stwierdzono, że wskaźnik ubóstwa w całej enklawie w tym roku prawie się podwoi i wyniesie 74,3%. Z raportu wynika, że ​​w sumie na całym terytorium Palestyny, w tym w Strefie Gazy i na okupowanym Zachodnim Brzegu, za zubożonych uważa się obecnie 4,1 miliona ludzi, przy czym w samym zeszłym roku liczba ta wzrosła o 2,61 miliona.

„Państwo Palestyna doświadcza bezprecedensowego poziomu niepowodzeń” – powiedziała Chitose Noguchi, przedstawicielka UNDP z Deir el-Balah w środkowej Gazie.

Szef UNDP Achim Steiner powiedział agencji prasowej AFP, że bezpośrednie konsekwencje wojny w postaci zniszczenia infrastruktury, a także ubóstwa i utraty środków do życia „są ogromne”.

„Z tej oceny społeczno-ekonomicznej jasno wynika, że ​​poziom zniszczeń cofnął państwo Palestyna o lata, jeśli nie dekady, jeśli chodzi o ścieżkę rozwoju” – dodał Steiner.

Steiner powiedział, że nawet jeśli pomoc humanitarna będzie dostarczana co roku po zakończeniu wojny, gospodarka palestyńska nie powróci do poziomu sprzed kryzysu przez co najmniej dekadę.

W badaniu wskazano również, że w wyniku izraelskiej kampanii bombowej w Gazie zebrano 42 miliony ton gruzu, stwarzając poważne zagrożenie dla zdrowia.

Z raportu wynika, że ​​zniszczenie paneli słonecznych jest szczególnie niebezpieczne ze względu na uwalniany przez nie ołów i inne metale ciężkie.

Interactive_OneYearofGaza_3_Materiały wybuchowe i koszt szkód-1728224909

We wtorek Agencja ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA) wystosowała pilny apel o wstrzymanie walk w północnej Strefie Gazy, aby umożliwić pomoc humanitarną dotarcie do uwięzionych tam cywilów.

W poście na portalu X szef UNRWA Philippe Lazzarini poinformował, że pracownicy agencji zgłosili, że w regionie dotkniętym wojną nie mogą znaleźć żywności, wody ani lekarstw.

„Wszędzie unosi się zapach śmierci, ciała leżą na drogach lub pod gruzami. Odmawia się misji mających na celu oczyszczenie ciał lub zapewnienie pomocy humanitarnej” – powiedział.

Biuro ds. Mediów Rządu Gazy podało, że od początku wojny Izraela w Gazie siły izraelskie uniemożliwiały wjazd „ponad ćwierć miliona ciężarówek z pomocą i towarami”, przez co 96 procent ludności boryka się z wysokim poziomem niedoborów żywności.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy od 7 października 2023 r. w izraelskich atakach zginęło co najmniej 42 718 osób, a 100 282 zostało rannych.

Zrodlo