OECD w bezprecedensowym posunięciu odwołuje misję antykorupcyjną na Węgry

Organizacja z siedzibą w Paryżu powołuje się na niezastosowanie się rządu do poprzednich zaleceń, niektórych sprzed ponad dziesięciu lat.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) odwołała misję na Węgry mającą na celu omówienie środków antykorupcyjnych – podaje, powołując się na brak działań rządu zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami.

We wtorek węgierski rząd nie zareagował natychmiast po tym, jak OECD w oświadczeniu stwierdziła, że ​​jest to pierwszy przypadek odwołania misji na tak wysokim szczeblu.

Zaplanowane na wtorek i środę spotkanie zostało odwołane ze względu na to, co OECD określiło jako niezdolność rządu premiera Viktora Orbana do zapewnienia wystarczającej reprezentacji ministrów i urzędników wyższego szczebla na to wydarzenie.

„Misja wysokiego szczebla, o której zdecydowała Grupa Robocza ds. Przekupstwa w grudniu 2023 r., miała zaradzić temu, że rząd Węgier nie poczynił wymiernych postępów w realizacji długotrwałych zaleceń” – stwierdziła OECD we wtorek w oświadczeniu.

Wiązały się one z tym, co OECD określiła jako brak zrozumienia przez rząd Węgier kwestii narażenia na ryzyko przekupstwa zagranicznego, brak strategii wykrywania i prowadzenia dochodzeń w sprawie przypadków przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych oraz brak jasności prawnej w odniesieniu do odpowiedzialności przedsiębiorstw za przekupstwo zagraniczne.

OECD stwierdziła, że ​​niektóre z jej zaleceń pochodzą sprzed ponad dziesięciu lat.

„Grupa Robocza pozostaje również poważnie zaniepokojona niskim poziomem egzekwowania przepisów dotyczących przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy na Węgrzech” – stwierdzono.

OECD stwierdziła, że ​​wdroży dodatkowe środki, aby rząd węgierski mógł ponownie zaangażować się na odpowiednim szczeblu i przedstawi projekt planu proponowanych kroków w celu usunięcia niedociągnięć zidentyfikowanych przez jej grupę roboczą.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone od dawna ostrzegały przed alarmującym poziomem korupcji o charakterze politycznym na Węgrzech i wyrażały zaniepokojenie stanem demokracji i praworządności na Węgrzech. Bruksela zawiesiła miliardowe finansowanie UE, próbując nakłonić Orbana do rozwiązania tych problemów.

Protesty wybuchły na Węgrzech w marcu po opublikowaniu nagrania przez byłego specjalistę od rządu, który stał się krytykiem, Petera Magyara, który twierdził, że dowodzi, że najwyżsi urzędnicy są skorumpowani.

Protestujący domagali się dymisji Orbana i jego głównego prokuratora.

Zrodlo