Od 25 do 27 października w Almudévar rozpoczyna się pierwsza edycja Extrarradios

On Festiwal na przedmieściach Odbywa się na terenie dwóch gmin regionu Hoya de Huesca, od 25 do 27 października w Almudévar i od 31 października do 3 listopada w Ayerbe.

Ze względu na prognoza pogody i inne dostosowania logistyczneniektóre zostały wykonane modyfikacje w programowanie Przedmieść w Almudevar. Las występy zaplanowany w Balsa de la Culada przeniosą się do Covered Plaza. Ponadto magik i Komik Pepín Banzo, który pierwotnie miał wystąpić w niedzielę 27 października, wystąpi w sobotę 26 października. I w końcu, zamiast Szumma[Ø]Ra, Jorge Casasnovas dołączy do programu 25 października.

Festiwal Extrarradios rozpoczyna swój program w ten weekend w Almudévar z różnorodną propozycją obejmującą m.in wystawy, taniec, teatr i koncerty, których celem jest wzbudzenie refleksji na tematy takie jak cenzura, wolność słowa i opór kulturowy. Koncepcje te ujęte zostały w oś tematyczną pierwszego wydania: „Dysydencja”.

W piątek 25 października o godzinie 19:00 wystawa „Czy jesteście cenzurowani? 12 wielkich sukcesów anulowania w komiksie hiszpańskim” w Sali Wystawowej Almudévar. Wystawa, której kuratorem jest Óscar Senar, prezentuje prace dwunastu prestiżowych autorów komiksów: Bernardo Vergary, Camille Vannier, Xcar Malavida, Mamen Moreu, Sara Soler, Paco Alcázar, Marina Velasco, Dani García-Nieto, Alfonso Zapico, Luis Bustos, El Vázquez i Jose Domingo. Artykuły te omawiają najważniejsze przypadki cenzury i prześladowań w historii komiksu w Hiszpanii, od czasu porwania ¡Cu-Cut! w 1905 r. aż do wydania „El Jueves” w 2007 r. Wystawę można oglądać do 15 listopada. Na otwarcie zabrzmi muzyka punkowa lokalnego zespołu Null in the Covered Plaza.

A o godzinie 20:00 w Centrum Kultury Almudévar wystąpi gitarzysta, producent i kompozytor z Saragossy Jorge Casasnovas, który także uczestniczy w Ayerbe wraz z Júlią Cruz, zaprezentuje swoją twórczość łączącą elementy jazzu, folkloru i muzyki elektronicznej. Casasnovas wydał swoją pierwszą EP-kę Agua Menudita w 2021 roku i współpracował z takimi artystami jak Marc Ribot i Niño de Elche. Następny w kolejce będzie zespół Nomadesutworzony przez Alaoua Idir (oud), Alaina Angeli (saksofon), Etienne Lecomte (flety) i Laurenta Guittona (tuba), zaprezentuje swój album Afrique. Ten kwartet z Francji proponuje muzyczną podróż pomiędzy Maghrebem a Europą, łącząc tradycyjną muzykę z dialogami kulturowymi, które tworzą pomosty między Wschodem a Zachodem.

W sobotę 26 października o godzinie 12:30 w Covered Plaza Pepín Banzo będzie zabawiał uczestników swoim wyjątkowym widowiskiem muzycznym, magicznym i humorystycznym, przeznaczonym dla wszystkich widzów.

Rozpocznie się po południu o 17:30 w Covered Plaza spektakl taneczny „Ciała Dysydentów”w którym zaprezentowano trzy spektakle choreograficzne: „Tutaj pustynia nie ma już początku ani końca” Laury López Muñoz, „Tramallar” Carlosa Campo Vecino oraz „Powiedział patelnię do rondla” Pabla Péreza Alonso. Prace poruszają takie tematy jak izolacja społeczna, obcość wobec innych, różnorodność seksualna, tolerancja czy wolność ciał w obliczu ucisku.

O godzinie 19:30 w Centrum Kultury Almudévar przy ul monolog „Infiltrated in Vox” Teatro del Barrio, niedawna National Theatre Award 2024. W przedstawieniu tym występuje pochodzący z Huesca pisarz, dziennikarz i aktywista Moha Gerehou, były prezes SOS Racism Spain. Gerehou debiutuje w języku scenicznym, aby promować świadomość i ruch antyrasistowski, demontując dyskryminujący przekaz szerzony przez skrajną prawicę. Ostatnio był zaniepokojony tym, jak wiele osób czuje się rasistami, wzmacniając ich pozycję. W ten sposób wpadł na pomysł infiltracji VOX, stwierdzając, że bycie Hiszpanem powtarzał się jeszcze częściej niż Santiago Abascal.

