Nigeria, Brazylia i Kolumbia chcą wprowadzenia prawa zakazującego importu kakao, a sześć innych krajów do Europy zawieszone

Przed wejściem w życie rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie wylesiania (EUDR) 30 grudnia 2024 r. Argentyna, Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Honduras, Indonezja, Nigeria, Paragwaj i Peru wyraziły obawy dotyczące wpływu tego prawa.

Ustawa ma na celu wprowadzenie zakazu importu siedmiu towarów na rynki europejskie od 31 grudnia 2024 r.

Siedem towarów to kakao, kawa, wołowina, olej palmowy, soja, guma i drewno.

W raporcie Światowej Organizacji Handlu, do którego miał dostęp TO ŚWISTAKkraje te, do których dołączyło kilka innych, wyraziły obawy dotyczące wpływu nowego rozporządzenia na handel.

Uznając cel tej polityki, skrytykowali EUDR jako środek jednostronny o charakterze represyjnym.

Zwrócili także uwagę na brak jasnych wytycznych dotyczących przepisów wykonawczych, gdyż do ich wdrożenia pozostały zaledwie trzy miesiące.

W raporcie napisano: „Kilku członków podkreśliło ryzyko znaczących zakłóceń w handlu, szczególnie dla drobnych rolników w gospodarkach rozwijających się, którzy mogą mieć trudności z przestrzeganiem przepisów i grozić im wykluczenie z rynku europejskiego ze względu na moce produkcyjne.

„Inni argumentowali, że rozporządzenie jest niepotrzebne i stwarza nadmierne obciążenia dla producentów w gospodarkach o niskim ryzyku wylesiania”.

Niektórzy członkowie wzywali do dalszych konsultacji z UE w tej sprawie i nalegali, aby UE opóźniła wdrożenie rozporządzenia i egzekwowanie kar do czasu rozwiązania tych problemów.

WTO odnotowała, że ​​w dniu 11 września wystosowała pismo do UE, w którym zwróciła się o zawieszenie pożyczki na wylesianie.

Zrodlo