Niemcy wykrywają pierwszy przypadek nowego wariantu mpox

Światowa Organizacja Zdrowia już wcześniej uznała tę infekcję za stan zagrożenia zdrowia publicznego na skalę światową

Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) ds. zdrowia publicznego Niemcy zgłosiły pierwszy przypadek nowego wariantu mpox. Organ ds. zdrowia podkreślił, że ryzyko dla szerszej populacji pozostaje niskie.

W sierpniu w kilku krajach afrykańskich, przede wszystkim w Demokratycznej Republice Konga, wystąpił gwałtowny wzrost liczby przypadków choroby wirusowej, co skłoniło Światową Organizację Zdrowia do ogłoszenia mpoxu stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Chociaż według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób przypadki wariantów wirusa kladu 1 i kladu 2 zgłoszono w ponad 120 krajach, szczególnie niepokojący wariant, nazwany kladem 1b, zidentyfikowano dotychczas jedynie w kilku krajach poza Demokratyczną Republiką Konga, w tym Indiami, Tajlandią i Szwecją.

WHO określiła klad 1b jako bardziej zaraźliwy i bardziej niebezpieczny niż poprzednie warianty, ale eksperci ds. zdrowia publicznego stwierdzili, że wciąż jest zbyt mało wiarygodnych danych na ten temat.

We wtorkowym oświadczeniu RKI ogłosiło, że 18 października po raz pierwszy wykryto w Niemczech nowy wariant wirusa, zaznaczając, że pacjent zaraził się za granicą. Instytut wskazał również, że do przeniesienia wymagany jest bliski kontakt fizyczny.

Niemniej jednak organ sanitarny podkreślił, że tak „obecnie uważa, że ​​ryzyko dla zdrowia ogółu ludności w Niemczech jest niskie”, i oświadczyła, że ​​będzie w dalszym ciągu monitorować sytuację i w razie potrzeby dostosowywać swoją ocenę.




W opublikowanej w poniedziałek ulotce RKI wyjaśniło również, że przenoszenie nowego wariantu mpox następuje przede wszystkim w wyniku bliskiego kontaktu fizycznego z osobami już zakażonymi wirusem. Przypomniała również, że w maju 2022 r., kiedy po raz pierwszy zaobserwowano rozprzestrzenianie się mpoksu poza Afryką, stwierdzono, że infekcje przenoszone są głównie przez „kontakt seksualny między mężczyznami uprawiającymi seks z mężczyznami”.

Uważa się, że objawy Mpox obejmują gorączkę, ból głowy, ból mięśni i pleców, obrzęk węzłów chłonnych i zmiany skórne, które zaczynają się od plam, przechodząc w krosty, które ostatecznie pokrywają się strupami i odpadają. Choć u większości osób choroba ma łagodny przebieg, w przypadku osób z osłabionym układem odpornościowym może być śmiertelna.

Wirus został po raz pierwszy zidentyfikowany jako odrębna choroba w 1958 r. wśród małp laboratoryjnych w Danii i nazwano go „ospą małp”. Pierwsze udokumentowane przypadki u ludzi odnotowano w 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga, Liberii i Sierra Leone. Kiedy pod koniec 2022 r. zaczęła się szybko rozprzestrzeniać, WHO zmieniła nazwę choroby na mpox, aby jej unikać „rasistowski i stygmatyzujący język”.

Zrodlo