Sobotni wieczór zakończy się koncertem „Artistic Incorrectness” w Almudévar Coliseum. Ten eklektyczny wieczór proponuje cztery różne sposoby podejścia do sprzeciwu poprzez kreatywność. O 22:00 Dorian Wood, multidyscyplinarny artysta mieszkający w Stanach Zjednoczonych, którego twórczość stara się rzucić wyzwanie tradycjom i systemom marginalizującym ludzi, zaprezentuje specjalny spektakl, w którym wykona całość „Nie chcę tego, czego Have’t Got”, innowacyjny album Sinéad O’Connor w intymnym formacie głosu i fortepianu, będący hołdem dla niedawno zmarłej piosenkarki i autorki tekstów. O godzinie 23:00 María Rodés, jeden z najwybitniejszych głosów współczesnej sceny muzycznej, będzie bronić utworów z nagranej w 2014 roku płyty Maria Canta Copla, za pomocą której próbowała obalić uprzedzenia dotyczące gatunku muzycznego, który jest bardzo często demonizowany. Na tym albumie wykonała covery popularnych powojennych piosenek hiszpańskich, oryginalnie wykonywanych przez takie kultowe postaci, jak Lola Flores, Concha Piquer i Marifé de Triana. O północy na scenie pojawi się LaPili, wszechstronna artystka z La Manchy, która burzy stereotypy i przełamuje schematy swoją wybuchową i waleczną mieszanką dźwięków trap, reggaeton i urban. DJ Rizos zakończy wieczór o godzinie 1:00 swoimi sesjami pełnymi rytmu i eklektyzmu. Dojazd uczestników będzie zapewniany autobusem; Bilety w obie strony można kupić pod linkiem: https://www.eventbrite.com/cc/autobuses-extrarradios-2024-3759329

Programowanie Domingo 27 października rozpocznie się o godzinie 16:00 w Centrum Kultury Almudévar, gdzie Wyświetlony zostanie kultowy film François Truffauta 451 stopni Fahrenheita, arcydzieło poruszające kwestię niebezpieczeństw cenzury i kontroli społecznej.

O godzinie 18:00 w krytym placu im Lalkarze z Binéfar zaprezentują Memoria Histriónica, dzieło skierowane do dorosłego odbiorcy. Utwór ten składa się z kilku części: dialogu Ubaldy, starej kobiety z przedmieść, z Matką Boską, napisanego przez Maríę de la O Lejárragę w pierwszej tercji XX wieku; część opisująca życie Don Joaquína Costy; wspomnienie powstania republikańskich kapitanów w Jaca w grudniu 1930 r., Galána i Garcíi Hernándezów; i greguerías Ramóna Gómeza de la Serna w czasach Republiki. Wszystko to prezentowane jest poprzez lalki, przedmioty i muzykę.

Obecna muzyka afrykańska stanowi wylęgarnię ekscytujących, oryginalnych i innowacyjnych propozycji, co zostanie potwierdzone przez Wieczór „Powstańcza Afryka” w Koloseum. O 19:00 wystąpi Avalanche Kaito, miejski griot z Burkinabe, który wraz z belgijskim duetem producentów Benjaminem Chavalem i Arnaudem Paquotte prowadzi ten projekt, oferując potężną mieszankę post-punka, elektroniki, free jazzu i rytmów afro. O 20:15 na scenę wyjdzie Ammar 808, tunezyjski specjalista od crossoverów muzyki Maghrebu z dźwiękami techno o niskiej częstotliwości. Jego inscenizacja jest zmysłowym spotkaniem tego, co wizualne i muzyczne. I na koniec o 21:30 wystąpi Kabeaushé, kenijski artysta, który określa siebie jako osobę niebinarną. Jest jedną z afrykańskich postaci o największej projekcji. Bez wysiłku łącząc psycho-soul, gospel, trap i dziwaczny funk, zaoferuje mistrzowski kurs na temat tego, jak być nie do pominięcia.

Bilety można nabyć na stronie extrarradios.com do godziny przed każdym wydarzeniem, można je także nabyć w kasie tuż przed spektaklami.

Zrodlo