Nigeryjski urząd celny wystawi na aukcji pojazdy i kontenery pracujące w godzinach nadliczbowych po upływie 30-dniowego okresu karencji

Nigeryjska Służba Celna (NCS) przyznała importerom i agentom 30-dniowy okres karencji na przetworzenie i odprawę kontenerów i pojazdów znajdujących się w godzinach nadliczbowych obecnie znajdujących się w różnych komendach, zgodnie z przepisami ustawy NCS Act z 2023 r., w związku z przystąpieniem do wystawiania tych przedmiotów na aukcji po upływie okresu karencji.

W publicznym ogłoszeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej Służba poradziła importerom i agentom, aby odprawili swoje towary w określonym terminie, aby uniknąć przepadku na rzecz rządu federalnego Nigerii.

Niniejsza dyrektywa wraz z wnioskiem ex-parte o numerze pozwu: FHC/L/MISC/680/2024 z dnia 15 października 2024 r. została opublikowana w celu poinformowania opinii publicznej.

Oświadczenie dotreklamy, „W związku z tym importerzy/agenci towarów pracujących w godzinach nadliczbowych mają 30-dniowy okres karencji od daty tej publikacji na przetworzenie i odprawę towarów lub przekazanie ich Rządowi Federalnemu Nigerii”.

„Proszę pamiętać, że zgodnie z ustawą NCS Act 2023 nigeryjska służba celna rozpocznie aukcję wszystkich nieodprawionych towarów w nadgodzinach natychmiast po upływie okresu karencji”.

Co powinieneś wiedzieć

Niedawna dyrektywa Nigeryjskiej Służby Celnej (NCS) wynika z ciągłych wyzwań związanych z gromadzeniem się towarów w godzinach nadliczbowych – kontenerów i pojazdów pozostawionych przez dłuższy czas bez odprawy w portach i komendach granicznych.

  • Towary te zaliczane są do nadgodzin, jeżeli pozostają nieodebrane przez okres dłuższy niż 30 dni od przybycia na lotniska lub 90 dni w portach morskich, przyczyniając się do zatorów w portach i magazynach. Z biegiem lat zaległości w dostawach takich towarów wpływały na efektywność logistyki handlowej w Nigerii, powodując wyższe koszty operacyjne dla władz portowych i opóźnienia w obsłudze ładunków.
  • Historycznie rzecz biorąc, sprzedaż na aukcji nieodprawionych towarów była strategią stosowaną przez władze celne w celu odzyskania dochodów i zwolnienia miejsca w zatłoczonych terminalach. Jednak poprzednie próby spotkały się z krytyką w postaci zarzutów faworyzowania w procesie aukcji i sporów dotyczących przejrzystości.
  • Na początku 2024 roku Służba Celna poinformowała o uruchomieniu unowocześnionego portalu e-aukcyjnego umożliwiającego przejrzystą utylizację towarów zajętych i nadgodzinowych. Platforma uruchomiona 15 stycznia 2024 r. stanowi zwrot w kierunku większej przejrzystości i dostępności w procesie aukcyjnym.
  • Aby wziąć udział w programie, osoby fizyczne muszą posiadać ważny numer identyfikacji podatkowej (TIN) wydany przez Federalny Urząd Skarbowy (FIRS). Ten NIP należy zweryfikować na platformie TaxPro Max, dzięki czemu do składania ofert uprawnione będą wyłącznie osoby spełniające obowiązki podatkowe.
  • Dodatkowo od uczestników wymagane jest posiadanie aktywnego adresu e-mail, niezbędnego do rejestracji w portalu. Ten krok ułatwia komunikację pomiędzy NCS a oferentami w trakcie całego procesu aukcji.

Zrodlo