NYT wysyła zawiadomienie o zaprzestaniu stosowania sztucznej inteligencji w związku z korzystaniem z treści

„The New York Times” wysłał do Perplexity zawiadomienie o „zaprzestaniu działalności”, żądając od firmy zaprzestania wykorzystywania treści gazety do celów generatywnej sztucznej inteligencji, oznajmił we wtorek startup, upamiętniając najnowsze starcie między wydawcą wiadomości a firmą zajmującą się sztuczną inteligencją.

Wydawca wiadomości stwierdził w piśmie, którego kopię udostępnił agencji Reuters, że sposób, w jaki Perplexity wykorzystuje jego treści, w tym do tworzenia podsumowań i innych rodzajów publikacji, narusza prawo autorskie. NYT odmówiło dodatkowego komentarza w tej sprawie.

Od czasu wprowadzenia ChatGPT wydawcy alarmują o chatbotach, które mogą przeczesywać Internet w celu wyszukiwania informacji i tworzenia podsumowań akapitów dla użytkownika.

W liście do Perplexity z 2 października NYT zażądał od firmy zajmującej się sztuczną inteligencją „natychmiastowego zaprzestania wszelkiego obecnego i przyszłego nieautoryzowanego dostępu i wykorzystywania treści „The Times”.

Zwróciła się także do firmy Perplexity o dostarczenie informacji na temat sposobu uzyskiwania dostępu do witryny wydawcy pomimo podejmowanych działań zapobiegawczych.

Z listu wynika, że ​​zakłopotanie zapewniało wydawców, że przestaną używać technologii „pełzania”. Mimo to NYT stwierdził, że jego treść nadal pojawia się w Perplexity.

„Nie zbieramy danych w celu tworzenia podstawowych modeli, ale raczej indeksujemy strony internetowe i przedstawiamy oparte na faktach treści w postaci cytatów, aby uzyskać informacje na temat odpowiedzi, gdy użytkownik zadaje pytanie” – powiedział Perplexity agencji Reuters.

Startup powiedział również, że planuje odpowiedzieć w wyznaczonym przez NYT terminie 30 października na dostarczenie żądanych informacji.

NYT prowadzi także spór z OpenAI, którą pozwał pod koniec ubiegłego roku, oskarżając firmę o wykorzystywanie milionów artykułów w gazetach bez pozwolenia na szkolenie chatbota AI.

Na początku tego roku Reuters poinformował, że wiele firm zajmujących się sztuczną inteligencją omija standard sieciowy używany przez wydawców w celu blokowania skrobania ich danych wykorzystywanych w generatywnych systemach sztucznej inteligencji.

Firma Perplexity spotkała się z oskarżeniami ze strony organizacji medialnych, takich jak Forbes i Wired, o plagiat ich treści, ale od tego czasu uruchomiła program podziału przychodów, aby rozwiać pewne obawy zgłaszane przez wydawców.

© Thomson Reuters 2024

Zrodlo