Nigeria potrzebuje ponad 50 miliardów dolarów na pokrycie deficytu infrastruktury do roku 2030-SEC

Dyrektor generalny Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), dr Emomotimi Agama, wskazał, że środki wymagane do uzupełnienia deficytu infrastruktury w Nigerii do 2030 r. znacznie przekraczają 50 miliardów dolarów.

Agama złożył takie oświadczenie podczas rozmowy z Gwizdek na marginesie drugiego dnia programu dla zainteresowanych stron pt. „Finansowanie przyszłości w Nigerii” zorganizowanego przez Międzynarodową Korporację Finansową (IFC) i Instytut Milken w Lagos.

Zdaniem DG SEC, chociaż zidentyfikowano potrzeby finansowe, podanie dokładnych danych liczbowych jest trudne ze względu na dynamiczny charakter sytuacji, szczególnie biorąc pod uwagę zmienność rynku.

Jednakże wymagana kwota z pewnością liczy się w bilionach, aby zaspokoić potrzeby infrastrukturalne Nigerii.

„Od chwili obecnej do roku 2030 potrzebna kwota znacznie przekracza 50 miliardów dolarów. Wymagania infrastrukturalne są ogromne i obejmują 36 stanów i Federalne Terytorium Stołeczne. Potrzebujemy finansowania na drogi, lotniska, opiekę zdrowotną, edukację, rolnictwo – jest ono kompleksowe” – powiedział.

Agama zauważyła, że ​​Nigeria może wykorzystać lokalny rynek, aby wypełnić lukę, dodając, że potencjał nigeryjskiego rynku kapitałowego, zwłaszcza pod względem zadłużenia, nie został w pełni zbadany, głównie z powodu braku świadomości.

„Rynek kapitałowy jest kluczowym wskaźnikiem każdej gospodarki. Nigeryjczycy mogą finansować rynek kapitałowy, aby osiągnąć swoje cele i uczynić rynek kapitałowy integralną z gospodarką narodową.

„Uznając, że prezydent Bola Tinubu postawił sobie za cel rozwój gospodarki o wartości 1 biliona dolarów, wierzymy, że jest to możliwe do osiągnięcia. Można tego dokonać poprzez rynek kapitałowy, górnictwo, ropę i gaz, rolnictwo, budownictwo, rozwój budownictwa mieszkaniowego i nie tylko.

„Infrastruktura odgrywa kluczową rolę i jeśli weźmie się pod uwagę wszystko, co musimy zrobić, aby pobudzić gospodarkę, zdamy sobie sprawę, że ten cel jest bardzo możliwy” – powiedział.

Wypowiadając się na temat programu, dyrektor ds. rynków kapitałowych i inwestycji skarbowych w IFC, pan Tom Ceusters, powiedział, że wydarzenie miało na celu edukację organów regulacyjnych średniego szczebla i uczestników infrastruktury rynkowej.

Jak dodał, do tej pory wykształciło się około 224 absolwentów z 56 krajów, w tym 22 z Nigerii.

Według niego IFC jest usatysfakcjonowana po 8 latach partnerstwa z krajową gospodarką, mówiąc: „Myślę, że rezultaty programu są bardzo wymierne. Jak widzimy z dyrektorem generalnym SEC. Jest absolwentem programu 6-7 lat temu. I widzimy to w wielu miejscach, gdzie uczestnicy programu wykorzystują swoją karierę najlepiej jak potrafią i mają wpływ na regulacje obowiązujące w krajach, w których działają.

„Oceniamy zmiany w przepisach. Ile propozycji jest zgłaszanych? Tak oceniamy wpływ programu, który miał bardzo duży wpływ na postęp we wprowadzaniu nowych produktów na rynek; i regulacji w zakresie rozwoju rynku kapitałowego.

W swoim komentarzu dyrektor operacyjny i dyrektor finansowy Milken Institute pan John Hunter stwierdził, że program to dobry początek.

Odnosząc się do tego, co organ regulacyjny musi zrobić, aby zapewnić finansowanie deficytów infrastruktury, poradził, że „muszą uczynić rynek atrakcyjnym, przyjrzeć się wszystkim podstawowym elementom łatwości prowadzenia działalności gospodarczej i zbadać, co czyni Cię atrakcyjnym, a co mniej atrakcyjnym.

Afryka ma siłę przetargową. Ogromna populacja jest atutem. Mają dobrą historię do opowiedzenia, w przeciwieństwie do powszechnego postrzegania”.

Zrodlo