Nigeria@64: Przewodniczący Senatu Bamidele prosi przywódców o zaprzestanie wyzwań podważających zbiorowy dobrobyt

Przywódca większości w Senacie Mike Bamidele zlecił przywódcom Nigerii unikanie wyzwań podważających zbiorowy dobrobyt naszej ojczyzny, podczas gdy Nigeryjczycy grają w bębny, aby uczcić dzisiejsze obchody 64. Dnia Niepodległości.

Przywódca zamieścił tę radę w przesłaniu gratulacyjnym skierowanym do Nigeryjczyków i stwierdził, że:

„1 października w sposób oczywisty oznacza dzień o znaczeniu narodowym w naszej historii jako federacji 36 stanów i Federalnego Terytorium Stołecznego. Dla nas wszystkich jest to dzień podwójnego świętowania, kiedy Nigeria będzie obchodzić 64. rocznicę uzyskania niepodległości politycznej i 110. rocznicę istnienia jako jedna formacja polityczna.

„Dzięki tym kamieniom milowym Nigeria rzeczywiście przeszła długą drogę pomimo trudnych i burzliwych czasów, przez które przeszła w tych okresach. Jesteśmy jednak narodem przechodzącym transformację społeczno-gospodarczą i polityczną, która, jak sądzę, wkrótce przyniesie pożądane rezultaty.

„Po 64 latach niepodległości politycznej i 110 latach istnienia korporacji na nas wszystkich spoczywa teraz obowiązek skupienia naszej energii i intelektu na tym, co w głównej mierze łączy nas jako federację, a nie na tym, co jeszcze bardziej nas podzieli według naszych błędów etniczno-politycznych i religijnych.

„W tym trudnym czasie musimy zdecydowanie zająć się tym, co łatwo nas dzieli i podgrzewa naszą politykę, aby zbudować odporną federację, która będzie działać dla wszystkich. Ważne jest, aby wszyscy przywódcy polityczni lub społeczno-kulturowi, religijni lub tradycyjni, społeczności lub profesjonaliści zwarli szeregi i osiągnęli konsensus w sprawie zakończenia haniebnych wyzwań podważających nasz zbiorowy dobrobyt, harmonię narodową i stabilność polityczną.

„Taki zjednoczony front stał się obecnie koniecznością w tym pomyślnym czasie, gdy w Zgromadzeniu Narodowym trwa przegląd Konstytucji Federalnej Republiki Nigerii z 1999 r. (z późniejszymi zmianami). Nie ma lepszego momentu na dokonanie przeglądu naszej federalnej struktury zarządzania niż teraz w celu stworzenia federacji, która będzie bardziej wydajna, funkcjonalna i responsywna.

„Otrzymaliśmy już 37 nowych memorandów od różnych grup interesu z całego kraju. Powracamy także do 16 projektów ustaw o zmianie konstytucji odziedziczonych od IX Zgromadzenia Narodowego. Zanim w styczniu 2025 r. rozpoczną się przesłuchania publiczne w sprawie przeglądu konstytucji, jesteśmy otwarci na więcej memorandów ze strony wszystkich grup interesu.

„Otrzymaliśmy m.in. memoranda o konieczności powołania Policji Państwowej; przyjąć głosowanie w diasporze; umocnić autonomię finansową rad samorządowych; pogłębić niezależność sądownictwa; zapewnić kobietom specjalne miejsca w Zgromadzeniu Narodowym i Państwowych Izbach Zgromadzenia oraz utworzyć Krajową Radę Tradycyjnych Władców. Więcej memorandów mile widzianych.

„Proces przeglądu Konstytucji z 1999 r. jest jednoznaczny, jak zapisano w art. 9 ust. 2 pkt 3. Jest to podejście zbiorowe, które wymaga wkładu nie całej legislatury federalnej i stanowej, ale także wkładu wszystkich interesów w całej federacji. Kontynuując przegląd, obiecujemy, że nie pozostawimy żadnego zainteresowania zadaniem utorowania nowej drogi dla naszej ukochanej ojczyzny. I Nigeria będzie przez to lepsza.

Wszystkiego najlepszego z okazji 64. rocznicy odzyskania niepodległości

Zrodlo